Szkoła Podstawowa w Tuchowie
Aktualności

XX Zlot Niepodległościowy Łowczówek 2018

4 listopada 2018 roku miał miejsce XX Jubileuszowy Zlot  Niepodległościowy połączony z finałem powiatowych  obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Gościem honorowym był Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który także objął Patronat Narodowy nad XX Zlotem Niepodległościowym w Łowczówku.

Prezydent Andrzej  Duda przybył do Łowczówka z Zakliczyna, gdzie został poświęcony i odnowiony pomnik mjra Kazimierza  Bojarskiego Kuby – dowódcy jednego z batalionów. Z Zakliczyna I Brygada Legionów wyruszyła 22 grudnia 1914 r. w krwawy bój z Rosjanami pod Łowczówkiem. Był to chrzest bojowy I Brygady. Pod nieobecność Piłsudskiego dowodził ppłk Kazimierz Sosnkowski.

Cmentarz wojenny nr 171- Łowczówek jest największą nekropolią Legionistów Polskich w Galicji Zachodniej. W dolnej części cmentarza spoczywa 272 żołnierzy armii austro-węgierskiej, w tym 82 Legionistów I Brygady Legionów Polskich. W górnej części pochowano 239 żołnierzy rosyjskich. W związku z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę  niepodległości cmentarz wraz z otoczeniem przeszedł gruntowny remont.

Tradycyjnie już nasza szkoła wzięła udział w uroczystościach w Łowczówku. Dzieci i młodzież wraz z opiekunami – dyrektorem Szkoły Podstawowej Józefem Wzorkiem, Renatą Gąsior, Bernadetą Baran oraz Martą Mazurkiewicz wyjechała autobusem spod  szkoły, a znaczna część uczniów przybyła na uroczystości z rodzicami. W tym roku szczególnie było tłumnie w Łowczówku. Czuć było podniosłą atmosferę, niecierpliwe oczekiwanie na wyjątkowego Gościa.

Uroczystość rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem arcybiskupa Henryka Nowackiego, który wygłosił też homilię. Po Mszy św. odbyły się  oficjalne uroczystości. Przemówienia okolicznościowe wygłaszali zaproszeni goście oraz gospodarz uroczystości wójt Pleśnej Józef Knapik. Przywitał wszystkich zgromadzonych, podziękował Prezydentowi za uświetnienie obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Po pięknym, patriotycznym wystąpieniu Pana wójta zabrał głos Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Było to wzruszające, ciekawe i refleksyjne wystąpienie. Prezydent nawiązywał do krwawych walk legionistów, ich bohaterstwa, jak również do 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Mówił:  „Wdzięczność za tamto wielkie zwycięstwo, powrót Polski na mapę Europy i świata, za to że dzisiaj mamy nadal wolną Ojczyznę – jest tym większa, bardziej poruszająca i tym większe wywołuje dreszcze, gdy jest się tu właśnie, w takim miejscu jak to, gdzie  <wolność krzyżami się mierzy>. One tu stoją:  my patrzymy na nie, a one patrzą na nas”. I to jest świadectwo ceny, jaką płaci się za wolność’’.

 Nawiązując do 100. rocznicy odzyskania niepodległości, mówił:  ”… my- kolejne pokolenia możemy stać w tym miejscu, oddając hołd bohaterom stulecia Polski Niepodległej. Nie byłoby Jej bez ich męczeństwa i krwi i nie będzie Jej, jeżeli tacy jak wy nie będą o niej pamiętali, nie będą budowali patriotycznych postaw, nie będą pokazywali jako wzorca’’.

Prezydent zauważył, że wśród zgromadzonych jest bardzo dużo ludzi młodych. Zwrócił się do rodziców: ” … dzięki, że tak ich wychowujecie. To wspaniałe świadectwo waszej i ich postawy, a także tego, jaka tutaj, na tej ziemi jest rodzina i jak wychowuje się dzieci.  Dziękuję wam za to w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej na stulecie odzyskania przez nią niepodległości (…) Bo dzisiaj nie trzeba walczyć o jej powrót na mapę, ale należy czynić wszystko na co dzień swoją pracą, budując jej potencjał i zamożność. A gdyby była zagrożona, broniąc własną piersią po to, aby nikt nigdy więcej z mapy jej nie wymazał. Jest to nasze wielkie zadanie osadzone na fundamencie grobów, które dzisiaj tutaj stoją, i krwi która w tę ziemię wsiąkła…”.

Wszyscy wsłuchiwali się w bardzo patriotyczne i refleksyjne przemówienie Prezydenta. Gromkimi brawami podziękowaliśmy  Prezydentowi za przybycie do Łowczówka. Wielu miało zaszczyt porozmawiać z Prezydentem, uścisnąć dłoń i zrobić pamiątkowe zdjęcie.

Z pewnością XX Zlot Niepodległościowy w Łowczówku i wizyta Głowy Państwa na długo pozostaną w pamięci nas wszystkich.

Bernadeta Baran

***

W niedzielę 4 listopada na cmentarzu wojennym nr 171 w Łowczówku, który nazywany jest także Cmentarzem Legionistów Polskich, odbył się XX Ogólnopolski Zlot Niepodległościowy. Uroczystość odbyła się z myślą o uczczeniu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 104. rocznicy Bitwy pod Łowczówkiem. W tej uroczystości wziął udział Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda oraz wielu znamienitych gości.

Ceremonia rozpoczęła się polową Mszą św., która odprawiona została przy cmentarnej kaplicy.(…) Po Mszy św. został odegrany hymn państwowy, następnie głos zabrał gospodarz uroczystości, wójt gminy Pleśna, serdecznie witając wszystkich zgromadzonych.

Następnie mowę wygłosił prezydent RP Andrzej Duda, który w swoim przemówieniu nawiązał do historycznych wydarzeń, jakie miały miejsce 104 lata temu na leśnej polanie, w tym uświęconym krwią bohaterów miejscu.(…)

Prezydent podziękował wszystkim uczestnikom, zgromadzonym w patriotycznym sercu powiatu tarnowskiego, za postawę patriotyczną i zaapelował, by pamięć o tych, którzy oddali życie za wolną Ojczyznę i spoczywają na tym wojennym cmentarzu, nigdy nie zginęła:

,, Dlatego tak ogromnie dziękuję, że jesteście tu dzisiaj, że jest uroczystość, ten odnowiony, pięknie wyglądający cmentarz, że jest pamięć i jest tu z nami tak wielu młodych ludzi – następne pokolenie. Dziękuję, że tak ich wychowujecie. To wspaniałe świadectwo Waszej i ich postawy, a także tego, jaka tutaj, na tej ziemi, jest rodzina i jak wychowuje się dzieci. Dziękuję Wam za to w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej na stulecie odzyskania przez nią niepodległości.   I proszę, byście się nie tylko nie zmieniali, ale byście tę postawę pogłębiali, tak właśnie jak tu przed chwilą powiedziano: żeby następne pokolenie na pewno było gotowe stanąć w obronie ojczyzny, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Bo dzisiaj nie trzeba walczyć o jej powrót na mapę, ale należy czynić wszystko: na co dzień swoją pracą, budując jej potencjał i zamożność. A gdyby była zagrożona, bronić własną piersią po to, by nikt nigdy więcej z mapy jej nie wymazał’’.

Szczególnie wzruszającym momentem obrzędu był uroczysty Apel Poległych i salwa honorowa oddana przez Kompanię Honorową Wojska Polskiego.

Ceremonię zakończyło złożenie wiązanek na mogiłach bohaterów i chwila osobistej zadumy nad grobami poległych.

Część oficjalna na cmentarzu zakończyła się odegraniem pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego, tj. „Pierwszej Brygady” oraz wyprowadzeniem Kompanii Honorowej i pocztów sztandarowych. Piknik historyczny z udziałem grup rekonstrukcyjnych, wystawców i pokazów militariów odbył się na zmodernizowanym terenie obok cmentarza. Tutaj też wydawano żołnierską grochówkę z chlebem oraz gorącą herbatę.

To była bardzo wzruszająca i doniosła uroczystość, upamiętniająca Bitwę pod Łowczówkiem z udziałem I Brygady Legionów Polskich J. Piłsudskiego, która rozegrała się w dniach 22 – 25 grudnia 1914r. O randze tej potyczki na kartach polskiej historii świadczy m.in. fakt, iż napis „Łowczówek 24 XII 1914” widnieje na tablicy na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Na tym uświęconym krwią miejscu, spoczywa 516 poległych, w tym 113 Polaków z I i V Pułku Piechoty Legionów oraz żołnierze austriaccy i rosyjscy. Tutaj też pochowany jest Gustaw Gryf Łowczowski – Generał Brygady Wojska Polskiego, także uczestnik starć z grudnia 1914 roku.

                        Świerki wokoło ogromne,

                        we mgle Łowczówek tonie.

                        Słowa rozkazów – kolędą:

                        Strzelać! Przechodzą pole!

                        Gwizd kul muzyką świąteczną,

                        jęczą zranione świerki.

                        Ranni wołają pomocy.

                        W Twe Imię – Boże Wielki!

 

Nie byłoby Polski wolnej, niepodległej bez ich męczeństwa i krwi. I nie będzie jej, jeżeli my- młodzi ludzie, nie będziemy pamiętali o tamtych wydarzeniach, nie będziemy budowali patriotycznych postaw, nie będziemy ich pokazywali jako wzorca. Dlatego co roku wracam do Łowczówka, by stojąc nad skromnymi żołnierskimi mogiłami, dać świadectwo patriotycznej postawy i oddać hołd bohaterom, zapalając biało-czerwony znicz.                                                            

Julia Baran, klasa VIII c

***

            Łowczówek! Jestem tu każdego roku i jak zawsze oddałem hołd poległym. W tym roku przybył do nas specjalny Gość! Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej zaszczycił Łowczówek swą obecnością. Ale nie tylko osoba Prezydenta przyciągnęła tłumy ludzi! W tym roku obchodzimy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, więc przybyliśmy tu świętować i upamiętnić to wydarzenie. Z tej okazji został odnowiony cmentarz i plac dookoła. Na czas uroczystości na środku placu umieszczony został telebim, na którym można było zobaczyć uroczystości z cmentarza.

            Po bardzo mądrym i pouczającym przemówieniu Prezydenta wszyscy powinniśmy uświadomić sobie, że to właśnie dzięki tym Bohaterom możemy żyć, pracować, modlić się i rozwijać w wolnym, niepodległym kraju – Polsce!!!

Michał Gawryał, klasa VI b

 

***

Jestem bardzo szczęśliwy, ponieważ mogłem uczestniczyć w uroczystości tak ważnej dla naszego narodu. Podczas wystąpienia Prezydenta Andrzeja Dudy uświadomiłem sobie, jak wielkie znaczenie ma dla mnie moja Ojczyzna. Patrząc na cmentarz żołnierski w Łowczówku, wyobraziłem sobie wielką odwagę i poświęcenie moich przodków. Poczułem wdzięczność wobec tych, którzy polegli w obronie Polski i zdałem sobie sprawę, że dzięki tym bohaterom mogę uczyć się języka ojczystego i śpiewać patriotyczne pieśni.

W pewnym momencie popatrzyłem na dziadka, który miał łzy w oczach.  Zrozumiałem, że pamięć o walczących bohaterach jest nie tylko obowiązkiem, ale zadaniem, by budować lepsze jutro. Kiedy dorosnę, będę mógł opowiadać moim dzieciom i wnukom, jak wspaniałe uczucia towarzyszyły mi podczas tej uroczystości. Uważam, że w tym wyjątkowym roku stulecia odzyskania niepodległości wszyscy Polacy powinni się zjednoczyć niezależnie od poglądów politycznych.

Szymon Koncewicz, klasa VI b

 

Wypowiedzi zebrała Renata Gąsior

%d