Szkoła Podstawowa w Tuchowie
Aktualności

,,Poznaje się tylko to, co się oswoi’’, czyli o spektaklu ,,Mały Książę’’

25 listopada 2021 roku uczniowie klasy 8a i 8b oraz 6a (11 osób) obejrzeli spektakl ,,Mały Książę’’. W kinie ,,Marzenie’’ w Tarnowie sztukę wystawił Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia.

,,Mały Książę’’ to powiastka filozoficzna o znaczeniu uczuć przyjaźni i miłości, życzliwości oraz odpowiedzialności w życiu człowieka. Miarą dojrzałości tych uczuć jest współodpowiedzialność za drugiego człowieka: Stajesz się odpowiedzialny na zawsze za to, co oswoiłeś.  Te uczucia wiążą nas z drugą osobą i pozwalają pełniej poznawać i przeżywać otaczający nas świat. Niestety, dzisiaj: Ludzie mają zbyt mało czasu, aby cokolwiek poznać. Kupują w sklepach gotowe rzeczy. A ponieważ nie ma magazynów z przyjaciółmi, więc ludzie nie mają przyjaciół.

 Mały Książę, który nie dojrzał do odnalezienia w róży uczucia pod pokrywką małych przebiegłostek wyrusza w podróż po planetach, aby  zrozumieć, że dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.

Bohater, spotykając dziwnych dorosłych, ukazuje ich słabości i uświadamia, że są one tak naprawdę obrazem nas samych i otaczającego nas świata. Czy w życiu nie spotykamy żądnych władzy despotów, chciwych materialistów, bezmyślnych urzędników, zapatrzonych w siebie celebrytów, pracoholików, bezradnych alkoholików?

Pieniądze, pycha, pragnienie władzy, ,,bycie na świeczniku’’ izolują człowieka od innych. Dopiero spotkanie z lisem pozwoliło Małemu Księciu uwierzyć w istnienie dobra.

Multimedialna oprawa adaptacji  przedstawienia została wzbogacona o stworzoną specjalnie w tym celu muzykę.

***

Bardzo długo z powodu pandemii nie mogliśmy uczestniczyć w przedstawieniach teatralnych. Natomiast w tym roku szkolnym udało nam się wziąć udział w przedstawieniu pod tytułem ,,Mały Książę”. Aktorzy bardzo dobrze przedstawili scenografię bajki oraz pomogli przypomnieć nam szczegóły z niezwykle ciekawej lektury. Myślę, że uczniowie, którzy nie zdążyli jej jeszcze przeczytać, sięgną po nią z ogromną chęcią.

Kornelia Kajmowicz, kl. 8a

 

W dniu 25 listopada bieżącego roku miałam okazję obejrzeć spektakl pt. ,,Mały Książę”. Odbył się on w kinie ,,Marzenie” w Tarnowie. Przedstawienie zaprezentowali aktorzy z wrocławskiego teatru. Przypomnieli nam treść jednej z najbardziej przyjemnych i ciekawych lektur. Oglądane sceny były zgodne z treścią utworu. Bardzo ciekawie i prosto zostały przedstawione planety, które odwiedził tytułowy bohater.  Wyraźnie było zaznaczone przesłanie wynikające z tej lektury, że przyjaźń i miłość są rzeczą bardzo ważną w naszym życiu i że powinniśmy o nie jak najlepiej dbać. Spektakl bardzo mi się podobał.

Wiktoria Chrzan, kl. 8a

 

opracowała Renata Gąsior

%d