Aktualności

Popołudnie z Eurypidesem…nie byłeś? Żałuj!

Niedzielne popołudnie 23 kwietnia 2017 roku godzina 18.00 sala widowiskowa Domu Kultury w Tuchowie… nie całkiem pełna… a szkoda. Grupa teatralna Fabuła pod opieką i kierunkiem oraz reżyserią Andrzeja Jagody zaprezentowała sztukę Ifigenia w Aulidzie według Eurypidesa.U zarania wojny trojańskiej grecka flota utknęła w małym porcie w Beocji, czekając na wiatr. Bogini zażądała od wodza Greków ofiary z córki. Ta słynna historia o dziewczynie złożonej w rytualnej ofierze za trochę wiatru była opisana przez trzech głównych tragików antycznych, lecz zachowała się tylko w wersji Eurypidesa.

 Wśród osób dramatu na scenie tuchowskiego DK wystąpili m. in. uczniowie Publicznego Gimnazjum im. Kazimierza Wielkiego w Tuchowie. Gra wszystkich osób równa była profesjonalnym aktorom. I tak oto:

 Agamemnona zagrał wspaniale Łukasz Lewicki;

 Menelaosa- niedawne odkrycie aktorskie naszej szkoły- Dawid Pieprzycki, który doskonale wyrażał emocje głosem i grą aktorską;

Achillesa Renata Kłusek– jedyna rola męska zagrana świetnie przez dziewczynę;

starca- Dawid Habas– rola życia;

służkę- Paulina Nowak– dyskretnie przynosiła nowinki swej pani, pięknie grała, mówiła i wyglądała;

Klytaimnestrę- Natalia Baran – grą Natalii jestem szczerze poruszona, gesty, mimika, przerwy w kwestiach i ogólnie cała gra naprawdę godna podziwu, gratuluję;

Ifigenię- Julia Grzenia– wspaniale dobrana do roli odzwierciedlała cała sobą osobowość bohaterki.

Panie Andrzeju, czym nas pan jeszcze zaskoczy, bo pełni podziwu, my widzowie, wyszliśmy w niedzielę z sali Domu Kultury. Gratulujemy wszystkim pana aktorom i samemu reżyserowi. I niech żałuje ten, kto mógł, a nie przyszedł.

Katarzyna Krupa

%d bloggers like this: