Szkoła Podstawowa w Tuchowie
Aktualności

Sprawozdanie z wycieczki zorganizowanej w ramach projektu „Historia zatrzymana w kadrze…”

W bieżącym roku szkolnym kilkunastu uczniów klas V a i V c Szkoły Podstawowej im. S. Staszica w Tuchowie wraz ze swoimi  rówieśnikami z dziewięciu innych szkół gminy Tuchów brali udział w projekcie edukacyjnym pod hasłem „Historia zatrzymana w kadrze..”, organizowanym przez Fundację Wspierania Edukacji i Kultury „Synergia” , a współfinansowanym ze środków Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

W ramach projektu uczniowie pracując w grupach pod opieką nauczycieli mieli do wykonania 2 duże zadania. Jedno z nich to odnajdywanie w zbiorach rodzinnych starych zdjęć (co najmniej sprzed 50 lat) oraz zaangażowanie starszego pokolenia do pomocy w opisywaniu miejsc i historii osób przedstawionych na zdjęciu. Drugie zadanie polegało na odnajdywaniu dawnych sprzętów domowego użytku i opisywaniu ich budowy i przeznaczenia z pomocą dostępnych źródeł oraz z wykorzystaniem wiedzy seniorów. Zgromadzone materiały zostały zdigitalizowane poprzez wykonanie skanu starych zdjęć oraz fotografii starych przedmiotów. W celu zwiększenia wiedzy uczestników na temat dawnych narzędzi gospodarskich i przedmiotów domowego użytku uczestnicy wzięli udział w lekcji muzealnej „Sto lat temu w chłopskiej chacie” w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie oraz w lekcji muzealnej „Tajemnice zamkowej kuchni i spiżarni” w muzeum „Zamek w Dębnie”. W trakcie trwania projektu dzieci uczestniczyły w kursie komputerowym (skanowanie i obróbka cyfrowa zdjęć, kolaż oraz współtworzenie bloga). Chętni uczniowie przesłali swoje kolaże łączące dawne zdjęcia z nowymi na konkurs, który rozstrzygnął pan Ryszard Flądro.

A oto refleksje kilku uczestników wycieczki do zamku w Dębnie i Muzeum Etnograficznego w Tarnowie.

 

              Dnia 23 maja 2017 r. wybraliśmy się na wycieczkę w ramach projektu „Historia zatrzymana w kadrze…”. Razem z nami podróżowały dzieci z Karwodrzy, Siedlisk i  Dąbrówki Tuchowskiej. W planie wycieczki mieliśmy zwiedzanie Muzeum Etnograficznego w Tarnowie oraz Zamku w Dębnie. Byliśmy zaskoczeni, że w ogóle jest taki zamek! Pełni zapału i ciekawości wyruszyliśmy w stronę Tarnowa…

               Na  miejscu podzieliliśmy się na 2 grupy. Pierwsza, czyli m.in. uczniowie z Tuchowa mieli lekcję muzealną. Pani opowiadała nam o chałupach, w których z reguły znajdowały się sień – dzisiejszy przedsionek, czarna izba – dzisiejsza kuchnia i biała izba- dzisiejsza sypialnia. Mówiła również o przedmiotach, których używało się na co dzień, takich jak dwojaki, garnki żeliwne, żelazka na rozżarzony węgiel czy duszę, ale wystawa która była organizowana u nas w szkole przez klasę 5a i 5c była lepsza. Mieli więcej przedmiotów, ciekawsze opowieści i to wszystko zorganizowali sami! I tak od słowa do słowa przeszliśmy do zwierząt, które mieszkały w domach razem z ludźmi, a nie tak jak dzisiaj w oborach. Następnie pani zaprowadziła nas do ich muzealnej „zagrody”, w której nie znajdowały się co prawda prawdziwe zwierzęta, ale wszyscy mieliśmy szansę wydoić sztuczną krowę. Ta atrakcja najbardziej spodobała się koledze, który zdecydował o zostaniu farmerem. Tak czy inaczej świetnie się bawiliśmy, ale to tylko początek! Przyszedł czas, aby pojechać do zamku w Dębnie…

              Gdy dojechaliśmy na miejsce, znów się rozeszliśmy. Tym razem to uczniowie z naszej szkoły poszli  zwiedzać obiekt, a druga grupa poszła na lekcję muzealną. Zamek okazał się mieć wiele tajemnic, o których nie mieliśmy pojęcia. W sali koncertowej widzieliśmy mnóstwo obrazów m.in. z mitologii włoskiej. Znajdował się tam również zabytkowy fortepian, na którym do tej pory grane są utwory. Jego brzmienie zademonstrowała nam koleżanka z naszej szkoły. A w jednej z wieżyczek, do których wejście jest z sali widowiskowej, widzieliśmy ducha! Równie ciekawa i skrywająca tajemnice była sala tortur. Na myśl o karach i bólu, jaki przeżywali ci ludzie, aż ciarki przechodziły mi po plecach! No cóż, takie czasy…

              Kolejną atrakcją była lekcja o posiłkach z dawnych czasów. Już wiem, że zamiast używać przyprawy „magi”,mogę używać lubczyku. Te lekcje były tak wciągające, że aż słów brakuje!

           Potem wróciliśmy do Muzeum Etnograficznego do Tarnowa, aby je zwiedzić. Wystawa była równie ciekawa jak lekcja muzealna. Czas spędzony w Tarnowie i w Dębnie był fascynujący, lecz aby uwieńczyć ten dzień, wybraliśmy się na pyszne lody śmietankowo – kakaowe w posypce z czekolady! PYCHOTA!

  Agata Janusz

 

23 maja 2017 roku odbyła się wycieczka do Tarnowa i Dębna. Została ona zorganizowana w ramach projektu pt.: „Historia zatrzymana w kadrze …”. O godzinie 8.00 zebraliśmy się pod szkołą, gdzie czekała na nas nasza opiekunka pani Alicja Szpak. Po chwili podjechał autokar, w którym znajdowali się uczniowie z innych szkół, również biorący udział w projekcie. Kolejna grupa kolegów i koleżanek, którymi opiekował się pan Grzegorz Skrzyniarz dołączyła do nas w miejscowości – Karwodrza.

Pierwszym etapem naszej wycieczki było zwiedzanie Muzeum Etnograficznego w Tarnowie. W muzeum zorganizowano dla nas lekcję muzealną, podczas której dowiedzieliśmy się, jak żyli ludzie w dawnych czasach. Następnie wyruszyliśmy w dalszą drogę i dotarliśmy do miejscowości Dębno, gdzie mieści się piękny i bardzo stary zamek. Rozpoczęliśmy zwiedzanie obiektu, a następnie odbyła się lekcja muzealna, podczas której dowiedzieliśmy się, jak dawniej przyrządzano posiłki oraz jak wykorzystywano wiedzę zielarską w życiu codziennym. Po zakończeniu zwiedzania mieliśmy chwilę czasu na zjedzenie posiłku i odpoczynek na świeżym powietrzu wśród pięknej, zielonej przyrody. Po wszystkim wsiedliśmy do autokaru i wróciliśmy ponownie do Tarnowa do Muzeum Etnograficznego. Po zakończonym zwiedzaniu organizatorzy i opiekunowie wycieczki zabrali nas na pyszne lody. Wycieczka była bardzo udana! Do Tuchowa wróciliśmy ok. godziny 16.00 i bardzo zadowoleni udaliśmy się do naszych domów.

Jakub Łątka

23 maja 2017 r.  miałem okazję uczestniczyć  w wycieczce do Tarnowa i Dębna. Wzięli w niej udział wybrani uczniowie kilku szkół podstawowych z naszej gminy wraz z opiekunami. Uczniowie ci zaangażowani są w realizację projektu „Historia zatrzymana w kadrze…” organizowanego  przez Fundację Wspierania Edukacji i Kultury „Synergia” .

Najpierw udaliśmy się do Muzeum Etnograficznego w Tarnowie i tam mieliśmy okazję zapoznać się z warunkami, w jakich żyli ludzie i zwierzęta w odległych czasach. Obejrzeliśmy wystawę „ Sto lat temu w wiejskiej chacie”. Odwiedziliśmy też sztuczną zagrodę, w której każdy z nas mógł poczuć się jak prawdziwy gospodarz i np. wydoić krowę (sztuczną- oczywiście).

Następnie wyruszyliśmy do zamku w Dębnie. Na miejscu poznaliśmy historię zamku, mieliśmy okazję zwiedzić piwnice zamkowe i lochy, a także komnaty i salę rycerską. Wywoływaliśmy także ducha oraz poznaliśmy tajemnice zamkowej kuchni i spiżarni. Wybrani uczestnicy mieli okazję  własnoręcznie zrobić ciasto.

            Gdy skończyliśmy zwiedzać zamek w Dębnie, wróciliśmy do Muzeum Etnograficznego w Tarnowie i tam mogliśmy podziwiać kolejne ciekawe wystawy o Romach i Samurajach.

            Bardzo się cieszę, że mogłem wziąć udział w tej wycieczce, bo była to ciekawa lekcja historii. Dowiedziałem się, jak wyglądało życie ludzi w dawnych czasach, poznałem historię kolejnego zamku, a także zapoznałem  się kulturą romską. To był dobrze spędzony czas.

Jakub Józef Różycki

Zebrała: Katarzyna Skrzyniarz

%d