Szkoła Podstawowa w Tuchowie
Aktualności

,,Nie trzeba w lesie kląć’’, czyli o zasadach dobrego zachowania

25 kwietnia 2017 roku uczniowie klas IV- VI uczestniczyli w programie artystycznym „Dziękuję, przepraszam i proszę, czyli zasady dobrego zachowania”, przygotowanym przez znakomitych aktorów Agencji Artystycznej PRO-ART-KRAK z Krakowa.

Jak zawsze z dużym poczuciem humoru i w sposób zajmujący krakowscy artyści: Wojciech Habela i Jacek Lecznar przedstawili swój program.

Uczniowie poznali, co znaczy określenie savoir vivre. Znaczy ono: wiedzieć, jak żyć. Dobre maniery są wyznacznikiem kultury osobistej człowieka, tego ze szkoły i każdego dorosłego. Osoba nie posiadająca manier naraża się na dowcipy. Tak więc powinniśmy wiedzieć i stosować w życiu, kto komu mówi pierwszy dzień dobry. Jak i kiedy oraz gdzie rozmawiamy przez telefon komórkowy. Kto wchodzi, a kto wychodzi pierwszy z pomieszczenia czy budynku. Jak zachowujemy się podczas rozmów z innymi, w klasie czy na zebraniach. Na pewno nie trzymamy rąk w kieszeniach, nie żujemy gumy, nie jemy i nie rozmawiamy wtedy przez telefon. Ponadto dowiedzieliśmy się, jak siedzieć przy stole podczas posiłku i z której strony powinny leżeć sztućce przy talerzu. Na koniec poznaliśmy, jak ubrać się właściwie do teatru i kina oraz uroczystości.

W przedstawieniu brali udział też nasi uczniowie, których aktorzy prosili na środek sceny. Usłyszeliśmy wiersz ,,Nie trzeba w lesie kląć’’ Jana Izydora Sztaudyngera i ,,O Grzesiu kłamczuchu’’ Juliana Tuwima.

W kinie, windzie czy bramie, w mowie, gestach, zachowaniu i gdy chcesz być szanowany i lubiany – bądź gościem z klasą!

Renata Gąsior

***

,,…W przedstawieniu występowali dwaj aktorzy. Jeden był ubrany na biało, a drugi na czarno. Używali różnych rekwizytów, takich jak: stolik, talerze, sztućce, ,,drzwi’’, krzesła. Aktorzy grali, recytowali wiersze i nawet śpiewali. Przedstawienie było pouczające i czasami zabawne. Na środek wychodzili różni uczniowie i odpowiadali na pytania’’.

(Dominika Dunaj, kl. IV b)

 ,,Było bardzo skromnie. Dwóch aktorów zagrało bardzo pouczającą sztukę. Naprawdę warto było obejrzeć przedstawienie. Najbardziej podobało mi się, jak aktorzy wybierali spośród publiczności uczniów, którzy musieli decydować, kto ma rację w różnych sytuacjach’’. (Aleksandra Urbanik, kl. IV c)

 ,,… Myślę, że dużo się nauczyłam. Nawet nie wiedziałam o tylu zasadach dobrego zachowania i wychowania. Chyba najbardziej podobało mi się, jak Patrycja, Beata, Kuba i Wiktor zostali zaproszeni na scenę. To było świetne przedstawienie’’.

(Amelia Majcher, kl. IV b)

 ,,… Najbardziej spodobało mi się, jak należy zachować się przy stole i jak należy się przywitać oraz pożegnać. Zapamiętałam, kto pierwszy powinien podać rękę. Jeśli rozmawiamy przez telefon, na początku powinniśmy się przedstawić’’.

(Zuzanna Gacek, kl. IV b)

%d