Szkoła Podstawowa w Tuchowie
AktualnościPO WER III

JUST FELT GOOD… poczuliśmy się dobrze w naszym pierwszym doświadczeniu z projektem Ponadnarodowa Mobilność Uczniów

W Szkole Podstawowej im. Stanisława Staszica w Tuchowie zakończył się projekt pod nazwą “Ponadnarodowa Mobilność Uczniów”, współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój. Projekt zakładał rozwijanie kompetencji kluczowych przez  współpracę międzynarodową podczas mobilności do kraju europejskiego – my współpracowaliśmy ze szkołą Agrupamento de Escolas de Barcelos w Portugalii. Przez 6 miesięcy uczniowie realizowali przedsięwzięcie “Poczuj się dobrze – zadbaj o zdrowe ciało i umysł”. Po zrekrutowaniu 14 uczestników, przystąpiono do działań przygotowujących. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach między innymi z panią Martą Samelzon – psychologiem i panią Patrycją Janigą – dietetykiem, aby zgłębić zagadnienie zdrowej diety, aktywności i wpływu stresu. Oprócz rozwijania języka angielskiego, głównie w temacie zdrowia i turystyki, uczniowie poznali też podstawy języka portugalskiego. Uczyli się również języka programowania.

Po tym etapie, 27 września, jako najważniejszy punkt projektu, uczniowie z opiekunami wyruszyli w 12-dniową podróż do Barcelos w Portugalii. Była to świetna okazja do szlifowania w praktyce języka angielskiego, ale również portugalskiego. Współpracując z portugalskimi rówieśnikami ze szkoły AEB Barcelos, uczniowie realizowali program mobilności. Obok wielu działań związanych z tematem zdrowej diety, aktywności fizycznej, stresu, było też miejsce na zajęcia pozaformalne; uczniowie zwiedzili wiele urokliwych i ciekawych miejsc. Miło wspominają wycieczki do Porto, Bragi, Viana de Castelo, w malownicze rejony doliny rzeki Douro oraz do miasta Valença do Minho, położonego tuż przy granicy z Hiszpanią. Pomimo intensywnie spędzanych dni, wszyscy chętnie wyruszali też kilka razy na dłuższy spacer, aby miło i aktywnie spędzać czas nad oceanem. Uczniowie bardzo miło wspominają również współpracę w szkole; czas na wspólne działania i nawiązywanie kontaktów upływał tam bardzo sympatyczniei niespodziewanie szybko.

Oto kilka relacji uczestników z czasu spędzonego w Portugalii:
Dzisiaj zwiedzaliśmy piękne miasto Porto. Najpierw rozpoczęliśmy przygodę krótkim rejsem rzeką Douro, gdzie zobaczyliśmy sześć niesamowicie wysokich mostów i wiele pięknych wzgórz. Po rejsie spacerowaliśmy przez miasto, aby dostać się na drugą stronę rzeki wyższym poziomem mostu Ponte Dom Luis I. Mieliśmy również okazję poćwiczyć komunikację w językach obcych, zamawiając lody i inne przekąski. Obejrzeliśmy też ciekawe wystawy oraz budynki w charakterystycznym stylu z płytkami Azulejos. (Emilia Michałek)

Nasze początkowe obawy i lekki stres przed współpracą z portugalskimi partnerami szybko minęły. 

Kończąc kolejny dzień współpracy, po długich rozmowach i wykonaniu wspólnych fotografii, niechętnie opuściliśmy szkołę. (Zuzanna Bakulińska, Julia Piątek, Julia Więcek)

Dzisiaj po dwugodzinnej drodze autokarem zwiedzaliśmy miejscowość Peso da Régua w dolinie rzeki Douro, rejonie słynącym z winnic. Przechodząc mostem zobaczyliśmy niesamowite krajobrazy, które na długo zostaną w naszej pamięci. Przez cały dzień towarzyszyły nam piękne widoki i fantastyczny nastrój. Ten długi spacer był doskonałym relaksem w otoczeniu pięknej przyrody Portugalii. (Anna Styrkowiec)

Dzisiejszy dzień był bardzo intensywny dla wszystkich z nas. W szkole czekało na nas omówienie trasy zaplanowanego wcześniej spaceru szlakiem Świętego Jakuba oraz zajęcia o zdrowej diecie, aktywności fizycznej i stresie. Następnie, na rynku w Barcelos rozpoczęliśmy naszą wyprawę – odcinek szlaku świętego Jakuba z Barcelos do Tamel (São Pedro Fins). Towarzyszyła nam ciepła i słoneczna pogoda. Podczas wędrówki przeszliśmy w sumie 8 kilometrów. Piesza wędrówka na szlaku świętego Jakuba nie była dla nas aż tak bardzo męcząca, więc po powrocie udaliśmy się jeszcze na okoliczną dziką plażę, żeby obejrzeć zachód słońca nad oceanem. W ten sposób pożegnaliśmy się z Atlantykiem.  (Amelia Poręba)

Po obiedzie pojechaliśmy na wycieczkę do Viany do Castelo, która leży tuż przy oceanie i właśnie tutaj rzeka Douro wpada do Oceanu Atlantyckiego. Z góry, gdzie znajduje się również majestatyczny kościół Santuario do Sagrado Coração de Jesus, Monte de Santa Luzia, idealnie widać całe miasto. National Geographic twierdzi, że widok spod tego kościoła to jedna z “najpiękniejszych panoram na świecie”. Cieszymy się, że mieliśmy okazję zobaczyć go na własne oczy. (Emilia Michałek)

Relacje z każdego dnia mobilności można było śledzić na stronie internetowej szkoły.

Realizując działania projektowe, uczniowie opracowali wiele produktów, w których mogli rozwinąć swoje talenty, ale też nabyć nowe umiejętności. Tworzyli plakaty, mini-słowniki, prezentacje oraz ulotki informacyjne, a także stworzyli autorską piosenkę. Mogli też wykorzystać umiejętności zdobyte na etapie przygotowań do mobilności, na przykład podczas tworzenia filmu podsumowującego ich podróż – zamieszczony on został na profilu społecznościowym FB szkoły. Dzięki nabytej wiedzy opracowali także komputerową grę “Don’t worry, be healthy” (główny produkt przedsięwzięcia), która znajduje się pod adresem scratch.mit.edu/projects/578549371

Wszystkie produkty opracowane przez uczniów można znaleźć w folderze:

https://drive.google.com/drive/folders/1_IqHX0kYcUO0DaPj0XW071ixjjgy-C4Q?usp=sharing

Po powrocie do Polski uczniowie prezentowali i promowali wypracowane produkty swoim szkolnym kolegom. Przekazywali im też swoje pozytywne wrażenia z pobytu w Portugalii. To tylko niektóre z nich:

“Mogliśmy zawrzeć nowe znajomości, poznać nowy kraj, otworzyć się na świat, ćwiczyć nasze umiejętności. Dla mnie była to najlepsza przygoda w moim życiu. To super okazja do otworzenia się na świat i ludzi.”

“Super przygoda. Gdybym miała okazję jeszcze raz w czymś takim uczestniczyć, na pewno bym to zrobiła.”

“Były to jedne z lepszych chwil mojego życia”

“To przygoda, której nigdy nie zapomnimy i niesamowita okazja, aby poznać nową kulturę i nowych ludzi.”

“Udział w mobilności rozwija bardzo dużo nowych umiejętności, pomaga w kontaktach międzyludzkich, rozwijaniu języka. Zdecydowanie projekt warty polecenia.” 

“Było to niesamowite doświadczenie, które zapamiętam do końca życia. Poznałam fantastycznych ludzi i odwiedziłam wiele wspaniałych miejsc. Z przyjemnością powtórzyłabym tę przygodę.” 

 

Pozytywne opinie uczestników przedsięwzięcia to najlepsze podsumowanie tego przedsięwzięcia i rekomendacja takich projektów. 

W imieniu uczniów realizujących projekt oraz nas – opiekunów, chcielibyśmy serdecznie podziękować pani Burmistrz Magdalenie Marszałek za wyrażenie zgody na realizację projektu i wsparcie, panu Dyrektorowi SP w Tuchowie Józefowi Wzorkowi za sprawną realizację projektu oraz paniom z Gminnej Administracji Oświaty za nieocenioną pomoc.

%d