Szkoła Podstawowa w Tuchowie
Aktualności

„Szlakiem Bohatera trzech narodów”

„Ojczulek” Bem – tak pieszczotliwie mówili o gen. Józefie Bemie Węgrzy. Kochali Go i szanowali, uznawali za Swojego Wielkiego Bohatera. I tak jest do dziś.

Do Tarnowa, miejsca urodzenia gen. Józefa Bema przyjeżdżają liczne wycieczki z Węgier. Podziwiają Go i oddają mu hołd. Generał Bem to wyjątkowa postać. Był uczestnikiem wojen napoleońskich, Powstania Listopadowego, a przede wszystkim bohater Wiosny Ludów z 1848r. Poświęcił swoje życie Ojczyźnie, walcząc wszędzie tam, gdzie istniała nadzieja na odzyskanie przez Polskę niepodległości, w myśl hasła „Za wolność Waszą i Naszą”. Gdy Węgry ogłosiły powstanie o wolność, powierzyli naczelne dowództwo armii w Siedmiogrodzie  właśnie gen. Józefowi Bemowi. W błyskawicznej ofensywie wyparł zupełnie wojska austriackie z Siedmiogrodu. Najsłynniejsza batalia rozegrała się pod Sybinem, dzięki błyskotliwej strategii Bem stawił zwycięsko czoło połączonym siłom Austrii i Rosji. Ta bitwa stała się tematem Panoramy Siedmiogrodzkiej powstałej w 1897r. dla uczczenia 50. rocznicy węgierskiego powstania narodowego ,zrealizowanej przez polskich i węgierskich artystów. Panorama ta została po latach pocięta na fragmenty, które uległy rozproszeniu i zagubieniu. Obecnie w Muzeum Tarnowskim jest 24 części Panoramy. W pięknej scenerii Dworca Tarnowskiego można podziwiać to dzieło. Muzeum Tarnowskie w bardzo ciekawy sposób przygotowuje tu dla dzieci, młodzieży, a nawet dorosłych lekcje muzealne, połączone z warsztatami plastycznymi.

 9 listopada klasa 7a wzięła udział w takich zajęciach. Z wielkim zainteresowaniem najpierw wysłuchaliśmy barwnej opowieści połączonej z oglądaniem Panoramy Siedmiogrodzkiej. Po tej części lekcji muzealnej uczniowie wzięli udział  w warsztatach plastycznych tematycznie związanych z naszym Bohaterem. Powstały piękne prace, które będą pamiątką po tej ciekawej lekcji historii. Po krótkim posiłku przeszliśmy szlakiem gen. Józefa Bema. Byliśmy min. pod pomnikiem i muralem Bema oraz pod domem, w którym się urodził. Po ostatecznej klęsce powstania węgierskiego Bem przedostał się do Turcji, gdzie służył w armii tureckiej. Tam zmarł i został pochowany. Stąd gen. Józef Bem jest nazywany bohaterem trzech narodów – Polski, Węgier i Turcji. W 1929r. prochy gen. Bema zostały z wielkim ceremoniałem sprowadzone do Tarnowa i złożone w Mauzoleum w Parku Strzeleckim. Warto poznawać historie Wielkich Polaków. Mogą być wzorem i autorytetem dla dzieci i młodzieży.

Bernadeta Baran
Paulina Stachura-Buś

Galeria zdjęć

%d