Szkoła Podstawowa w Tuchowie
Aktualności

Wycieczka klas czwartych do Bóbrki i Żarnowca

Dnia 26.04. 2018 r klasa IV b  i IV d pod opieką nauczycieli: L. Bień, A. Dynak i M. Knapik uczestniczyły w wycieczce do Bóbrki i Żarnowca. Celem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego    im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce. Na miejscu powitał nas pan przewodnik, który bardzo ciekawie opowiedział o historii przemysłu naftowego oraz o wielkim Polaku, który przyczynił się do rozwoju tego przemysłu – Ignacym Łukasiewiczu. W trakcie trwania wycieczki uczniowie oglądali i podziwiali jedyne w swoim rodzaju kopanki solne „Franek” z 1860 roku i „Janina” z 1878 roku, które nadal produkują olej skalny. Wszyscy z niedowierzaniem patrzyli na bardzo wysokie wieże wiertnicze oraz na ,,źródełko” ropy, które bulgotało jak gotująca się smoła.

Duże zainteresowanie wśród dzieci wzbudził ,,Dom Łukasiewicza”. Ignacy Łukasiewicz nie tylko był inicjatorem przemysłu naftowego w Polsce, ale również jako pierwszy dokonał rafinacji ropy naftowej otrzymując z niej naftę.

Uczniowie zwiedzili dawną aptekę, laboratorium i dworski salonik. Ciekawe hologramy przedstawiające pracę aptekarza czy ślusarzy wzbudziły żywe zainteresowanie. Mieli okazję oglądać i podziwiać kolekcje lamp naftowych. Niezwykłą atrakcją dla dzieci okazała się sala badań, wydobycia i rozsyłu gazu ziemnego. Podczas prezentacji multimedialnej uczniowie mogli poznać w prosty i przystępny sposób proces wykorzystania gazu ziemnego ze złoża do naszych domów. Na zakończenie uczniowie odwiedzili sklepik z pamiątkami.

Następnie udaliśmy się do  Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu.

Muzeum tworzy dworek z XVIII wieku i zabytkowy park, które przekazano w 1903r. Marii Konopnickiej w darze narodowym z okazji 25 -lecia pracy pisarskiej. Pani przewodnik zaprosiła nas do dworku, gdzie mogliśmy podziwiać kolekcję darów jubileuszowych ofiarowanych Konopnickiej, pomieszczenia mieszkalne z czasów pobytu w nich poetki, a także pokój, pracownię i kuchnię.   

Wycieczka do Żarnowca dostarczyła uczniom wielu ciekawych wrażeń, dzieci podczas zwiedzania muzeum były bardzo zainteresowane życiem i twórczością M. Konopnickiej, zadawały wiele pytań pani przewodnik. Zakupiły też w sklepiku muzealnym pamiątki związane  z jej twórczością. Mamy nadzieję, że spotkanie z poezją M. Konopnickiej zachęci uczniów do czytania jej wierszy.

Na tym zakończyliśmy zwiedzanie muzeum ale wrażenia z wycieczki zachowamy na długo w pamięci.

 

%d