Szkoła Podstawowa w Tuchowie
Aktualności

Upłynął wiek złoty, czyli ,,Z mitologią za pan brat’’

13 kwietnia 2018 roku odbył się dla uczniów klas piątych po raz 24. konkurs czytelniczy ,,Z mitologią za pan brat’’. Niełatwe i wymagające wysiłku umysłowego zadania konkursowe przygotowała i konkurs prowadziła pani Renata Szeląg – nauczyciel bibliotekarz. W jury zasiedli: pp. Renata Gąsior i Katarzyna Krupa oraz nauczyciele uczący w tym dniu w klasach V.

Drużyny (w składzie para królewska: Zeus i Hera, Demeter, Atena, Hermes i Posejdon) zaczęły zmagania od rozpoznania bogów w mitologii greckiej. Trudności nastręczył frazeologizm: wiek złoty…

I tak blisko przez 4 godziny lekcyjne piątoklasiści wykonywali różnorodne zadania.

Na zakończenie konkursu prezentowały się przebrani uczniowie poszczególnych klas. Miss konkursu została Afrodyta (Monika Habas z kl. V b). Mister – natomiast Hefajstos (Kacper Bajorek z kl. V a).

A oto relacje przedstawicieli drużyn:

13 kwietnia 2018 r. w naszej szkole odbył się Międzyklasowy Konkurs Mitologiczny, w którym udział brały piąte klasy. Wszyscy uczniowie byli zaangażowani w rywalizację. Zadania konkursowe podzielone zostały na trzy kategorie:

-zadania pisemne, na które odpowiadali członkowie drużyn reprezentujących klasę,

-przedstawienie postaci prezentowanych przez drużyny,

-losowanie przedmiotów należących do różnych bogów greckich i odgadywanie nazw ich właścicieli przez pozostałych uczniów, jak również odpowiadanie na pytania.

Najbardziej podobało mi się zadanie, w którym należało na podstawie obrazków odgadnąć, co to za postać.

Uczniowie spoza drużyn byli przebrani za różne postacie mitologiczne, spośród których wybrano najlepiej przebranego ucznia-Hefajstosa. Cieszę się, że był nim nasz kolega z klasy. Za każdą dobrze udzieloną odpowiedź uzyskiwaliśmy punkty, które później sumowano i ustalano na tej podstawie zwycięzców.

Konkurs przebiegał w miłej i luźnej atmosferze. Bawiliśmy się doskonale, było dużo radości, choć rywalizacja była zacięta i każdej klasie zależało na wygranej. Jestem dumna z tego, że naszej klasie udało się wygrać z przewagą jednego punktu.

Milena Mazurkiewicz, kl. V a

***

            Międzyklasowy Konkurs Mitologiczny odbył się 13.04.2018 roku pod hasłem „Witajcie na Olimpie”.

Jury przygotowało dla uczestników konkursu zadania ze znajomości mitologii greckiej. W konkursie liczyły się wiedza, kreatywność, szybkość działania i znajomość mody starożytnych Greków, ponieważ każdy bóg musiał mieć odpowiedni strój i właściwe atrybuty.

Bardzo mi się podobał pomysł na ten konkurs. Przygotowując się do niego, utrwaliliśmy wiedzę mitologiczną zdobytą na lekcjach języka polskiego. Konkurencje były ciekawe, ale i niektóre trudne. Mieliśmy szczęście, że przygotowywała nas wspaniała nauczycielka, pani Renata Gąsior. Na konkursie bawiłem się świetnie, szczególnie, że byłem w gronie najlepszych przyjaciół. Zapewniliśmy naszej klasie ponad sto punktów, co wystarczyło na II miejsce. Ukłony należą się najlepszej klasie 5 a! Cieszę się, że mogłem brać udział w tak wartościowym konkursie. Na koniec przedstawię jeszcze  „olimpijską elitę” z klasy 5 b:

Hera, żona Zeusa- Zuzanna Gacek

Atena, pani mądrości i wiedzy-Aleksandra Walocha

Demeter, władczyni lasów-Julia Kielawa

Zeus, pan Olimpu- Arkadiusz Mruk

Posejdon, pan i władca mórz- Aleksander Piotrowski

Hermes, wynalazca ćwiczeń gimnastycznych i olimpijski goniec-listonosz  – Michał Gawryał

           

Michał Gawryał, kl. V a

***

13 kwietnia odbył się konkurs mitologiczny dla klas piątych.

Prawie wszyscy byli przebrani za jakąś postać mitologiczną. Każdą drużynę reprezentowało 6 osób: Zeus, Hera, Atena, Demeter, Posejdon i Hermes. Ja byłam przebrana za boginię pól i urodzajów Demeter. Każda postać musiała się przedstawić. Gdy przyszła moja kolej, miałam tremę i trochę się pomyliłam. Jurorzy docenili jednak wszystkie boginie Demeter. Wykonywaliśmy różne zadania, najłatwiejsze dla mnie było zastępowanie różnych zdań frazeologizmami mitologicznymi.

Przyszedł też moment, w którym musiałam wyjść na środek reprezentować moją drużynę. Odpowiadałam na pytania i nawet nieźle mi poszło, chociaż nie znałam wszystkich odpowiedzi.

Bardzo mi się podobał ten dzień, nasza klasa zajęła wprawdzie trzecie miejsce, ale to tylko zabawa.

Karolina Lisiak, kl. Vc

Opracowała Renata Gąsior

%d