Szkoła Podstawowa w Tuchowie
Aktualności

,,Radość i smutek dnia …’’, czyli o wiosennym wyjeździe do Zakopanego

Słonko gaśnie, dzień się mroczy

I szczyt góry już czarniejszy,

A człek jakoś swobodniejszy,

Ale razem i smutniejszy.

Lecz wesoły i ochoczy

Niech nam będzie dzień dzisiejszy!

(„Halka” Stanisława Moniuszki)

 

2 kwietnia 2019 r. w siedzibie Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego w Zakopanem odbyło się uroczyste podsumowanie XIV edycji Małopolskiego Konkursu Literackiego ,,Na tatrzańskim szlaku’’. Konkurs jest objęty patronatem Małopolskiego Kuratorium Oświaty. W tym roku uhonorowano patrona konkursu Stanisława Moniuszkę.

Uroczystość prowadzili: Małgorzata i Marek Kotowie, pracownicy TPN. Obecni byli: przedstawiciele Małopolskiego Kuratorium Oświaty, współorganizatorzy konkursu: dyrekcja i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Poroninie oraz wójt gminy mgr Anita Żegleń.

W konkursie udział wzięło 154 uczniów. Laureatami Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Tuchowie zostali uczniowie: Jakub Różycki z kl. VII b (III miejsce), Jakub Łątka z kl. VII c (wyróżnienie), Julia Kielawa z kl. VI b (III miejsce).

 Uczniowie mieli do wyboru następujące formy wypowiedzi:

 – wpis do pamiętnika – jeden dzień spędzony w górach, który przyczynił się
do odkrycia wyjątkowego miejsca i przeżycia silnych emocji związanych z radością bądź smutkiem;

piosenka związana z emocjami, jakie Tatry budzą w obserwatorach;

opis krajobrazu Tatr uwzględniający wyjątkowość emocji towarzyszących obserwatorowi.

Organizatorzy i zaproszeni goście podkreślili, że nie byłoby sukcesów uczniów, gdyby nie ich talent, pracowitość i szczęście oraz wspaniali nauczyciele i rodzice, którzy wspierają dzieci w rozwoju.

Serdecznie dziękuję Pani Burmistrz mgr Magdalenie Marszałek oraz Panu Dyrektorowi mgr Józefowi Wzorkowi w imieniu własnym, uczniów oraz rodziców za zorganizowanie wyjazdu do Zakopanego. Nagroda w postaci wycieczki bardzo nas ucieszyła. Uczniów klas VII do konkursu przygotowała mgr Katarzyna Skrzyniarz.

W konkursie wzięły udział jeszcze Amelia Majcher i Izabela Srebro z klasy VI b.

A oto tradycyjna relacja naszych laureatów:

….Gdy dojeżdżaliśmy do Zakopanego, zobaczyłam piętrzące się góry, na szczytach których znajdował się śnieg… Byłam zadowolona i dumna, że reprezentuję w tym konkursie moją szkołę i miasto. Po raz pierwszy zostałam laureatką konkursu polonistycznego! Po rozdaniu nagród czekał na nas pyszny poczęstunek. Potem zwiedzaliśmy muldimedialne i naturalne wystawy dotyczące gór, zwierząt, roślin. Znajdują się one w Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN. W drodze powrotnej zaczęłam czytać książkę, kórą otrzymałam jako nagrodę.

Chciałabym podziękować Pani Renacie Gąsior za zachęcenie mnie do konkursu i pomoc, a Pani Burmistrz naszej gminy i Dyrekcji Szkoły Podstawowej w Tuchowie za zorganizowanie tej wycieczki. Czekam na kolejne konkursy polonistyczne…

Julia Kielawa

…Cała uroczystość miała jak zawsze miała podniosły charakter, ale przy tym atmosfera była bardzo miła i ciepła. Uroczystość miała miejsce w Muzeum Przyrodniczym przy ulicy Chałubińskiego 42a w Zakopanem. Podczas uroczystości opiekowała się nami nasza pani polonistka mgr Renata Gąsior. Bardzo się cieszę, ponieważ już po raz drugi zostałem laureatem wyróżnienia w tym konkursie. Jako nagrodę dostałem dyplom oraz dużo książek i materiałów edukacyjnych dotyczących Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Gdy uroczystość dobiegła końca zostaliśmy zaproszeni na smaczny poczęstunek, a następnie mieliśmy okazję zwiedzić ścieżkę edukacyjną na temat zwierząt, roślin i prawidłowego zachowania się na tatrzańskim szlaku. Na wystawie było odtworzone prawdziwie środowisko i odgłosy zwierząt i owadów, a nawet jaskinia. Naszym przewodnikiem był głos wydobywający się, sam nie wiem skąd, (bo nie było z nami pracowników muzeum). Całe muzeum było pełne tablic interaktywnych i interaktywnych sal edukacyjnych.

Dzień spędzony przeze mnie w Zakopanem był pełen wrażeń. To jeden z najciekawszych i najbardziej emocjonujących dni w moim życiu.

Jakub Łątka

Opracowała Renata Gąsior

***

,,Tatry, Tatry serce moje…’’

 

autor: Jakub Różycki

  1. Gdy ci smutno, gdy ci źle,

w Tatry ze mną wybierz się.

Tu radości zaznasz wiele,

góry dobrym przyjacielem.

Ref.Tatry, Tatry serce moje!

Tu niestraszne życia znoje,

tu przygoda na nas czeka.

Radość serce przyobleka.

  1. Wyrusz szlakiem na Kasprowy,

dobry humor masz gotowy.

A gdy już dobędziesz szczyt,

wszystkie troski znikną w mig.

Ref. Tatry, Tatry…

  1. Kiedy słońca jest bez liku

możesz schłodzić się w strumyku.

A gdy śnieżek w górach prószy,

Wtedy lżej jest ci na duszy.

Ref. Tatry, Tatry…

 4. Morskie Oko zawsze czeka,

by ucieszyć wzrok człowieka.

Mickiewicza Wodogrzmoty

są lekarstwem na kłopoty.

Ref. Tatry, Tatry…

 5. Głód, pragnienie i zmęczenie

to największe tu zmartwienie.

Gdy wędrujesz po dolinach,

wnet o smutkach zapominasz.

Ref. Tatry, Tatry…

 6. W Tatry zawsze warto wracać,

by swe życie tu wzbogacać.

Więc się pakuj, ruszaj z nami,

A zachwycisz się górami.

Ref. Tatry, Tatry…

 

%d