Szkoła Podstawowa w Tuchowie
Aktualności

„Deutsch hat was” – Co nam się podoba albo nie podoba w języku niemieckim?

W ubiegłym semestrze czterech uczniów klas trzecich naszego gimnazjum wzięło udział w konkursie zorganizowanym przez  Instytut Goethego w Krakowie pt. „Deutsch hat was” ( Niemiecki ma w sobie „coś” ). Wymaganiem tego konkursu o zasięgu południowopolskim było nakręcenie krótkiego filmiku (max 3 min), który miał pokazać, co uczniów zaciekawiło albo zdenerwowało w tym języku.

Chłopcy zajęli się rzeczownikami złożonymi, które w języku niemieckim mogą osiągać naprawdę imponującą długość, a ich znaczenie po polsku to nawet 8 i więcej słów!

Dla przykładu wyraz:  Donaudampfschifffahrtsgesellschaftskapitänswitwe  znaczy po polsku wdowa po kapitanie towarzystwa żeglugi statków parowych na Dunaju, albo Eishockeyweltmeisterschaftseliminationsspiel  to  eliminacje do mistrzostw świata w hokeju na lodzie.

Arek Chaim, Michał Brzeżański, Rafał Chwistek i Wojtek Mazurkiewicz  napisali scenariusz do swojego filmiku, a następnie profesjonalnie odegrali scenkę w restauracji. Pierwszymi recenzentami byli koledzy i koleżanki z ich grupy języka niemieckiego, ale jury w Krakowie również doceniło starania naszych uczniów przesyłając dyplomy i drobne upominki. Gratulujemy!!!

%d