Szkoła Podstawowa w Tuchowie
Aktualności

Piłka piłce nierówna — czyli matematyka na sportowo. 

To była wyjątkowa lekcja matematyki w klasie 4a. Na zajęciach pojawiły się sportowe pomoce naukowe: piłka siatkowa, koszykowa, halowa piłka nożna, piłka do unihokeja, tenisa ziemnego i stołowego oraz piłka lekarska.

Uczniowie pracowali w grupach z wielkim zaangażowaniem i radością. Ich pierwszym zadaniem było oszacowanie masy piłki trzymanej w dłoniach. Po tej ocenie przystępowali do ważenia piłki, a wyniki zapisywali w dwóch jednostkach miary. Zaskakujące było to, że niektóre piłki, chociaż wydawały się uczniom cięższe, faktycznie miały mniejszą masę. Największą niespodzianką okazała się 2-kilogramowa piłka lekarska, której masa po dokładnym zważeniu wynosiła 1890 gramów.

Drugim zadaniem było zmierzenie obwodu piłki za pomocą metra krawieckiego, taśmy mierniczej oraz sznurka i linijki. Kapitanowie grup starannie zapisywali wyniki pomiarów w tabeli.

W czasie podsumowania uczniowie zauważyli, że mimo podobnych obwodów piłek, ich masa jest różna. Podkreślali również, że bardzo ważne jest dokładne mierzenie i ważenie piłek. Cała lekcja matematyki była nie tylko pouczająca, ale także dostarczyła uczniom sporo radości i satysfakcji z efektów ich pracy. Pokazała, jak wiele można osiągnąć wspólną pracą.

Z wszystkich zaplanowanych zadań uczniowie klasy 4a wywiązali się znakomicie.

Marta Mazurkiewicz

Galeria zdjęć

 

%d