NIEPODLEGŁOŚCIOWA NOC W MUZEUM
11 listopada 2018 roku Tuchowskie Muzeum Miejskie ożyło. Stało się tak dzięki uczniom i nauczycielom naszej szkoły. Od godziny 17 do 22 trwała „Noc w Muzeum” podczas której można było poczuć atmosferę lat minionych. Zwiedzający z ogromnym zainteresowaniem oglądali zgromadzone pamiątki, zadawali liczne pytania i z zaciekawieniem przyglądali się zorganizowanym przez nas scenkom. Pani Katarzyna Krupa wraz z Agatą Kloch robiły zabawki z siana, pani Beata Kielawa kisiła kapustę, pan Stanisław Jaworski wcielił się w rolę żołnierza, Amadeusz Wnękowicz prezentował pracę stolarza, Tomek Dudek naprawiał buty, Ola Bajgrowicz– dama 20-lecia międzywojennego zachęcała odwiedzających do pisania życzeń dla Tuchowa, Polski i świata, które zostaną zakopane w kapsułach czasu na 20 lat. W piękne stroje z lat 20-tych przebrały się Amelia Dudek, Emilia Kawa, Beata Czochara, Julia Kapka, Martyna Stańczyk, Aleksandra Jagiełło, Jowita Grzebień, Wiktoria Kamykowska. W rolę żołnierzy wracających z wojny wcielili się Jakub Banach, Hubert Starzyk, Szczepan Rąpała, Dawid Smalarz oraz Bogusz Karwat. Rolę życia zagrał Kamil Bałut, który w przebraniu gazeciarza tamtych lat wykrzykiwał niezmordowanie „Gaazeta Niepodległościowa z 1918 roku! Tylko dzisiaj za darmo!
Ryszard Wrona pomysłodawca i założyciel Muzeum opowiadał zainteresowanym ciekawostki związane z Tuchowem. Podczas Nocy w Muzeum można było spróbować, pieczonego w prawdziwie dawnym piecu chleba ze smalcem, kiełbasy, polskich jabłek i pysznych cukierków.
Nie byłoby tego wydarzenia gdyby nie Dom Kultury w Tuchowie i jego pracownicy, którym bardzo dziękujemy za pomoc. Chylę czoła również przed tymi, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania tej uroczystości.
Dziękuję wszystkim mieszkańcom Tuchowa i Gminy Tuchów, którzy przybyli do muzeum i wiem, że wielu z Państwa sprawiło to ogromną przyjemność. Szczególnie dziękuję dzieciom, które odwiedziły nasze żywe w tym dniu muzeum aż dwa razy!
Justyna Jaworska-Lipka