Szkoła Podstawowa w Tuchowie
Aktualności

Lektura szkolna na scenie teatralnej

W szkolnym 2022/2023 uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w następujących wydarzeniach kulturalnych:

Narodowy Teatr Edukacji z Wrocławia przygotował spektakl na podstawie „Balladyny” Juliusza Słowackiego. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica mieli niebywałą okazję obejrzeć to wspaniałe przedstawienie 25 stycznia 2023 roku na scenie kina „Marzenie” w Tarnowie. Dlaczego prawie dwieście lat od napisania tego utworu reżyser zdecydował się na przypomnienie tego właśnie dramatu młodym ludziom? Hmmm…tragiczne losy bohaterki młody odbiorca powinien potraktować jako przestrogę.

Dzisiaj ludzie zwracają uwagę na szybkie kariery, biznesowe spotkania, są oślepieni blaskiem telewizyjnych celebrytów. Jedno jest pewne…wszyscy chcą być szczęśliwi. Balladyna zapomniała tylko o tym, że nie można iść na skróty. Nie można swojego szczęścia budować na cudzej krzywdzie. Jakież to już stare i niemodne powiedzonko… a jednak bohaterka poniosła konsekwencje swoich czynów.

W inscenizacji przygotowanej przez wrocławskich artystów nie zabrakło całej gamy barwnych postaci: było trochę wesoło za sprawą śmiesznego i bezpośredniego Grabca, magicznie i nieziemsko dzięki pięknej i zwiewnej królowej Goplanie, patriotycznie za sprawą Kirkora dobrego i walecznego rycerza, mądrze- dzięki Pustelnikowi.

Myślę, że w „Balladynie”, każdy znajdzie coś dla siebie, a o to właśnie chodzi w teatrze, aby każdy przejrzał się w treści spektaklu jak w krzywym zwierciadle.

Katarzyna Krupa

***

,,Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu’’.

16 marca 2023 roku uczniowie Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Tuchowie pod opieką nauczycieli wybrali się na musical pt. „Mały Książę”. Odbyło się ono w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie. Gdy dotarliśmy, pełni ciekawości zajęliśmy miejsca w Sali widowiskowej.

Spektakl idealnie obrazował podróże małego chłopca po różnych planetach oraz trudności, z którymi się borykał. Pokazywał on także negatywne wartości, którymi kierują się dorośli ludzie. Scenografia oparta była m.in. na pokaźnej ilości świateł oraz rekwizytach cyrkowych, które intrygowały młodych odbiorców. Całemu pokazowi towarzyszyła oprawa muzyczna, którą tworzyli utalentowani aktorzy.

Inscenizacja lektury bardzo mi się podobała, szczególnie moją uwagę przykuł śpiew oraz efekty cyrkowe. Sztuka była idealną formą przypomnienia książki.

Natalia Janas, klasa 8 c

***

21 marca 2023 roku uczniowie klas siódmych i ósmych Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Tuchowie obejrzeli spektakl „Treny” Jana Kochanowskiego w wykonaniu aktorów Teatru Nowoczesnego w Krakowie.

Była to widowiskowa interpretacja dzieł jednego z najsłynniejszych polskich pisarzy epoki renesansu Jana Kochanowskiego.

Reżyser spektaklu wraz z aktorami wzięli na warsztat „Treny”, tworząc tym samym wielowymiarowe widowisko teatralne, bogate w różnorodne formy wyrazu, efekty specjalne, grę rekwizytem, a przede wszystkim… grę słowem. Spektakl jest współczesną paralelą utraty, tęsknoty i żalu, które spotkały poetę. W innowacyjny sposób aktorzy starali się dotrzeć do młodego odbiorcy, tworząc sytuację rozmowy o trenach nauczycielki z uczennicą. Pani starała się pokazać młodej dziewczynie, że niespełnienie, utrata i żal dotykają każdego człowieka, niezależnie od jego wieku i czasów, w których żyje. Bliski kontakt nawiązany z widzami przez aktorów powoduje, że odbiorcy biorą udział w wydarzeniach. Dużą rolę odgrywają stylizowane kostiumy, gra światłem, muzyka, śpiew na żywo oraz elementy tańców.
Spektakl w głównej mierze przedstawia postać cierpiącego ojca, który z wielką dozą czułości przywołuje wspomnienia swojego dziecka tak, jak pragnął je zapamiętać – w sposób czysty, niewinny, wyidealizowany. Dzięki przenikaniu się świata współczesnego z epoką renesansu spektakl pobudza do refleksji, a jednocześnie porusza serca.

 

Magdalena Igielska- Bakulińska,

Katarzyna Krupa

 

zebrała: Renata Gąsior

%d