Szkoła Podstawowa w Tuchowie
Aktualności

,,Witajcie w Akademii pana Kleksa’’, czyli o konkursie czytelniczym dla klas czwartych

Konkursy z lektur szkolnych są nierozłącznym elementem edukacji w naszej szkole. Rozbudzają zainteresowania czytelnicze, promują pozytywne wzorce zachowań, budują pozytywny stosunek do świata i wiarę w siebie.

Zwłaszcza w klasach 4 miałyśmy okazję dnia 1 czerwca 2023 roku, w cudowny dzień święta wszystkich dzieci, zaobserwować te właśnie działania, a to za sprawą pani Renaty Gąsior, która przygotowała i przeprowadziła międzyklasowy konkurs z lektury „Akademia pana Kleksa” oraz wybranych baśni CH. H. Andersena. Uczniowie musieli wykazać się nie tylko wiedzą z literatury, ale też z gramatyki, umieć zaprezentować ciekawie swoją postać i tu objawiły się talenty i aktorskie, i recytatorskie, i twórcze. Poznaliśmy niezwykłe umiejętności naszych uczniów w mówieniu, jak szpak Mateusz, samych końcówek wyrazów! To znakomita rola Rity Bryl z klasy 4 c.

Publiczność była zaangażowana i ochoczo zgłaszała się do odpowiedzi, co to za przedmiot i z jakiej baśni pochodzi, zdobywając ziarenka grochu dla swoich drużyn. Konkurs sprawdzał też umiejętność pisania opowiadania twórczego, umiejętności wokalne uczestników, kreatywność i pomysłowość. Przygotowywał do radzenia sobie ze stresem przed wystąpieniem, kształcił umiejętności społeczne, integrował klasę i angażował wszystkich uczniów.

Bardzo ważną rzeczą w tego rodzaju przedsięwzięciach okazuje się współpraca rodziców ze szkołą. Przygotowane stroje, rekwizyty, wypowiedzi uczniów, którzy mówili nawet wierszem o swojej postaci, wskazują na dobre relacje i zacieśnioną współpracę rodziców z nauczycielami, za co dziękujemy. To była prawdziwa przyjemność oglądać waszą pracę, drodzy uczniowie klas czwartych.

Katarzyna Krupa, Paulina Stachura-Buś

***

W czwartek 1 czerwca odbył się konkurs z lektury „Akademia pana Kleksa”. Brały w nim udział wszystkie czwarte klasy, w tym oczywiście moja. Panowała świetna atmosfera.  Wszyscy byli przebrani w bajkowe stroje. Poprzez takie konkursy wielu uczniów pogłębia swoje zainteresowanie  książkami.

Myślę, że bardzo wzbogaca to wiedzę ucznia na temat wszystkich lektur, baśni czy bajek.

Karolina Więcek, klasa 4 b

***

1 czerwca 2023 roku odbył się w naszej szkole konkurs literacki na podstawie lektury ,,Akademia pana Kleksa” . W konkursie wzięły udział 5- osobowe reprezentacje klas czwartych (w strojach: dziewczynki z zapałkami, pana Kleksa, szpaka Mateusza, Adasia Niezgódki i pana Andersena), a pozostali uczniowie przebrali się za wybraną postać z bajki lub baśni. Drużyny rozwiązywały różne zadania konkursowe m. In. musiały opowiedzieć o swojej postaci, znać treść lektury, rozwiązać zadanie ortograficzne, ułożyć wyrazy w kolejności alfabetycznej, wpisać w teksty wierszy brakujące słowa. Rywalizacja była zawzięta, ale wszyscy świetnie się bawili. Wygrała klasa 4 c 🙂

Milena Dunaj, klasa 4 c

***

Jako organizator konkursu czytelniczego dla uczniów klas czwartych chciałabym podziękować wielu osobom.

Zaproszenie na konkurs przyjęła i swoją obecnością zaszczyciła nas Pani Grażyna Karaś – mieszkanka Tuchowa i radna Powiatu Tarnowskiego. Pani Grażyna Karaś serdecznie powitała dzieci, przyglądała się z życzliwością zmaganiom uczniów. Na koniec dzieci otrzymały słodką niespodziankę.

Pani Alicja Płachno – wicedyrektor szkoły powitała dzieci i życzyła im dobrej zabawy.

Jury konkursu stanowiły: Pani Katarzyna Krupa – bibliotekarz i Pani Paulina Stachura – Buś – nauczyciel języka angielskiego. Panie z ogromnym zaangażowaniem, życzliwością i sprawnie oceniały zadania uczniów.

Bardzo uprzejmie dziękuję wszystkim Rodzicom, którzy tak pięknie pomogli przygotować dzieciom niezwykle bajeczne stroje. Bez tej współpracy moglibyśmy sobie tylko pomarzyć o takim przedsięwzięciu.

Dziękuję nauczycielom języka polskiego: Pani Katarzynie Skrzyniarz i Pani Annie Szeląg za przygotowanie uczniów klasy 4 c i 4 d do konkursu.

Dziękuję Pani Beacie-Gut Lisak za pomoc w przygotowaniu klas do zaśpiewania piosenek.

Dziękuję uczniom: Julianowi Gawryałowi (fotografia) i Nelly Gierałt (pomoc i nagranie piosenek na konkursie) oraz uczniom klasy 8 c za przygotowanie sal nr 27 i 14 do projektu mitologicznego i konkursu dla klas czwartych.

W konkursie czytelniczym ,,Witajcie w Akademii pana Kleksa’’ pierwsze miejsce zajęła klasa 4 c (140 pkt).

II miejsce przypadło klasie 4 d (138,5 pkt).

III miejsce – klasie 4 b (137,5 pkt)

IV miejsce zajęła klasa 4 a (136 pkt).

Nagrody książkowe i dyplomy dla drużyn ufundowała Rada Rodziców naszej szkoły. Zostaną wręczone podczas Święta Patrona Szkoły.

Gratuluję i dziękuję za wszystko!!!

Opracowała Renata Gąsior

Fotorelacja

%d