Szkoła Podstawowa w Tuchowie
Aktualności

,,Poezjo, moja poezjo’’, czyli o niezwykłym konkursie recytatorskim i plastycznym

29 marca 2023 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Gminnym Konkursie Recytatorskim Poezji Józefy Frysztakowej.

Jego organizatorami były: Szkoła Podstawowa im. hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnowcu, Centrum Kultury  i Bibliotek Gminy Tarnów.

Wiersze ,,uśmiechniętej poetki z Tarnowca’’ i drugi wybrany wiersz innego autora recytowali uczniowie klas: I-III, IV-VI, VII-VIII. Z trzech sal dobiegały do mnie, siedzącej na korytarzu, starannie przygotowane recytacje i brawa.

Po zakończonej rywalizacji odbyła się główna uroczystość. W hali sportowej szkoły zostały  pięknie wyeksponowane prace plastyczne uczniów. Na początku uczennice tamtejszej szkoły przygotowały zapierający dech w piersiach program artystyczny: piosenkę i balet jednocześnie.

Potem zgromadzonych przywitała dyrektor szkoły pani Anna Filar. Obecni byli zacni goście: syn pani Józefy Frysztakowej z żoną, władze Gminy Tarnów.

Miło mi donieść, iż uczniowie naszej szkoły zaprezentowali się godnie.

I miejsce w konkursie recytatorskim zdobyła Nelly Gierałt, uczennica klasy 8 c.

Adrian Łątka z klasy 4 a zdobył wyróżnienie w konkursie plastycznym.

Na pochwałę zasłużyli też: Alicja Wiśniowska z kl. 4 a, Hubert Madejski z kl. 6 a, Natalia Janas z kl. 8 c.

Uczniowie poznali wiersze Józefy Frysztakowej na lekcjach języka polskiego. Potem przystąpili do wykonania prac plastycznych i recytacji.

Dziękuję Katarzynie Krupie za cenną pomoc w przygotowaniu starszych uczniów do recytowania poezji.

Zapraszam do ,,lektury wrażeń’’ naszych uczestników:

 ,,Konkurs, w którym mieliśmy przyjemność wziąć udział, był niezapomnianym przeżyciem. Wydarzenie zorganizowane przez polonistów, artystów gościło wiele ważnych osobistości: zastępcę wójta Gminy Tarnów: Sławomira Wojtasika, redaktora tarnowskiej telewizji STARnowa.TV: Łukasza Winczurę oraz rodzinę samej konkursowej inspiracji. Konkurs był poświęcony twórczości Józefy Frysztakowej. Pani Józefa była matematyczką, artystką, a przede wszystkim wspaniałą poetką. Mieszkanka Tarnowca pisała wiele wierszy, które pokochali zarówno najmłodsi, jak i najstarsi.

Twórczość Józefy Frysztakowej wydaje się z pozoru prosta, teksty nie są trudne do zrozumienia. Mówią o życiu i sytuacjach, których jesteśmy świadkami na co dzień. Lecz w poezji najważniejsze jest to, co kryje się w słowie. To właśnie ten aspekt sprawia, że te utwory mają tak piękny i ważny przekaz. Wczytując się w teksty wierszy, odnajdujemy ogrom przeżyć i emocji.

 Na konkursie swoje prace plastyczne zaprezentowało wielu młodych artystów. Każdy pokazał, jak niezwykła i ważna jest poezja dla młodego pokolenia.

Cieszę się, że twórczość Józefy Frysztakowej jest tak doceniana. Albowiem ważne jest, aby pamiętać o lokalnych artystach, którzy tworzą prawdziwe dzieła poetyckie.

Uważam, że udział w tym konkursie był dla nas nowym doświadczeniem na drodze rozwoju’’.

Nelly Gierałt, klasa 8 c

 

***

 

 ,,A miało być inaczej…’’. Tak zaczyna się wybrany przeze mnie wiersz pani Józefy Frysztakowej. Wybrałam ten wiersz, bo do mnie przemówił. To wieczne dążenie do doskonałości nie pozwala nam się cieszyć z małych rzeczy i nim się obejrzymy, dopadnie nas starość, samotność i gorycz. Podczas recytacji towarzyszyło mi wiele emocji, jak: radość, stres, ciekawość.

Jestem z siebie dumna. Cieszę się że mogłam brać udział w tym konkursie. Dla mnie to ogromne wyróżnienie’’.

Alicja Wiśniowska, klasa 4 a

 

***

,,Dnia 29.03.2023r. wybraliśmy się do Szkoły Podstawowej w Tarnowcu na uroczystość wręczenia nagród w Gminnym Konkursie Recytatorskim i Plastycznym im. Józefy Frysztakowej. Wydarzenie to było świetnie przygotowane. Poświęcone było twórczości wybitnej poetki, malarki i nauczycielki pochodzącej z naszych stron. Jak wiadomo już, konkurs był podzielony na część recytatorską i plastyczną.

Ja sam denerwowałem się trochę mniej, ponieważ wykonałem pracę plastyczną do wiersza ,,Twoje dzieciństwo’’ i nie musiałem recytować wiersza przed jury. Wyróżnienie zdobyte w tym konkursie to dla mnie wspaniała nagroda. Podczas uroczystości wręczania nagród panowała bardzo miła atmosfera, sala była pięknie przystrojona. W pogodnych nastrojach, z uśmiechem na twarzy wróciliśmy do Tuchowa’’.

Adrian Łątka, kl. 4 a

 

zebrała: Renata Gąsior

 

%d