Szkoła Podstawowa w Tuchowie
Aktualności

„Żyj z całych sił…”

           „Żyj z całych sił…” to przesłanie wypływające z treści wydarzenia jakie miało miejsce 18 marca w Bazylice w Tuchowie. Doroczna, dziewiąta inscenizacja Drogi Krzyżowej (w 2020 roku ze wzglądu na panującą pandemie nie udało się jej zorganizować) została przygotowana przez uczniów i byłych absolwentów Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Tuchowie.

           Po wieczornej mszy św. przed głównym ołtarzem stanęła skromna ale symboliczna scenografia. Pod krzyżem umieszczono tablicę, na której napisano cztery, jakże bardzo w dzisiejszych czasach aktualne słowa stanowiące hasło inscenizacji: WIARA, NADZIEJA, POKÓJ, WOLNOŚĆ, MIŁOŚĆ.

         W mrocznej scenerii, przez nawę kościoła szedł pochylony pod brzemieniem krzyże Chrystus. W nie dalekiej od tragicznej postaci odległości przemieszczała się uosobiona czarna postać zła, zacierająca ręce z zadowolenia przy każdym potknięciu się dźwigającego krzyż Jezusa. Elementem będącym uaktualnieniem Drogi Krzyżowej z obecną sytuacją były wędrujące  sylwetki uchodźców z walizkami w rękach wpisujące się w przesłanie wypływające z hasła wypisanego na tablicy pod umieszczonym krzyżem. Poszczególne stacja Drogi Krzyżowej prócz gry aktorskiej były bogate w stosowne teksty i muzykę. Czytane słowa nawiązywały do wydarzeń związanych z męką Chrystusa ilustrowane były doskonale wykonaną, przejmująca muzyką zarówno sakralną jak i współczesną. Nastrój podniosłej zadumy, cichej modlitwy udzielił się licznie zebranym uczestnikom Drogi Krzyżowej.

 Bardzo dziękujemy zespołowi Pokolenia, który od lat towarzyszy nam podczas Drogi Krzyżowej, muzycznie wspomógł nas również zespół, który składał się z tuchowskiej młodzieży; Julia Kapka, Jowita Grzebień, Julia Sobyra, Karolina Starzyk, Gabriela Golec, Wiktor Kamykowski, Marian Witek. Nasi absolwenci: Izabela Zając, Beata Czochara, Bartłomiej Janas, Piotr Czochara, zawsze są chętni do pomocy, za co bardzo dziękujemy. Pochwałę kierujemy również do uczniów Szkoły Podstawowej w Tuchowie; Julia Piątek, Emilia Sajdak, Zuzanna Górka, Zuzanna Sobyra, Patrycja Kostur, Amelia Poręba, Emilia Gucwa, Franciszek Potok, Igor Łątka, Tomasz Łukasik, Bartosz Sikora, Aleksander Jodłoś. Dziękujemy również nauczycielom; Katarzynie Krupie, Beacie Kielawie, Piotrowi Pierzchale za nieocenioną pomoc.

Justyna Jaworska-Lipka

Stanisław Jaworski

Fotorelacja: Krzysztof Jasiński

 

%d