Szkoła Podstawowa w Tuchowie
AktualnościPrimary School Musical

MUZYCZNYCH  PODRÓŻY W PROJEKCIE ERASMUS+ CIĄG DALSZY – TYM RAZEM W HISZPANII

Grupa 5 uczniów i 2 opiekunów wróciła niedawno z ostatniego wyjazdu w projekcie Erasmus+ “Primary School Musical”. Tym razem uczestników projektu gościł hiszpański region Katalonia, a dokładnie małe miasto Sant Marti Sarroca. Tamtejsza szkoła podstawowa Escola Jaume Balmes jest jednym z trzech partnerów tego projektu. Oprócz naszej reprezentacji, do Katalonii dotarła grupa z portugalskiej szkoły EB1 Igreja Cristelo – Agrupamento de Escolas de Barcelos, aby wspólnie przedstawić rezultat kilkumiesięcznej pracy: musical w języku angielskim. 

Od 29 maja do 03 czerwca uczestnicy projektu przygotowywali się do ostatniego wspólnego przedstawienia musicalu przed liczną widownią uczniów, rodziców i nauczycieli szkoły Jaume Balmes. 

Podczas kilkudniowego pobytu, nasi uczniowie mogli też poznać różnicę w pracy szkoły. O ile szkoła i jej otoczenie naszym uczniom się spodobały, to godziny pracy i nauki (od 9.00 do 16.30) już mniej. Najmilsze wspomnienia ze szkoły nasi uczniowie mają jednak z nauczycielami oraz z liczną grupą rówieśników, z którymi bardzo szybko nawiązywali kontakt w języku angielskim, choć uczyli się też wzajemnie podstawowych zwrotów ze swoich ojczystych języków. Mogli też spotkać się po raz kolejny z uczniami z Hiszpanii, którzy trzy tygodnie temu gościli w naszej szkole.

Uczniowie z Tuchowa, Cristelo (Barcelos) i Sant Marti Sarroca spędzali wspólnie czas na zajęciach w szkole, przygotowaniach do musicalu oraz na wspólnych wyjazdach edukacyjnych. Aby lepiej poznać kulturę i atrakcje turystyczne Katalonii, uczniowie zwiedzili na przykład Barcelonę i mogli zobaczyć kilka jej znanych miejsc: Sagrada Familia, Palau de Musica, La Boqueria Market, La Rambla, La Barceloneta, oraz stadion Camp Nou. Odwiedzili też znany klasztor w Montserrat oraz mniejsze miasta Villafranca i Villanova. Uczniowie mieli okazję zobaczyć próbę słynnych katalońskich wież z ludzi (castells) i sami podjąć próbę ich zbudowania. Poznali też tradycyjne katalońskie tańce, m.in. sardanę, diables, bastons. Mogli też zobaczyć jak wygląda proces tworzenia słynnych hiszpańskich “cavas”.

Wizyta w Hiszpanii była ostatnim akcentem w realizacji projektu Erasmus+ “Primary School Musical”, w której nasza szkoły była instytucją przyjmującą. Pojawiła się jednak możliwość, żeby oprócz goszczenia grup z Hiszpanii i Portugalii w Tuchowie zorganizować wyjazd dwóch grup naszych uczniów do tych krajów, aby móc na żywo pokazać pracę i talent w opracowanej części musicalu.

Mimo że czas podczas każdej z trzech mobilności upływał bardzo intensywnie, każdy uczestnik był zadowolony z udziału w projekcie. Uczestnicy podkreślali zalety ”żywych” lekcji językowych i możliwość rozwijania komunikacji w języku angielskim. Cenne były również nowe doświadczenia, pierwsze podróże zagraniczne, doświadczenia lotu lub podróży metrem. Dzięki temu zdobywali praktyczne umiejętności orientacji w nowych miejscach oraz funkcjonowania na lotnisku i w dużych miastach. Dużą wartością projektu były też turystyczne odkrycia i możliwość obserwowania różnorodności kultur. Z pewnością jednak niezwykle cenne są nowo zawiązane znajomości z nauczycielami i uczniami z partnerskich szkół.

Dziękujemy bardzo wszystkim, którzy pomogli w realizacji tego projektu w naszej szkole.

Filmowa relacja z wyjazdu

%d