Szkoła Podstawowa w Tuchowie
Aktualności

XI Szkolny Konkurs Recytatorsko- Plastyczny poświęcony twórczości księdza Jana Twardowskiego

„Wierzyć to znaczy ufać, kiedy cudów nie ma’’

Ksiądz Jan Twardowski

Za nami już XI Szkolny Konkurs Recytatorsko- Plastyczny poświęcony twórczości księdza Jana Twardowskiego. 18 stycznia 2024 roku w 18. rocznicę śmierci poety w Szkole Podstawowej im. Stanisława Staszica recytatorzy zaprezentowali bogaty repertuar jego  twórczości.

Występy dzieci oceniało jury w składzie: ksiądz proboszcz parafii Świętego Jakuba Starszego Apostoła Alfons Górowski, dyrektor szkoły Józef Wzorek, Radna Rady Powiatu Tarnowskiego Grażyna Karaś oraz nauczycielka naszej szkoły Katarzyna Krupa.

Konkurs odbył się w dwu kategoriach wiekowych. I kategoria była przeznaczona dla klas 3-4, a II – klas 5-6. Dziewięciu uczestników w  I kategorii wiekowej w magiczny sposób przeniosło nas w świat wierszy Jana Twardowskiego. Repertuar był zróżnicowany. Szczególne uznanie należy się dla Jakuba Krasa, który jako jedyny chłopiec reprezentował te klasy i świetnie sobie poradził. Zwycięzcami są wszyscy, a miejsca zdobyli:

 

I miejsce :                   Maja Bartkowska klasa 4a

                                        Kamila Kielawa klasa 4a

II miejsce:                  Emilia Potok klasa 3b

III miejsce:                 Kaja  Klimek klasa 3a

 

Drodzy uczestnicy! Dokonaliście wielkiej rzeczy. W czasach ekranów dotykowych, kultury obrazka, pokazaliście, że można jeszcze coś przeżywać w wyobraźni. Dziękujemy.

            W drugiej kategorii zachwycili jury swoim występem przedstawiciele klas 5 i 6, w tym 3 chłopców: Franciszek, Tymoteusz, Wiktor oraz 4 dziewczynki: Alicja, Karolina, Kornelia, Amelia. Jako pierwsza zaprezentowała się Alicja Wiśniowska, która jednogłośnie zdobyła miejsce na podium.

Oto wyniki:

I miejsce:        Alicja Wiśniowska klasa 5a

II miejsce:       Karolina Więcek klasa 5b

III  miejsce:    Kornelia Wojtanowska klasa 5b

Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy. To ważne, że nie mówicie sobie: „Chciałabym, ale…”, tylko: „Chciałabym, więc..” Więc to zrobię, spróbuję, poćwiczę, wezmę udział, napiszę, narysuję, zaśpiewam…To w Was jest największa siła i magia! To od Was zależy, co będziecie robić i kim zostaniecie w przyszłości.

opracowała Katarzyna Krupa

Malowane sercem, czyli

WYNIKI

XI SZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO

,,W magicznym świecie wierszy

księdza Jana Twardowskiego’’

KLASY III –IV

l.p Nazwisko i imię Klasa Tytuł wiersza Miejsce
1. Kowalczyk Emilia 3 b ,,Anioł grający na skrzypcach I
2. Mason Benneyworth 3 a ,,Który stwarzasz jagody’’ II
3. Jasica Amelia 4 a ,,O lasach’’ II
4. Czuba Oliwia 3 b ,,Księżyc’’  III
5. Płachno Alicja 4 a ,,Arka’’ III
6. Smoła Jakub 4 a ,,Mrówko, ważko, biedronko’’ wyróżnienie
7. Sarad Kornelia 4 a ,,Anioł grający na skrzypcach’’ wyróżnienie

KLASY V- VI

l.p Nazwisko i imię Klasa Tytuł wiersza Miejsce
1. Bryl Rita 5 c ,,Oda do rozpaczy’’ I
2. Lisak Tymoteusz 5 b ,,Mówią’’ II
3. Więcek Karolina 5 b ,,O lasach’’ II
4. Chrzan Martyna 5 a ,,Anioł grający na skrzypcach’ III
5. Kita Maciej 5 a ,,Sześć pór roku’’ III
6. Łątka Adrian 5 a ,,Mrówko, ważko, biedronko’ wyróżnienie
7. Kajmowicz Rozalia 5 a ,,Czekanie’’ wyróżnienie
8. Wantuch Franciszek 5 a ,,Obiecanki cacanki’’ wyróżnienie

Prace oceniła pani Wiesława Hudyka z Domu Kultury w Tuchowie.

 

 

Serdecznie, z całego serca dziękuję w imieniu własnym, uczestników konkursu wszystkim, którzy wspierają to przedsięwzięcie.

Laureaci konkursu otrzymują piękne, wartościowe nagrody. Tej pomocy nie odmawiają i od lat nagrody finansują:

– Rada Rodziców Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Tuchowie

– ks. Alfons Górowski – proboszcz parafii pw. Świętego Jakuba Apostoła w Tuchowie

– o. Grzegorz Gut– kustosz i proboszcz parafii pw. Nawiedzenia NMP w Tuchowie.

Dziękuję również pani Grażynie Karaś – Radnej Rady Powiatu Tarnowskiego za przyjęcie zaproszenia do naszej szkoły oraz za piękne podziękowanie i mnóstwo słodyczy!

Na koniec zapraszam do lektury wypowiedzi uczestników:

 

***

Wybrałam wiersz pod tytułem ,,Kąkol i złośnicy’’, ponieważ chciałam przez niego powiedzieć, że nie warto się złościć.

Gdy przyszłam na konkurs, było dobrze. Gdy jednak stanęłam na scenie, poczułam lekkie zdenerwowanie. Chciałam jak najbardziej korzystać ze wskazówek, które mi pani dała. Kiedy już skończyłam, poczułam ulgę. A gdy dotarła do mnie wiadomość, o zajęciu I miejsca, to bardzo się ucieszyłam.

Lubię recytować wiersze, więc chętnie wezmę udział w takich konkursach.

Maja Bartkowska, klasa 4 a

***

W czwartek po lekcjach brałam udział w konkursie recytatorskim poświęconym poezji ks. Jana Twardowskiego. Wybór wiersza był dla mnie trudny, ale w końcu spodobał mi się jeden – ,,O aniołach i diabłach’’.

Denerwowałam się przed wystąpieniem, ale w trakcie recytacji stres mnie opuścił. Potem znowu chwila strachu – jak mi poszło?

Gdy usłyszałam ogłoszenie wyników, to w pierwszej chwili się zdziwiłam, ale później była tylko radość. Tym większa, że takie samo miejsce zdobyła moja najlepsza przyjaciółka Maja – podwójna radość. Super! Życzę każdemu takich emocji.

Kamila Kielawa, klasa 4 a

***

Na wstępie chciałabym pogratulować wszystkim uczestnikom konkursu. Z miłą chęcią słuchałam wszystkich wierszy księdza Jana Twardowskiego.

I tym bardziej cieszę się z zajętego I miejsca. To dla mnie ogromne wyróżnienie. Miałam ogromny dylemat, który wiersz wybrać, gdyż one wszystkie są bardzo mądre, głębokie, z przesłaniem. Jednak gdy dotarłam do wiersza ,,Cierpliwość’’, od razu wiedziałam, że to jest ten tekst. W obecnych czasach cierpliwość jest cechą bardzo cenną. Wiersz opowiada o cierpliwości na czekanie. Od pierwszego słowa wzrusza i wzbudza wiele emocji: ,,Że łza nie jest wcale okrągła, że spada ku górze, tak prosta, że się znowu wymknęła rozumowaniom’’

 Dziękuję! Z niecierpliwością czekam na następny konkurs.

Alicja Wiśniowska, klasa 5 a

***

Malowaniem interesuję się od dłuższego czasu, już właściwie od najmłodszych lat. Bardzo lubię spędzać w ten sposób wolny czas. Mogę się przy tym zrelaksować, oderwać od codziennych zajęć. Dużo rysuję kredkami, dużo szkicuję, wykorzystując różnej twardości ołówki. Bardzo to lubię.

Wiersz „Oda do rozpaczy” ks. Jana Twardowskiego, na podstawie którego narysowałam mój obrazek, nie jest przypadkowy. Jakiś czas temu miało miejsce trzęsienie ziemi w Turcji, w którym zginęło wiele osób. Rozpacz, która wtedy ogarnęła tysiące ludzi, cały świat, była jakby na pierwszym miejscu, w centrum, jak gdyby nie liczyło się nic, tylko rozpacz.

Wiersz ten odzwierciedla tamto wydarzenie, ponieważ autor wychwala rozpacz, stawia ją na pierwszym miejscu, mówi, że świat bez niej nie mógłby normalnie funkcjonować, byłby pusty, „jak sztuka bez człowieka”. Obraz mój przedstawia z jednej strony rozpacz matki, która traci wszystko, cały dobytek w wyniku działania sił natury, ale z drugiej strony radość wynikającą z tego, że wydobyła spod gruzów własne dziecko.

Matka trzymająca w ramionach swoje dziecko, tak jak i tytułowa Rozpacz, też znajduje się w centrum tych wszystkich wydarzeń.

Rita Bryl, klasa 5 c

zebrała Renata Gąsior

Galeria zdjęć

 

%d