Wiosenna wycieczka do zimowego Zakopanego, czyli o zetknięciu z potęgą Tatr
Człowiekiem gór nie jest ten, który umie i lubi chodzić po górach, ale ten, który górami potrafi żyć w dolinach. Gdy człowiek czuje się jak karzeł wobec ogromu gór i gdy poznając samego siebie, swoje wnętrze, swoje możliwości, swoją niewystarczalność, zdobywa krok za krokiem jedną z najcenniejszych cech ludzkich – pokorę, która zdobyta w górach, potem owocuje w dolinach.
(Z wędrówki Drogą Brata Alberta)
7 kwietnia 2017 r. w Kuźnicach – Zakopanem, w siedzibie dyrekcji Tatrzańskiego Parku Narodowego odbyło się uroczyste podsumowanie XII edycji Małopolskiego Konkursu Literackiego ,,Na tatrzańskim szlaku’’. Konkurs jest objęty patronatem Małopolskiego Kuratorium Oświaty.
Uroczystość prowadzili: Małgorzata i Marek Kotowie, pracownicy TPN. Obecni byli współorganizatorzy konkursu: dyrekcja i nauczyciele ZS w Poroninie.
W kategorii klas IV – VI udział wzięło 105 uczniów z 47 szkół. Laureatem Zespołu Szkół w Tuchowie została Wiktoria Łątka z kl. VI c. Otrzymała wyróżnienie. Napisała opowiadanie, którego tematem jest „lekcja w szkole gór”, czyli relacja o zdobywaniu życiowych, emocjonalnych doświadczeń w zetknięciu z potęgą Tatr.
W tym roku uczniowie mieli do wyboru, oprócz ww. opowiadania, następujące formy wypowiedzi:
– wywiad z człowiekiem gór;
– tekst argumentacyjny uzasadniający słuszność twierdzenia: „Góry oczyszczają z egoizmu i pychy” / „Góry uczą szukania, uczą cierpliwości, oczyszczają z egoizmu”.
Opowiadanie wybrało 55 uczniów, więc tym bardziej sukces Wiktorii mnie raduje.
Serdecznie dziękuję Panu Dyrektorowi Józefowi Wzorkowi w imieniu własnym, Wiktorii oraz jej szczęśliwych rodziców za zorganizowanie wyjazdu do Zakopanego.
A oto relacja naszej laureatki:
***
7 kwietnia 2017 roku odbyło się uroczyste podsumowanie XII edycji konkursu „Na tatrzańskim szlaku”. Rozdanie nagród odbywało się w samym Zakopanem, co było dla mnie niesamowitym wydarzeniem, gdyż nigdy tam nie byłam. Wraz z panią od języka polskiego i trzema innymi osobami (uczennica z Siedlisk, jej mama i pani polonistka) wyjechaliśmy spod szkoły o godz. 8.30. Podróż trwała ponad 3 godziny i przebiegła w bardzo miłej atmosferze. Wraz z przejeżdżaniem kolejnych kilometrów ukazywały się coraz bardziej malownicze krajobrazy. Od Bukowiny Tatrzańskiej zaczęła się podróż jak w zimowej krainie Narnii. Po obu stronach drogi drzewa pokryte białym puchem wyglądały niezwykle uroczo. W ten właśnie sposób z wiosny stała się zima. Wszędzie ukazywał się oczom śnieg. Było zimno, ale za to niesamowicie pięknie. Niestety, samych Tatr nie zobaczyłam, ponieważ było pochmurno. Góry skryły się we mgle i chmurach.
Rozdanie nagród przebiegło w ciekawy sposób pod przewodnictwem sympatycznego i pełnego humoru pana Marka Kota i jego żony pani Małgorzaty. Zdobyłam wyróżnienie. Jednak największą nagrodą było zaproszenie mnie jako laureata konkursu do Zakopanego i możliwość wyjazdu tam.
Po rozdaniu dyplomów i nagród nastąpił poczęstunek. Jedzenia było mnóstwo i było naprawdę smaczne! Gdy uroczystość się zakończyła, zrobiłam sobie zdjęcie z państwem Kotów, przemiłym małżeństwem.
Ostatnim punktem wycieczki były Krupówki. Muszę przyznać, że jest tam doprawdy ładnie. Mnóstwo tutaj różnorakich sklepów, restauracji czy cukierni… Krótko mówiąc: raj dla turystów!
O godz.14.30 wyruszyliśmy w podróż powrotną. Naprawdę szkoda było opuszczać to miejsce.
Moją pierwszą podróż do Zakopanego zapamiętam jako jak najbardziej udaną i mam nadzieję, że uda mi się pojechać tam w następnym roku!
Opracowała Renata Gąsior