Szkoła Podstawowa w Tuchowie
Aktualności

Widowisko historyczne pt. 123, czyli jak Polacy wolność utracili i po 123 latach ją odzyskali.

Historia Polski od 1772 do 1918 roku przez Konstytucję 3 maja, Powstanie Kościuszkowskie, Legiony Polskie i powstanie hymnu polskiego, okres napoleoński, Powstanie Listopadowe i Powstanie Styczniowe oraz Związek Strzelecki … przedstawiona w opowieści Ducha Stańczyka błazna ostatnich Jagiellonów oraz boginię sprawiedliwości Temidę, która jest uosobieniem sprawiedliwości dziejowej.

Barwne, malownicze, wzbogacone muzyką i śpiewem pieśni patriotycznych widowisko, doskonale ukazało dzieciom i młodzieży losy naszej Ojczyzny. Była to niezapomniana lekcja historii.

Widowisko zostało wyreżyserowane przez Renatę Szeląg nauczycielkę bibliotekarkę Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Tuchowie. Pani Szeląg wykonała też większość strojów, które własnoręcznie uszyła dbając o najmniejszy szczegół.

W przedstawieniu rolę Stańczyka grał Igor Styrkowiec a Temidy – Jagoda Żołądź. Króla zagrał Jakub Mirek. Cesarzową Rosji Katarzyną II była Alicja Sobyra, cesarzem Austrii- Józefem II- Martyna Sukiennik, a w króla Prus Fryderyka II wcieliła się Kinga Fijor. Rolę marszałka Sejmu Wielkiego – Stanisława Małachowskiego otrzymał Adam Gurgul, który niewiele różnił się od autentycznej postaci. Przedstawicielami stronnictwa dworskiego byli: Karol Jantoń, Kamila Banek, Szymon Wójcik; stronnictwa patriotycznego: Wiktoria Łątka, Jakub Hołda, Jakub Marszałęk; stronnictwa hetmańskiego: Jan Grzenia, Remigiusz Płowiecki, Jakub Sukiennik. Mieszczan zagrali: Agata Janusz, Dawid Habas, Konrad Rempała. Przy okazji podczas przymierzania strojów dowiedzieliśmy się, że mieszczanie mogli nosić tylko stroje w kolorach białym i czarnym. Dlatego właśnie mieli koronkowe wykończenia koszul przy rękawach, piękne żaboty i kokardy pod szyją, ponieważ tylko tak mogli wzbogacać swój strój. W chłopów wcielili się uczniowie klasy 4b Jakub Madejski, Jan Szary i Hubert Kajmowicz, którzy przepięknie jako kosynierzy zaśpiewali piosenkę Bartoszu, Bartoszu i krokiem krakowiaczka opuścili scenę.

W scenie przysięgi Kościuszki wystąpił Aleksander Szeląg jako sam Kościuszko w wspaniałym białym stroju z szablą u boku i był autentycznie poruszony wygłaszanymi słowami przysięgi.

Malowniczą scenę emigracji po upadku Polski, tworzenie się Legionów Polskich we Włoszech oraz powstanie hymny narodowego wzbogaciły mało znane piosenki. Wiktoria Sikorska i Jakub Różycki zaśpiewali Bywaj dziewczę zdrowe, ojczyzna mnie woła! Polonię, którą zagrała Martyna Mikrut zaborcy dosłownie zakuli w kajdany i w czarnym kapturze wyprowadzili ze sceny, zabierając ze sobą kawałki mapy ziem polskich, każdy ten kawałek, który sobie zagrabił. Tak zaczęły się czasy niewoli. Na 123 lata Polska zniknęła z map Europy. Zapewne w pamięci dzieci i młodzieży zapadły chwile powstawania hymnu narodowego. W prosty i bardzo obrazowy sposób aktorzy ukazali jak to Józef Wybicki (Wiktoria Łątka) napisał słowa do melodii nuconej przez polskich legionistów przy ognisku. Generał Dąbrowski ( Filip Włodarz) prosił o więcej zwrotek, ale te napisało samo życie, sami żołnierze.

W scenie 5 Oliwia Madejczyk jako dama zaśpiewała Samosierrę, dalej żołnierze Oto dziś dzień krwi i chwały (Jakub Kwiatkowski, Kamila Banek, Agata Janusz, Jakub Różycki, Bartłomiej Patyk) Ogromnym poświeceniem wykazał się Jakub Jantoń, który dzień przed występem doznał kontuzji i miał nogę w szynie, nie dal sobie odebrać roli chłopca, posłańca i wystąpił jako inwalida wojenny. Piękną recytacja fragmentów Reduty Ordona zaimponował widzom Piotr Bakuliński- adiutant generała Dąbrowskiego. Następnie Wiktoria Sikorska i Oliwia Madejczyk z chłopakami Jakubem Różyckim i Bartkiem Patykiem zaśpiewali piosenkę W krwawym polu srebrne ptaszę. A na zakończenie Wiktoria sama zaśpiewała Rozproszeni po wszem świecie… Piosenki z uczniami ćwiczył Wiesław Cieśla, dźwiękiem zajął się Paweł Hołda a Dawid Pieprzycki i Patryk Piórkowski byli od zadań technicznych. Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomogli w realizacji tego przedsięwzięcia bardzo dziękujemy.

Tak oto zostały przedstawione losy Polski od 1772 roku aż po dzień 11 listopada 1918, który jest uznany za dzień odzyskania przez Polskę niepodległości.

%d