WYCIECZKA DO KRYNICY ZDROJU

Dnia 25.04.2019 pojechaliśmy na wycieczkę klasową do Krynicy Zdroju, Muszyny i Nowego Sącza. Wspólnie z nami w wycieczce uczestniczyła klasa 5D oraz kilka osób z klasy 6 i 3 gimnazjum.

Z Tuchowa wyjechaliśmy o godzinie 7:30, podróż trwała półtorej godziny. Towarzyszył nam przewodnik- pan Piotr Firlej, który miło organizował nam czas. Po przyjeździe do Krynicy zostaliśmy podzieleni na dwie grupy, w których poszliśmy do Muzeum Zabawek. Tam dowiedzieliśmy się np., że pierwsze klocki LEGO powstały w 1947 roku. Po zakończeniu zwiedzania muzeum poszliśmy pod pomnik Nikifora, który był lokalnym artystą. Wtedy usłyszeliśmy trochę o nietoperzu podkowcu, który jest bardzo rzadkim okazem i zamieszkuje okoliczne tereny.

Następnie wjechaliśmy na Górę Parkową, z której mogliśmy podziwiać piękne widoki, a schodząc, przystanęliśmy obok źródła „Bocianówka”. Chwilę później byliśmy w Pijalni Głównej, gdzie część osób pokazała siłę woli i piła wodę „Zuber”, która charakteryzuje się specyficznym zapachem i smakiem. Mieliśmy tam chwilę czasu wolnego. Poszliśmy kupić pamiątki dla siebie i rodziny.

Następnie pojechaliśmy do cerkwi w Powroźniku. Ta świątynia z początku XVII wieku różni się od innych np. tym, że ikonostas jest z tyłu za ołtarzem, gdyż od wielu lat odprawiane są tam msze katolickie. Dowiedzieliśmy się trochę o historii tej cerkwi wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 Kolejnym miejscem, które zobaczyliśmy, była mofeta w Muszynie. Jest to miejsce, w którym z ziemi naturalnie wydobywa się dwutlenek węgla. Następnym punktem wycieczki był spacer po Ogrodach Sensorycznych, a konkretnie w nowo otwartym Ogrodzie Baśni i Legend.

Po całodniowej wycieczce wszyscy byli bardzo głodni. Dlatego na koniec zawitaliśmy do McDonalda w Nowym Sączu. Stamtąd rozpoczęliśmy powrót do domu. W Tuchowie byliśmy o godzinie 19:00.

Wycieczka bardzo mi się podobała. Była ciekawa i pouczająca, a najbardziej podobały mi się Ogrody Zmysłów w Muszynie.

                                                        

                                                                                 Milena Nicpoń 5B

 

%d bloggers like this: