Szkoła Podstawowa w Tuchowie
Aktualności

Melaniusz skarb Tuchowa – quest w Tuchowie

QUEST to edukacyjna gra terenowa, która łączy w sobie elementy zabawy i nauki, poszukiwań skarbu i radości odkrywania!

QUESTY – Wyprawy Odkrywców z ang. quest – zadanie, zagadka, to gry terenowe polegające na poszukiwaniu skarbów. Nie wymagają one obsługi ani znakowania w terenie, dlatego, w odróżnieniu od podchodów lub gier miejskich, można w nie grać niemal w każdej chwili. Podstawą zabawy jest wędrówka trasą questu w terenie. Do zabawy wystarczy ulotka lub darmowa aplikacja mobilna Questy – Wyprawy Odkrywców. Ulotki są dostępne w wybranych punktach informacji turystycznej lub jako plik do pobrania ze strony internetowej questy.org.pl. Czytając wierszowane wskazówki, uczestnik podąża questem w terenie i poznaje sekrety danego miejsca. Na końcu drogi na odkrywców czeka „skarb” – pojemnik finałowy, a w nim pamiątkowa pieczątka i Księga Questu. Odcisk pieczęci i wpis do Księgi potwierdzają przebycie trasy. 

Quest mamy i my ! W październiku 2021 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Tuchowie wraz z nauczycielkami we współpracy z Fundacjami „ Mapa Pasji” ,  „Ornament” oraz Stowarzyszeniem Towarzystwo Miłośników Tuchowa , stworzyli  edukacyjną grę dla naszego miasta. Wszystko trwało dość długo. Zaczęło się od projektu młodzieżowego „Youth decide” w ramach którego odbyły się kilkakrotnie warsztaty, podczas których zrodził się pomysł stworzenia questu. Jako, że  jesteśmy fanami tego typu zabaw, nie trzeba było nikogo namawiać. Z Krakowa przyjechali do nas członkowie „Mapy Pasji” , przeprowadzili długie szkolenie a my ruszyliśmy do pracy. Najpierw trzeba było przejść  Tuchów wzdłuż i wszerz, zrobić dużo zdjęć  i wybrać te miejsca, które są ciekawe historycznie i tak stworzyć trasę, aby  turysta przeszedł ją w dwie godziny. Następnie przez kilka dni grupy młodzieży tworzyły wierszowany tekst, pełen zagadek i ciekawostek. To co wypłynęło z młodych głów było konsultowane z Elżbietą Moździerz, Stanisławem Jaworskim, Ryszardem Wroną, członkami TMT, osobami, które  doskonale znają historię Tuchowa. Pierwszy raz pracowaliśmy nad questem, więc ostateczna wersja wymagała  szlifu fachowca , ale i tak zostaliśmy pochwaleni za bardzo dobrze wykonaną pracę.  Zastanawiacie się pewno, kto za to zapłacił,  tutaj niespodzianka, nie wydaliśmy kilku tysięcy złotych, bo nie mieliśmy na to pieniędzy, koszty zostały pokryte przez Fundację „Ornament” , „ Mapa Pasji” przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.            Tuchowska  trasa rozpoczyna się gmachem Sokoła i wiedzie…. tego nie powiemy, musicie sami to sprawdzić w terenie. Zabawa dostępna jest zawsze i bezpłatnie . W tej grze chodzi o to, by grając, odkrywać najcenniejsze skarby skrywane przez otaczający świat.  Ulotki do wydruku znajdują się na stronie internetowej : www.tmt.tuchow.pl, gotowe do zabrania w Domu Kultury w Tuchowie, w mobilnej aplikacji questy.org.pl                                                                                                                            

W realizacji Questu –Melaniusz skarb Tuchowa, wzięli udział uczniowie klas ósmych naszej szkoły: Emilia Duda, Izabela Grzebień, Emilia Gucwa, Zuzanna Igielska, Patrycja Kostur, Adrianna Mirek, Amalia Skultecka, Zuzanna Sobyra, Dominika Wrona, Radosław Kamień, Igor  Łątka, Patryk Polak.  Autorką skarbu jest Emilia Gucwa. Konsultacje, projekt grafiki, mapa questu: Krzysztof Florys, Anna Jarzębska, Adam Jarzębski – Fundacja Mapa Pasji. Opiekun questu: Towarzystwo Miłośników Tuchowa: e-mai.: tmt.tuchow@gmail.com. Zdjęcie na ulotce: Wojciech Kras.

Dziękujemy wszystkim za współpracę. W planach mamy stworzenie kolejnych wypraw w Tuchowie i okolic. Mamy nadzieję, ze się uda !

Justyna Jaworska-Lipka , Katarzyna Krupa

%d