Szkoła Podstawowa w Tuchowie
Aktualności

GIM -> ‘’Człowiek się zmienia, jednak jego przeszłość nigdy’’- wizyta w Auschwitz-Birkenau

„To się jednak wydarzyło, a zatem znowu może się wydarzyć –

oto sedno tego, co mamy do powiedzenia”

Primo Levi

‘’Człowiek się zmienia, jednak jego przeszłość nigdy’’- wizyta w Auschwitz-Birkenau

17 maja 2016 roku gimnazjalne klasy trzecie miały okazję odwiedzić obóz koncentracyjny i zagłady Oświęcim-Brzezinka. Nie była to jedna z wielu wycieczek, po której ślad zaginie za kilka lat, pozostawiając po sobie jedynie mgliste wspomnienia. Nie należała ona również do tych przyjemnych, gdyż młodzież poznała kawałek jakże drastycznej historii swoich rodaków i niewinnych ludzi z całej Europy. Mimo to, nie pozostali oni obojętni na ofiary przeszłości i oddali należny im hołd oraz okazali szacunek, którego w tamtych czasach tak bardzo brakowało.

TAK OPISYWALI SWOJE ODCZUCIA UCZNIOWIE PO WYCIECZCE:

 „To, co zobaczyłem przerosło moje wyobrażenia. Wizyty na największym cmentarzu świata nigdy nie zapomnę. Będzie ona odświeżana co jakiś czas w mojej pamięci. Jednak od czasu wycieczki nasuwa mi się jedno pytanie: Dlaczego reszta świata nie reagowała, gdy mordowano niewinnych ludzi?”

Dominik Baran, kl. III A

 

„Moich emocji nie da się opisać. Nie byłem świadomy do jakiego zła może posunąć się człowiek”

Łukasz Siedlik, kl. III A

 

„Z wycieczki do muzeum najbardziej zapamiętałem sterty starych, brudnych butów, które nosili kiedyś więźniowie obozu. Wstrząsnęło to mną. Podczas gdy pani przewodnik mówiła, starałem się nie wyobrażać sobie wszystkiego; to, co wtedy robił człowiek człowiekowi było przerażające”

Kacper Sajdak, kl. III A

 

„Wycieczka do Oświęcimia dała mi do myślenia i ukazała cenę życia ludzkiego- to, jakie ono jest cenne i ważne. Zdałem sobie sprawę, jak ludzie żyjący tam walczyli codziennie o to, aby przetrwać. Uświadomiłem sobie, jakie mamy szczęście żyjąc w dzisiejszych czasach, a nie prawie 80 lat temu”

Kamil Wrona, kl. III A

 

„Podczas wycieczki do Auschwitz poczułem smutny nastrój tego miejsca. Zobaczyłem co musieli znosić niewinni ludzie. Wizyta w muzeum przekonała mnie, że świat pełny jest nieuzasadnionej przemocy. Dotarło do mnie też, jakie męki musieli cierpieć więźniowie, którzy przebywali w obozie bez żadnej przyczyny”

Grzegorz Jagiełło, kl. III A

%d