Aktualności

Niepodległościowa wycieczka klasy 7a

W dniu 9 listopada 2022r.  klasa 7a wyruszyła na wycieczkę do Dworku Paderewskiego w Kąśnej Dolnej oraz do Muzeum „Grociarnia” w Jastrzębi.

Dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania Muzeum Etnograficznego, które okazało się być wyjątkowo ciekawe. Zobaczyliśmy tam przedmioty codziennego użytku, które służyły naszym przodkom. Mieliśmy okazję wejść do dawnej kuchni i salonu. Widzieliśmy również narzędzia gospodarcze, którymi posługiwano się w pracy w polu. Dla nas były to rzeczy, z którymi nigdy wcześniej się nie spotkaliśmy. Zastanawiamy się czy my, współcześnie moglibyśmy tak żyć. Chyba nie.

Kolejnym punktem naszego wyjazdu były warsztaty tańca ludowego. Tańczyliśmy wspólnie do muzyki granej na akordeonie. Początkowo nogi nam się plątały, ale po krótkim czasie byliśmy mistrzami parkietu. 

O godzinie 12:00 w Sali Koncertowej Dworku I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, w ramach Festiwalu Viva Polonia, ku pokrzepieniu – serc miało miejsce przedstawienie „Pojedynek Wieszczów – Adam Mickiewicz vs Juliusz Słowacki”.  Po wspaniałym przedstawieniu i spacerze w parku zrobiliśmy wspólne zdjęcia i wróciliśmy do domu. Poznaliśmy naszą historię namacalnie, mieląc ziarna na mąkę w żarnach, strugając drewno dziadem, tkają len. Wysłuchaliśmy fragmentów romantycznych utworów wybitnych polskich wieszczy, opiewających Ojczyznę, szacunek do ziemi, miłość do przyrody.

Patrząc na dzisiejsze czasy możemy tylko doceniać w jakim dobrobycie żyjemy i szanować naszą przeszłość.

Uczniowie klasy 7a

Fotorelacja z wyjazdu

 

%d bloggers like this: