Podziel się Świętami- dary dla SENIORÓW z Gminy Tuchów

Święta to czas radości, czas spędzony w gronie rodzinnym, czas suto zastawionego stołu. Niestety nie wszyscy mogą się cieszyć tym okresem ze względu na różne problemy. A zwłaszcza nie mogą się cieszyć świątecznymi smakołykami i tradycyjnymi daniami świątecznymi. W naszej gminie mieszka ok 18000 osób i proszę uwierzyć nie wszystkim wiedzie się dobrze. Mieszkają tutaj samotni seniorzy, którzy ledwo wiążą koniec z końcem, którzy nie maja bliskiej rodziny, osoby niepełnosprawne, które swoje skromne dochody wydają na lekarstwa czy rehabilitację. W związku z tym postanowiliśmy zorganizować akcję „Podziel się Świętami” i przygotować dla osób potrzebujących i samotnych paczki żywnościowe. Chcieliśmy zanieść im kawałek swojej radości z Wielkiej Nocy tak, aby i oni poczuli moc Zmartwychwstania, aby nie musieli się martwić, że nie będzie babki czy świątecznego chrzanu na stole. Naszym celem było umilić tym osobom Święta.

Organizacja takiej akcji to duże przedsięwzięcie logistyczne. Jednej osobie trudno było by samej wszystko przygotować. Jednak w naszej szkole nie ma z tym problemu.

Pomysł zrodził się wśród nauczycieli Szkoły Podstawowej w Tuchowie, którzy do współpracy zaprosili Młodzieżową Radę Gminy, Towarzystwo Miłośników Tuchowa, Szkołę Podstawową w Siedliskach, CKZiU w Tuchowie oraz Liceum Ogólnokształcące w Tuchowie. Przygotowaliśmy plakaty, ogłosiliśmy zbiórkę na stronach szkół, Facebookach, poprosiliśmy uczniów i ich rodziców o włączenie się do akcji i wzięliśmy się do pracy. No i udało się!         W Wielki Piątek rozwieźliśmy przygotowane paczki potrzebującym. Obdarowaliśmy 33 osoby, seniorów oraz potrzebujących niepełnosprawnych Stowarzyszenia Nadzieja. Zebraliśmy również bieliznę męską: skarpety 149 szt. oraz slipy 58 szt. 30 pasków i 2 pary butów, któą przekażemy bezdomnym będącym pod opieką Dzieła Pomocy Św. Ojca Pio w Krakowie.

Akcja nie powiodła by się, gdyby nie Wasza pomoc.

Dziękujemy: uczniom i rodzicom Szkoły Podstawowej w Tuchowie, Szkoły Podstawowej w Siedliskach, LO w Tuchowie oraz mieszkańcom miasta i gminy za hojnie przynoszone artykuły spożywcze oraz bielizną męską.

Za pomoc dziękujemy Młodzieżowej Radzie Gminy a wśród nich Darii, Emilii, Ani, Agacie, Aleksandrowi, Dawidowi. Dziękujemy również Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej za dobrą współpracę.

Przygotowane paczki były bogate w produkty żywnościowe o długim terminie, dlatego nie tylko ten okres świat będzie radosny dla obdarowanych, co nas, jako organizatorów bardzo cieszy. W szkole Podstawowej w Tuchowie oraz Szkole Podstawowej w Siedliskach zebraliśmy:

olej – 30 szt., konserwy- 71 szt., puszki z warzywami – 32 szt., słoiki z przetworami- 51 szt., chrzan- 10 szt. majonez- 21 szt., mleko- 9 szt., cukier- 71 kg, mąka- 43 kg, kawa – 32 paczki, ryż- 79 paczek, groch 2 – paczki kasza- 37 paczek, makaron- 140 paczek, herbata- 47 paczki, masło i margaryna- 18 szt., bułka tarta- 2 paczki żurek – 1 butelka, płatki- 3 paczki, czekolady duże- 35 szt., czekolady małe- 36 szt., ptasie mleczko – 11 pudełek ciastka- 50 szt., krakersy- 4 szt., chrupki i wafle- 7 szt., proszek do pieczenia- 26 szt., cukier wanilinowy- 26 szt. budyń i galaretka- 53 szt., przyprawy- 22 szt., sól- 4 kg, owoce suszone- 10 paczek, żółty ser – 1 paczka batoniki – 86 szt., gumy rozpuszczalne- 10 szt., żelki- 4 paczki, magi 1 szt.,, kakao 2 szt.,  owoce- 5 cytryn, 10 pomarańczy, płyn do płukania- 1 szt. , cukierki

Do paczek dokupiliśmy dodatkowe produkty: żury, chrzan, jajka, chleb, babki, wędliny a było to możliwe dzięki pomocy finansowej udzielonej przez  Gminną Komisję  Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Tuchowie, Piekarnia Ewa i Andrzej Więcek, Firmę Rojar, Masarnie Sajdak, Dom Handlowy Trójka, Firmę Punkt Widzenia Waldemar Dusza, Piekarnię Ewa i Andrzej Więcek, Dorotę i Piotra Szablowskich, Sabinę i Daniela Łazarek. Do naszych paczek dołożyliśmy również smakołyki: ciasta, ciasteczka, pasztety przygotowane przez CKZiU w Tuchowie, Koło Gospodyń Wiejskich w Siedliskach, Echo Twojej Okolicy z Karwodrzy oraz  rodziców i uczniów SP w Tuchowie.

Za czynną pomoc wszelką dziękujemy dyrekcji,  pracownikom obsługi, nauczycielom świetlicy, oraz nauczycielom darczyńcom  Szkoły Podstawowej w Tuchowie. Radni Janusz Łukasik, Grzegorz Niemiec, Andrzej Przybyło, Stanisław Wabno pomogli w dystrybucji paczek. Podziękowania kierujemy również dla Lidii Borczyk, Doroty i Mileny Strojny, Małgorzaty i Weroniki Wójcik, Waldemara Duszy,  Katarzyny Krupy, Beaty Kielawy, Grażyny Kajmowicz, Magdaleny Igielskiej-Bakulińskiej, Piotra Lipki, Katarzyny Wojtanowskiej. Szczególne podziękowania kierujemy do Jerzego Odrońca za pomoc w organizacji oraz wsparcie a także gotowość do działania w każdej chwili.

Dziękujemy wszystkim, którzy wspierali nas sercem, a szczególnie obdarowanym za łzy, uśmiech i dobre słowo jakie od nich otrzymaliśmy. Zapamiętamy na zawsze emocje jakie towarzyszyły nam podczas tej akcji. Mam nadzieję, że w grudniu, przed świętami Bożego Narodzenia uda nam się zorganizować kolejne wielkie przedsięwzięcie i ucieszyć serca osób potrzebujących.

 

Justyna Jaworska-Lipka

%d bloggers like this: