Szkoła Podstawowa w Tuchowie
Aktualności

,,Czytam, znam, rozumiem’’, czyli o sukcesie uczniów Szkoły Podstawowej w Tuchowie

Za nami już VI edycja Małopolskiego Konkursu Czytelniczego ,,Czytam, znam, rozumiem’’ pod patronatem Małopolskiego Kuratora Oświaty.

Z radością i dumą informujemy, iż tytuł laureata zdobyli uczniowie Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Tuchowie:

Eliza Mendel z klasy 7a i Mateusz Adamczyk z klasy 8 a.

Uczennicę klasy 7 a przygotowała mgr Katarzyna Skrzyniarz. Ucznia klasy 8 a – mgr Renata Gąsior.

W etapie szkolnym Konkursu wzięło udział 322 uczniów w województwie małopolskim.

Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowano 85 uczniów, którzy 20 marca w Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie mierzyli się m.in. ze znajomością treści oraz problematyki wskazanych lektur. W drugiej części wykazali się umiejętnością tworzenia wypowiedzi argumentacyjnych.

Literatura Konkursu zawiera w każdej edycji utwór ,,Pan Tadeusz’’ Adama Mickiewicza oraz inne teksty wybitnych polskich twórców. W tym roku były to: ,,Syzyfowe prace’’ Stefana Żeromskiego i ,,Zemsta’’ Aleksandra Fredry.

Małopolski Konkurs Czytelniczy „Czytam, znam, rozumiem’’ organizowany jest przez Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza Oddział  w Tarnowie oraz instytucje współpracujące: III Liceum Ogólnokształcące im. Adama  Mickiewicza w Tarnowie, Katedrę Filologii Polskiej Akademii Nauk Stosowanych  w Tarnowie oraz Miejską Bibliotekę Publiczną im. J. Słowackiego w Tarnowie.

 

***

 18 kwietnia br. odbyło się oficjalne zakończenie VI edycji konkursu ,,Czytam, znam, rozumiem’’ pod patronatem Kuratorium Oświaty w Krakowie, w którym miałam przyjemność uczestniczyć. Uroczystość odbyła się w budynku Akademii Tarnowskiej. O godzinie 11 salę przeznaczoną na to wydarzenie szybko wypełnili goście. Spotkanie rozpoczęły przemowy poszczególnych osób występujących jako przedstawiciele instytucji współorganizujących konkurs. Najpierw powitała nas pani Marta Mikosińska- prezes tarnowskiego oddziału Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza. Następnie dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, pani Ewa Stańczyk podzieliła się z nami swoimi refleksjami i wrażeniami na temat tegorocznej edycji konkursu, podała kilka statystyk dotyczących czytelnictwa (m.in. w 2023r. nastąpił wzrost czytelnictwa o 9 punktów procentowych). Na koniec obejrzeliśmy przygotowaną przez nią prezentację, wsłuchując się w czytane wiersze Czesława Miłosza. Później kolejno wystąpili: dyr. III LO im. Adama Mickiewicza w Tarnowie – Jan Ryba, kierownik Katedry Filologii Polskiej Akademii Tarnowskiej prof. dr hab. Małgorzata Pachowicz oraz przewodnicząca Komisji Konkursowej prof. dr hab. Teresa Wilkoń. Przemowy każdego z nich były urozmaicone, różniąc się względem siebie, lecz posiadały element wspólny. Odnosili się oni bowiem do jednej ze statystyk podanej przez panią Ewę Stańczyk- wzrostu czytelnictwa. Podkreślili wagę czytelnictwa wśród młodzieży, jego wpływu na rozwój, naszą mowę, kulturę, jak i również, jak kreuje nas na świadomych, zaopatrzonych w przydatne wiadomości ludzi, gotowych zmierzyć się z problemami czy wyzwaniami dnia dzisiejszego.

W drugiej części spotkania zostało przeprowadzone wręczanie dyplomów i nagród. Wyłonionych zwycięzców było w sumie 85, chociaż nie wszyscy byli obecni. Przed pożegnaniami, obdarowani zostali także nauczyciele przygotowujący uczniów do konkursu. Całość spotkania przebiegła w uroczystej atmosferze. Udział w konkursie był dla mnie okazją do rozwinięcia zainteresowań czytelniczych, a liczne zadania otwarte ćwiczeniem dla własnych umiejętności pisarskich.

 Eliza Mendel, klasa 7 a

***

W przygotowanie do konkursu włożyłem ogrom pracy i czasu.

Test wiedzy na etapie szkolnym  nie był trudny, ale wymagał starannego zapamiętania lektur. 20 marca odbył się finał, którym szczególnie się stresowałem pomimo starannego przygotowania i dużej wiedzy z utworów. Najpierw pisałem test wiedzy, który okazał się dla mnie łatwiejszy niż myślałem. Potem redagowałem dwie wypowiedzi argumentacyjne, na które miałem tylko 70 minut czasu.

Bardzo ucieszyłem się, gdy poznałem wyniki konkursu. 

Wiedzę z konkursu wykorzystam przy pisaniu egzaminu ósmoklasisty, który odbędzie się lada moment. Posiadam dzięki konkursowi bardzo dobrze opracowane lektury, które są obowiązkowe na egzaminie.

Dziękuję Pani Renacie Gąsior za wsparcie oraz poświęcony czas na dodatkowe przygotowanie mnie do konkursu. To właśnie szczególnie Pani zawdzięczam mój sukces.

Mateusz Adamczyk, klasa 8 a

Opracowała Renata Gąsior

Galeria zdjęć

 

 

%d