PAMIĘTAMY O NASZYCH PRZODKACH

Jak co roku młodzież  najstarszych klas naszej szkoły sprzątała cmentarze wojenne oraz Stary Cmentarz w Tuchowie. 23 października uczniowie klasy 8c, a wśród nich członkowie nowo wybranej Młodzieżowej Rady Gminy, udali się zaopatrzeni w grabie, rękawice, worki i chęć do pracy na ulicę Leśną oraz Widok, aby uporządkować groby żołnierzy. Pracowaliśmy pełną parą: grabiliśmy opadnięte liście, skoszoną trawę, zbieraliśmy śmieci oraz stare znicze i zniszczone wiązanki. Wynosiliśmy gałęzie i patyki, przecieraliśmy tablice pamiątkowe. Dziewczyny chętnie wyrywały chwasty, a chłopcy wozili na tokach worki z liśćmi i innymi odpadkami. Zauważyłyśmy, że młodzież z zainteresowaniem czyta napisy na mogiłach. Dużo rozmawialiśmy o systemie wartości współczesnego młodego człowieka, , o poczuciu obowiązku, odpowiedzialności oraz wdzięczności za wolny kraj.

Nasza praca przebiegała w bezpieczny sposób dzięki współpracy z opiekunem Młodzieżowej Rady Gminy Jerzym Odrońcem, który z ramienia Urzędu Miejskiego w Tuchowie zakupił dla nas ochronne rękawice, odpowiednie worki na śmieci i nowe flagi. 

       Uczniowie byli dumni z siebie… a my z nich jeszcze bardziej. Mamy nadzieję, że zapamiętają, że są takie miejsca, ważne dla nas, o które wszyscy wspólnie powinniśmy dbać. Jesteśmy przekonane, że to było nie tylko wyjście ze szkoły, ale żywa lekcja wspaniałej postawy obywatelskiej. Dowód wdzięczności i pamięci żołnierzom, którzy za nas oddali swe życie.

Opiekunowie: Justyna Jaworska- Lipka, Katarzyna Krupa

%d bloggers like this: