Szkoła Podstawowa w Tuchowie
Aktualności

,,Kamienie na szaniec’’, czyli o braterstwie i służbie Rudego, Alka i Zośki

23 października 2019 roku uczniowie klas siódmych obejrzeli przedstawienie ,,Kamienie na szaniec’’ w wykonaniu Kieleckiego Teatru Lektur.

Przyznam, że przed wyjazdem do Tarnowa miałam duże obawy co do adaptacji na scenie powieści Aleksandra Kamińskiego. Moje wątpliwości zostały rozwiane po obejrzeniu przejmującego spektaklu.

Oparta na faktach opowieść o prawdziwej przyjaźni trzech przyjaciół w tragicznych czasach okupacji została opowiedziana i przedstawiona w sposób ciekawy, przyciągający uwagę od pierwszych minut. Na tle oszczędnej scenografii, wymownych rekwizytów, muzyki, piosenki ,,Kocham wolność’’ zespołu Chłopcy z Placu Broni – czworo aktorów zaprowadziło nas do okupowanej Warszawy. Uzupełnieniem były zdjęcia archiwalne z tamtych lat, przedstawiające fotografie autentycznych bohaterów, zdjęcia zrujnowanej Warszawy, obozów koncentracyjnych…

Rudy, Alek i Zośka wypełnili słowa utworu Juliusza Słowackiego ,,Testament mój’’. Odwaga i rozwaga, odpowiedzialność i honor to cechy, które wyróżniały pokolenie Kolumbów.

…Na początku swojej pracy w szkole, wiele lat temu, gdy organizowałam pierwszą wycieczkę do Warszawy, od razu wiedziałam, że nie możemy pominąć Cmentarza Wojskowego na Powązkach, gdzie spoczywają ci, którzy ,,wolność kochali i rozumieli’’: Jan Bytnar (,,Rudy’’), Aleksy Dawidowski (,,Alek’’) i Tadeusz Zawadzki (,,Zośka’’). Proste brzozowe krzyże z fotografiami uśmiechniętych chłopaków zapamiętałam na zawsze…

***

W środę po trzeciej lekcji pojechaliśmy do Tarnowa do teatru na przedstawienie pt. ,,Kamienie na szaniec’’.

Poznałam historię o Alku, Rudym i Zośce. Byli oni maturzystami. Czy bali się okupanta? Oczywiście. Dzielnie walczyli o upragnioną wolną Polskę. Ze zwykłych nastolatków stali się dorosłymi mężczyznami, którzy poznali okrucieństwo wojny.

Najbardziej podobała mi się historia Rudego. Cierpiał straszliwe męki, aby jego przyjaciele nie znaleźli się w niebezpieczeństwie. Historia Alka, Rudego i Zośki uczy nas odwagi i walki o wolną Polskę.

Patrycja Grzenia, kl. VII a

***

Bardzo podobał mi się spektakl pt. ,,Kamienie na szaniec’’ w wykonaniu teatru z Kielc. Artyści ukazali nam heroiczność i niesamowitą odwagę trzech bohaterów książki Aleksandra Kamińskiego, którzy podczas II wojny światowej wytrwale bronili Polski przed okupantem.
Chociaż scenografia nie była zbyta bogata, to aktorzy genialnie zobrazowali sytuację w ówczesnej Warszawie. Myślę, że warto wspomnieć również o muzyce zespołu rocka alternatywnego – Lao Che z albumu „Powstanie Warszawskie”. Bardzo podobało mi się wplecenie tego gatunku muzycznego w tę historię. Pozwoliło to poczuć wojenne realia grozy i niebezpieczeństw.

Całe przedstawienie oglądnąłem z zapartym tchem i ciekawością.

Szymon Koncewicz, kl. VII b

***

,,Kamienie na szaniec’’  to historia o trójce młodych ludzi w wieku licealnym: Alku, Rudym i Zośce, którzy dzielnie przeciwstawiali się okupantowi podczas  II wojny światowej.
Aktorzy przedstawili nam historię i ryzykowane akcje zorganizowane przeciwko Niemcom, oraz przyjaźń, która trwała do ostatniej kropli krwi.
Aby bardziej ukazać nam realia czasów okupacji, reżyser przedstawienia zaprezentował nam jeszcze archiwalne zdjęcia i krótkie filmy z tamtego okresu.
            Po zakończonym przedstawieniu wróciliśmy nieco zadumani do Tuchowa. Spektakl bardzo mi się podobał.

Sebastian Sandecki, kl. VII b

***

W przedstawieniu grało jedynie czterech aktorów. Mimo tego przedstawienie było bardzo interesujące. W tle zobaczyłam zdjęcia z okresu II wojny światowej. Muzyka była bardzo oryginalna i drastyczna. Dowiedziałam się bardzo dużo rzeczy, o których wcześniej bym nie pomyślała.

Alina Ostrowska, kl. VII b

 

Zebrała i opracowała Renata Gąsior

%d