Szkoła Podstawowa w Tuchowie
Aktualności

Osiemdziesiąt lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim.

Akcja Żonkile od 11 lat jest organizowana przez  Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Od kilku lat  Szkoła Podstawowa w Tuchowie dołącza się do obchodów rocznicy wybuchu największego zrywu Żydów podczas II wojny światowej – powstania w getcie warszawskim. Akcji od początku towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”. Pamięć o wydarzeniach z przeszłości, poznanie kontekstu historycznego zagłady Żydów jest ważnym elementem naszej tożsamości narodowej, świadomego patriotyzmu, szacunku do przeszłości, sprzeciwu wobec zła. To również moment refleksji nad tym, co dzisiaj spotyka naszych sąsiadów – brakiem tolerancji, dialogu, cierpieniem tysięcy ludzi.

W tym roku szkolnym, aby uczcić pamięć ofiar wydarzeń z 1943 roku, przygotowaliśmy z uczniami naszej szkoły zakładki, z pięknym ręcznie wykonanym przez uczniów motywem żonkila. Znalazła się na nich również informacja o 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Zakładki przekazaliśmy bibliotece szkolnej oraz Bibliotece Publicznej w Tuchowie. Były one dodatkiem do wypożyczanych książek.

19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, młodzież naszej szkoły przygotowała akcję informacyjną dla mieszkańców Tuchowa. Uczniowie zachęcali do odwiedzenia Biblioteki Publicznej w Tuchowie, wręczali przechodniom żywe żonkile. Złożyliśmy również symbolicznego żonkila pod Pomnikiem Ofiar Hitleryzmu i Stalinizmu, który znajduje się przy ulicy Ignacego Daszyńskiego. Młodzież otrzymała wiele miłych słów od mieszkańców, kwiaty wywoływały uśmiech na twarzach. Reakcja tuchowian jest potwierdzeniem, że warto wychodzić do ludzi, dzielić się uśmiechem, pokazywać, że rośnie młode pokolenie odpowiedzialnych za pamięć ludzi.

Dziękujemy Bibliotece Publicznej w Tuchowie za przyłączenie się do naszej akcji, Urzędowi Miejskiemu w Tuchowie za zakup kwiatów, którymi mogliśmy obdarować mieszkańców Tuchowa.

 

Opracowała

Beata Gut-Lisak

Fotorelacja

%d