Szkoła Podstawowa w Tuchowie
AktualnościEco-green light for learning in travel

Wyjazd uczniów do Rumunii w projekcie Erasmus+

W minioną niedzielę rozpoczęła się pierwsza z trzech mobilności uczniów w projekcie Erasmus+ “Zielone Światło dla uczenia w podróży”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. 6 uczniów: Patrycja, Marysia, Ala, Karolina, Kornelia i Wojtek razem z 2 opiekunów wyruszyło do partnerskiej szkoły w Slatinie w Rumunii. Oprócz naszej grupy, w Slatinie współpracujemy z grupami uczniów z pozostałych krajów partnerskich: Słowacji i Hiszpanii.
Oto jak nasi uczniowie relacjonują pierwsze dni mobilności:
Poniedziałek:
Ten długi, ciekawy dzień zaczęliśmy od pysznego śniadania, na którym każdy znalazł coś dla siebie. W związku z tematem naszego projektu – ekologią, chwilę później wyruszyliśmy w drogę do ogrodu botanicznego w mieście Krajowa. Spotkaliśmy tam wiele zwierząt np: łabędzie czy żółwie oraz wiele ciekawych roślin. Po zwiedzeniu całego ogrodu pojechaliśmy autobusem do parku Romanescu. Tam zrobiliśmy piknik, podczas którego integrowaliśmy się z kolegami, rozwiązując przygotowany przez naszą drużynę quiz wiedzy o Rumunii. Po posiłku, poszliśmy nad jezioro, gdzie karmiliśmy kaczki oraz gołębie. Później spacerowaliśmy ciesząc się słoneczną pogodą. Po południu wyruszyliśmy autokarem z powrotem do hotelu. Tam zjedliśmy kolację, a następnie położyliśmy się spać. Tak zakończył się ten ciekawy dzień.
Opracowały: Karolina i Kornelia
Wtorek:
Podczas naszej wizyty w szkole partnerskiej w projekcie Erasmus+ w Slatinie, zostaliśmy przywitani zgodnie z rumuńską tradycją – chlebem i solą. Później rumuńscy koledzy oprowadzili nas po szkole i oglądaliśmy stroje wykonane przez uczniów o tematyce ekologii. Nas czekało podobne zadanie. Współpracując w międzynarodowych grupach, mieliśmy wykonać kostiumy z materiałów, które można poddać recyklingowi. Nasze stroje zostały zaprezentowane podczas pokazu mody. Kolejnym punktem miało być wspólne sadzenie krzewów, jednak ze względu na niesprzyjającą pogodę, postanowiliśmy wspólnie spędzić czas na sportowo, grając w koszykówkę i piłkę nożną. Dzień pełen nowych doświadczeń i integracji zakończyliśmy wspólną kolacją, przy której międzykulturowo uczyliśmy się kilku rumuńskich (i nie tylko) tańców.
Opracował: Wojtek
%d