Szkoła Podstawowa w Tuchowie
Aktualności

Otwarcie Sali Kazimierzowskiej w Szkole Podstawowej im. Stanisława Staszica w Tuchowie

27 listopada 2021 r. w Szkole Podstawowej w Tuchowie miała miejsce niecodzienna uroczystość. W obecności zaproszonych gości Burmistrz Tuchowa Magdalena Marszałek i Dyrektor Szkoły Józef Wzorek dokonali uroczystego otwarcia sali poświęconej Kazimierzowi Wielkiemu, który poprzez akt lokacyjny miasta z 2 listopada 1340 r. jest związany z Tuchowem oraz przez 9 lat był patronem Publicznego Gimnazjum w Tuchowie.

W sali 24 zgromadzone zostały kostiumy przygotowane do widowiska historycznego, które miało być zrealizowane przez Dom Kultury  w Tuchowie we współpracy ze szkołami Gminy Tuchów z okazji 680-lecia nadania  praw miejskich dla Tuchowa. Widowisko to miało zaprezentować dzieje Tuchowa od czasów legendarnych do współczesności.  Spośród zaproponowanych epizodów z historii miasta Szkoła w Tuchowie wybrała dwa związane z czasami średniowiecza: nadanie praw miejskich przez króla Kazimierza Wielkiego  i postać Zygmunta z Bobowej, długoletniego wójta tuchowskiego, uczestnika bitwy grunwaldzkiej jako dowódcy 46 chorągwi rycerzy Gryfitów. 

Scenariusz, kostiumy i rekwizyty w przeważającej części zostały wykonane do marca 2020 r., kiedy to z powodu pandemii zostały przerwane zajęcia szkolne. Planowane widowisko nie zostało zrealizowane.

Wiosną 2021 r. pojawił się pomysł, aby je wyeksponować w sali historycznej. Inicjatorkami powstania Sali Kazimierzowskiej były nauczycielki historii: Beata Gut-Lisak i Renata Szeląg. Dzięki hojności Pani Burmistrz wykonana została witryna muzealna, w której znalazła się część kostiumów. W ekspozycji umieszczono stroje z epizodu poświęconego lokacji miasta:

  • króla Kazimierza Wielkiego,
  • kasztelana krakowskiego Spytka z Melsztyna,
  • kanclerza Zbigniewa ze Szczyrzyca,
  • opata tynieckiego Bogusława

oraz z epizodu – Przed bitwą

  • króla Władysława Jagiełły,
  • wójta tuchowskiego Zygmunta z Bobowej,
  • posła krzyżackiego,

a także regalia Kazimierza Wielkiego (korona, berło i jabłko) i dwa nagie miecze grunwaldzkie. 

Wszystkie eksponaty zostały własnoręcznie wykonane przez panią Renatę Szeląg przy współpracy pani Małgorzaty Lekarczyk.

Ponadto sala została udekorowana portretami władców Polski z pocztu Jana Matejki, sentencjami łacińskimi i proporczykami z wizerunkami orła białego na przestrzeni wieków oraz kalendarium „Tuchów średniowieczny 1000 – 1500”.

Na uroczystość otwarcia przygotowany został krótki program artystyczny zaprezentowany przez uczniów klas ósmych. Ponieważ rok 2020 był też rocznicą (550) istnienia szkoły w Tuchowie uczniowie w krótkiej podróży przez wieki zaprezentowali historię oświaty w Tuchowie, następnie sylwetkę i zasługi króla Kazimierza Wielkiego. Na zakończenie części artystycznej zgromadzona publiczność miała okazję oglądnąć film – „Ballada o czasach minionych”,  w którym wykorzystano zgromadzone eksponaty, a aktorami byli uczniowie klas ósmych.

Dzięki wspólnym staraniom udało się stworzyć warunki sprzyjające zgłębianiu przez młodzież wiedzy na temat historii Polski i Tuchowa. Eksponaty zgromadzone w Sali zostaną wykorzystane do realizacji historycznych projektów edukacyjnych. 

 

Beata Gut-Lisak

Renata Szeląg

%d