W Muzeum Dobranocek i nie tylko…

19 maja 2022 roku klasy 4 b i 4 c uczestniczyły w autokarowej wycieczce do Łańcuta i Rzeszowa.

Piękna pogoda postawiła śpiochów na nogi i o szóstej rano wyjechaliśmy z Tuchowa.

Pierwszym celem podróży było zwiedzanie zamku w Łańcucie. Do zamku przeszliśmy przez rozległy park. Zachowany autentyzm wnętrz wyróżnia to muzeum spośród innych w Polsce.

Zwiedzanie zaczęliśmy od Wielkiej Sieni, w której zatrzymywały się pojazdy konne. Potem dzieci z zachwytem przemierzały kolejne apartamenty, komnaty, korytarze. Uwagę zwracały niezwykłe posadzki, meble, szafy gdańskie, stoły, żyrandole, piękne kaflowe piece, wyposażenie pokoi kąpielowych. Nie sposób było nie podziwiać wspaniałej Sali Balowej i teatru…

Po wyjściu z zamku udaliśmy się do Stajni i Powozowni. Zobaczyliśmy zabytkowe boksy dla koni, ekspozycję paradnych uprzęży oraz kolekcję powozów konnych.

W 1995 roku Muzeum-Zamek w Łańcucie zostało wybrane do udziału w programie UNESCO ,,Szlaki zamków Europy Środkowo-Wschodniej’’.

Po przerwie obiadowej pojechaliśmy do Rzeszowa do Muzeum Dobranocek. To jedyna tego typu placówka w Polsce, posiadająca unikatowe zbiory związane z historią polskiej i zagranicznej animacji dla dzieci, począwszy od najstarszych wieczorynek emitowanych w I Programie Telewizji Polskiej. W Muzeum Dobranocek wszyscy z rozrzewnieniem, zwłaszcza dorośli, przenieśliśmy się do krainy bajek, dobranocek, wieczorynek. Kto nie zna Bolka i Lolka, misia Uszatka, Reksia, misia Colargola… Przewodnik opowiedział, w jakich latach pojawiały się poszczególne bajki i w jaki sposób one powstawały. W muzeum są też zgromadzone komiksy, gry planszowe, kartki pocztowe, puzzle, dawne telewizory, projektory, gramofony, filmy na szpulach i winyle z kołysankami i piosenkami. W muzeum  w sali projekcyjnej obejrzeliśmy dawne dobranocki. Odbyły się też zajęcia plastyczne dla dzieci, które poszerzyły wiedzę i umiejętności na temat klasycznych metod animacji.

Ostatnim punktem wycieczki była pyszna wizyta w Pijalni Czekolady M. Pelczara w Centrum Kulturalno- Handlowym Millenium Hall. Smakowała gorąca pitna czekolada, pyszne lody, desery. Dla rodziców i bliskich dzieci zakupiły różne słodkości z prawdziwej czekolady.

Po godzinie siódmej wieczorem wróciliśmy do Tuchowa.

Po dwóch latach pandemii dzieci ze szkół rozjechały się do różnych miejsc w Polsce, zwiedzając, podziwiając, ciesząc się wspólną obecnością w grupie. W drodze mijały się autokary przewożące dzieci i młodzież na wycieczki szkolne.

Renata Gąsior

 

%d bloggers like this: