Szkoła Podstawowa w Tuchowie
Aktualności

PODRÓŻOWANIE PRZEZ CZYTANIE

MIĘDZYNARODWY PROJEKT EDUKACYJNY WSPIERAJĄCY ROZWÓJ CZYTELNICTWA W ROKU SZKOLNYM 2022/2023

CZYTAM Z KLASĄ

lekturki spod chmurki

Edycja IV

PODRÓŻOWANIE PRZEZ CZYTANIE

Uczniowie z klasy 3 a Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Tuchowie przystąpili w tym roku do Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego wspierającego rozwój czytelnictwa Czytam z Klasą lekturki spod chmurki. Jest to już Edycja IV, w tym roku pod kryptonimem „Podróżowanie przez czytanie”. Projekt składa się z 3 modułów.

Do pierwszego modułu ”Podróże po Polsce”, wybraliśmy lekturę Marcina Pałasza „Sposób na Elfa”, którą częściowo czytaliśmy w klasie, a częściowo w domu. Następnie założyliśmy lekturniki, kolorując najpierw ich okładkę, a potem uzupełniając wszystkie strony związane z naszą pierwszą wybraną lektura.
W dalszym etapie zapoznaliśmy się z „Rozchmurzonym opowiadaniem”, oraz z bohaterką projektu- chmurką Tosią. Wykonaliśmy chmurki „Tosie”, które zamieściliśmy na wystawie w klasie. Wystawa była dostępna dla uczniów z innych klas. Poznali oni cel wystawy i wybraną przez nas lekturę do czytania. Porozmawialiśmy o naszych zwierzętach domowych. Niektórzy nawet przynieśli swoje pupile na zdjęciach, była więc okazja, aby się im przyjrzeć i poznać ich imiona.

W kolejnym zadaniu zaczęliśmy pracę z mapą. Wyszukaliśmy miasto Wrocław – gdzie toczy się akcja lektury, określiliśmy dokładne położenie miasta, (w jakiej części Polski leży, nad jaką rzeką, ukształtowanie terenu itp.) Dowiedzieliśmy się, że Wrocław nazywany jest Miastem Krasnali i to nas bardzo zainteresowało. Postanowiliśmy wykorzystać to przy następnym zadaniu.

„Zabraliśmy” do walizek wszystkie potrzebne rzeczy, aby wyruszyć w wirtualną podróż do Wrocławia w poszukiwaniu krasnali. Wstępem była prezentacja multimedialna dotycząca opisu poszczególnych krasnali, oczywiście tylko wybranych. Na zajęciach plastyczno – technicznych, w grupach, wykonaliśmy gazetkę. Tam można było odczytać wiadomości dotyczące wytropionych krasnali. Nasza wystawa poszerzyła się także o nowe krasnale, te zaprojektowane i wykonane przez nas samych.  Na koniec przeliczyliśmy ile kilometrów jest z Wrocławia do Warszawy skąd mieliśmy „odebrać” Elfa.

Bardzo wzruszyła nas historia Elfa i jego siostry. Za nami Moduł 1 i już nie możemy się doczekać drugiego „Podróże po Europie”. Wybraliśmy już nawet lekturę do czytania, ale na razie nie zdradzimy jej tytułu.

Fotorelacja

%d