Wyjazd do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau
23 września odbył się wyjazd do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau. Uczniowie wzięli udział w żywej lekcji historii. Młodzież poznała historię założenia obozu , Holokaustu, zobaczyła baraki, krematoria oraz miejsca rozstrzeliwań więźniów. Historię ofiar nazistowskiej polityki opowiadały stosy osobistych rzeczy więźniów. Przewodnicy w ciekawy sposób przedstawili historię o bezwzględnym traktowaniu więźniów. Wizyta w Oświęcimiu była dla młodzieży bardzo emocjonalnym przeżyciem. Po powrocie uczniowie opisali swoje przemyślenia na temat wizyty w Auschwitz-Birkenau.
„Poczułem ogromny żal, bo uświadomiłem sobie, że gdy ktoś został schwytaną podczas łapanki, nie było już dla niego odwrotu. Trafiali do obozu z przeświadczeniem, że będą pracować, tymczasem tutaj na nich czekała śmierć lub ciężka walka o przetrwanie. Ich twarze były wychudzone, przerażone… Uświadomiłem sobie, że nie jestem w stanie nawet sobie wyobrazić tego, przez co przeszli…
Przeszliśmy potem do bloku nr 11, pod którym SS-mani zabijali ludzi pracujących na obozie. Zapaliliśmy tam znicze. Wiem, że wszystkim, którzy zginęli, należy się pamięć i szacunek. Wtedy nikt się nie odzywał; czułem smutek, a zarazem złość na hitlerowców, którzy zabijali niewinnych ludzi i stworzyli ogromna machinę zniszczenia”.
Jakub, klasa VIII b
„Jako młode pokolenie musimy bardziej doceniać świat, w którym żyjemy i to co mamy. Powinniśmy troszczyć się o drugiego człowieka. Musimy też dołożyć wszelkich starań, aby tamte tragiczne wydarzenia nigdy nie wróciły…”.
Zuzanna, klasa VIII b
„Najbardziej zapadł mi w pamięci blok ze zdjęciami więźniów, w tym także dzieci oraz blok, z którego więźniowie trafiali pod Ścianę Straceń. Zostawiliśmy tam symboliczną świeczkę. Ogrom tragedii w Auschwitz pokazywały spisane na dużych kartkach nazwiska zidentyfikowanych więźniów. Weszliśmy także do komór gazowych, zobaczyliśmy też piece, w których spalano ciała.
Obrazy namalowane przez więźniów przedstawiały straszne sceny. Byłam przerażona, jak daleko są w stanie posunąć się ludzie w swym okrucieństwie.
Oba obozy, Auschwitz i Birkenau są wielkim cmentarzem i miejscem pamięci ofiar. Pan przewodnik przekazał nam również bardzo ważne przesłanie: „Auschwitz nie spadło z nieba”
Alicja klasa VIII b
„Największe wrażenie w Birkenau zrobiły na mnie ruiny krematorium, obok niego znajdowało się wgłębienie, do którego odkładano ludzkie szczątki. W tym wgłębieniu zrobiło się teraz jeziorko! Trudno sobie wyobrazić, co musieli czuć ludzie, którzy przebywali w obozie. Nie sądziłam, że człowiek mógł wyrządzić drugiemu człowiekowi taką krzywdę”.
Adrianna, klasa VIII b
„Duże wrażenie wywarły na mnie ogromne kominy, stosy ubrań, okularów, protez, które świadczą rozmiarach tej zagłady”.
Alicja klasa VIII a
„Bardzo emocjonujące było dla mnie zobaczenie placu, na którym odbywały się apele i liczenie więźniów. Mieliśmy okazję wejść do bloku, w którym wisiały zdjęcia biednych, niewinnych ludzi. Widok ich smutnych i wystraszonych oczu sprawiał, że przeszły mnie ciarki. Mieliśmy możliwość zapalenia zniczy przy Ścianie Straceń. Jak się okazało, był to dla mnie najsmutniejszy moment. Pomyślałam wtedy o tym, co działo się tam, gdy obóz funkcjonował”.
Paulina, klasa VIII a
„Widząc budynki, nie byłam w stanie uwierzyć w okrucieństwo okupantów. Wyobraziłam sobie, że jestem osobą uwiezioną w Auschwitz-Birkenau i doszłam do wniosku, że nie udźwignęłabym tego koszmaru. Podziwiam wszystkich ludzi-bohaterów, którzy niewinnie przeżywali męki i umierali. Tak wyglądało piekło na ziemi”.
Kornelia , klasa VIII a
Opracowała
Beata Gut-Lisak