Szkoła Podstawowa w Tuchowie
AktualnościGaleria filmowa

„Podaj łapę!” – uczniowie pomagają bezdomnym zwierzakom

Gdybyśmy tylko wszyscy wzięli sobie do serca słowa Antoniego de Saint-Exupéry: „Pozostajesz na zawsze odpowiedzialny za to, co oswoiłeś”, miliony bezdomnych zwierząt nie przechodziłyby codziennej gehenny – głodu, pragnienia, braku schronienia, ludzkiej agresji. Szacuje się, że na całym świecie może ich być od 600 milionów do nawet miliarda – głównie psów i kotów. W samej Polsce ( i to tylko w schroniskach)  mieszka ich ponad 100 tysięcy. Bezdomność zwierząt to – zarówno lokalnie jak i globalnie –  olbrzymi i nierozwiązany problem. Dzień  Zwierząt Bezdomnych obchodzony 4 kwietnia, to okazja aby zwrócić uwagę na fatalny los zwierząt pozbawionych opieki i zastanowić się, jak każdy z nas może się włączyć w skuteczną poprawę ich sytuacji.

Przez cały marzec, uczniowie klas I – III przynosili podarki dla bezdomnych zwierzaków – suchą i mokrą karmę, miski, smycze, zabawki, gryzaki, przysmaki, koce i poduszki. Każdego dnia schowek przeznaczony na dary dla schroniska zapełniał się coraz bardziej. Ostatniego dnia marca przed lekcjami, wraz z dziewczynkami z klasy 3 d wybrałyśmy się do Azylu dla psów i kotów w Tarnowie. Nie tylko przekazałyśmy podarki od dzieci ze Szkoły w Tuchowie, ale zaprzyjaźniłyśmy się z psiakami i pospacerowałyśmy ze spragnionym miłości Tymonem i wesołym Tobim.  Psiaków w Azylu przebywa około 120. Pieski, które trafiły do Azyla nie miały lekko – zazwyczaj zostały porzucone przez właścicieli celowo, nie miały gdzie się podziać ponieważ ich właściciel zmarł lub uległ wypadkowi, są  niechciane lub zbyt agresywne. W Azylu znajdują opiekę, zainteresowanie, jedzenie, wodę. Niestety boks to nie to samo co dom, psiakom brakuj większej bliskości z człowiekiem. Taką szansą na poprawę ich losu jest adopcja. Niestety nie każdy może przygarnąć psiaka do domu. Jeżeli ktoś bardzo chce pomóc bezdomnym pieszczochom może jako wolontariusz pobawić się z nimi, zabrać je na spacer. Azyl prowadzi również WIRTUALNE ADOPCJE. Wirtualnym opiekunem może zostać nie tylko osoba prywatna, ale także klasa szkolna – każdy uczeń może wówczas co miesiąc przeznaczać ok. 1 zł na wybranego przez klasę pieska – Azyl wysyłać będzie co jakiś czas nowe zdjęcia zwierzęcia, którego klasa wirtualnie zaadoptuje (więcej informacji na stronie internetowej Azylu oraz pod adresem @ a.starzyk@puk.tarnow.pl ).

W Dniu Zwierząt Bezdomnych warto mieć w pamięci pewne mądre słowa: „Ratując jedno zwierzę, nie zmienisz całego świata. Ale zmienisz cały świat dla tego jednego zwierzęcia.”

Dzieciom i rodzicom, którzy wzięli udział w akcji „Podaj łapę” – za wrażliwość, otwierającą serce dla tych, którzy potrzebują pomocy, za bezinteresowną chęć do czynienia dobra – dziękuję !

Anna Jurek

 

%d