Szkoła Podstawowa w Tuchowie
Aktualności

,,Maj – rocznica pięknych myśli’’

27 kwietnia 2023 roku uczniowie, nauczyciele i dyrekcja Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica uczcili 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

W Domu Kultury w Tuchowie odbyła się uroczysta akademia. Po odśpiewaniu hymnu państwowego na początku wysłuchaliśmy poloneza Pożegnanie ojczyzny M. Ogińskiego. W skupieniu zagrała tę melodię na flecie Nikoleta Stańczyk z kl. 8 b.

Następnie byliśmy świadkami pięknych i wzruszających recytacji przeplatanych tekstami narracyjnymi.

Punktem kulminacyjnym była scenka teatralna brawurowa przedstawiona przez uczniów klasy 7 b. Król Stanisław August Poniatowski w otoczeniu marszałka i posłów wypowiedział ważne słowa:

W imię Boga, w Trójcy Świętej Jedynego, ja,  Stanisław August Poniatowski z Bożej łaski i woli narodu król polski (…),

ceniąc drożej nad życie niepodległość i wolność,

chcąc na błogosławieństwo, na wdzięczność współczesnych i przyszłych pokoleń zasłużyć,

dla dobra powszechnego,

dla ugruntowania wolności,

dla ocalenia ojczyzny naszej i jej granic-niniejszą Konstytucję uchwalam (…)!

W katedrze św. Jana król złożył przysięgę. Wtedy zabrzmiało uroczyste Te Deum Laudamus – pieśń śpiewana w uroczystych dla narodu chwilach.

Dopełnieniem akademii były też pieśni, również pięknie wykonane przez naszych uczniów.

Witaj, majowa jutrzenko wyśpiewała Karolina Więcek, a Polonez 3 Maja – Antoni Stanisławczyk.

Polonez Trzeciego Maja pojawia się we fragmencie Księgi XII Pana Tadeusza. Recytował go z przejęciem Hubert Madejski.

Konstytucja 3 Maja przeszła do historii jako jedno z trzech wielkich dzieł ustawodawczych XVIII w. – z konstytucją amerykańską i konstytucją rewolucyjnej Francji. Była ostatnim wielkim dziełem ginącej Rzeczypospolitej…

Więc niechaj dziś nasz cały kraj

zrozumie, niech ocenia,

czym był dla Polski Trzeci Maj,

ta chwila odrodzenia.

W akademii wystąpili następujący uczniowie z klas: 4 a: Gajewska Weronika, Wiśniowska Alicja; 4 b: Lisak Tymoteusz, Więcek Karolina, Wojtanowska Kornelia; 4 c: Bryl Rita, Dudek Oliwia, Kwaśny Wiktor; 5 c: Szczepańska Aleksandra; 6 a: Madejski Hubert, Stanisławczyk Antoni; 6 c: Jaworska Oliwia; 7 b: Dusza Karolina, Dziadowiec Franciszek, Góral Karol, Osika Zofia, Ryś Patryk, Sajdak Nataniel, Stanuch Michał, Suty Igor; 8 b: Nikola Stańczyk;  8 c: Gierałt Nelly, Janas Natalia, Wiejacki Damian.

Poczet sztandarowy zapewnili uczniowie kl. 5 c: Drobot Karol, Igielski Wojciech, Kras Emilia, Osika Maja, Skruch Maja, Smoła Julia.

Akademię przygotowali nauczyciele: Szeląg Anna, Renata Gąsior, Jackowicz Urszula, Lekarczyk Małgorzata. Oprawę muzyczną zapewnili: Beata Gut-Lisak, Rąpała Józef. Stroje z epoki zawdzięczamy Szeląg Renacie. Nad nagłośnieniem czuwał Kamil Hołda, absolwent naszej szkoły.

Opracowała Renata Gąsior

Fotorelacja

%d