Szkoła Podstawowa w Tuchowie
Aktualności

Jak nauka i zabawa wyszły poza szkolne mury – czyli II Piknik Szkolny

21 maja pogoda na szczęście nie zawiodła, podobnie jak mieszkańcy Tuchowa. Od rana w pobliżu Domu Kultury i amfiteatru pracownicy i uczniowie tuchowskiego Zespołu Szkół oraz wiele życzliwych osób pracowało nad zainstalowaniem namiotów, sprzętu nagłaśniającego i innych niezbędnych rzeczy potrzebnych do przeprowadzenia Pikniku Szkolnego. A trzeba powiedzieć, że były to jedynie ostatnie czynności wieńczące wielotygodniowe przygotowania.  Piknik Szkolny, organizowany przez Zespół Szkół w Tuchowie, odbył się po raz drugi.

Imprezę rozpoczął o godz.14.00 dyrektor Zespołu Szkół – Józef Wzorek. Witając serdecznie zgromadzonych gości, przedstawicieli władz ,a przede wszystkim rodziców i uczniów, zaprosił wszystkich do dobrej zabawy i korzystania z możliwości edukacyjnych, które piknik zapewniał.  Tegoroczny piknik odbywał się pod hasłem doradztwa zawodowego, co znalazło swoje odbicie w przygotowanych namiotach i stoiskach. Swoją ofertę zawodową i edukacyjną prezentowały tuchowskie szkoły średnie- Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Bohaterów Bitwy pod Łowczówkiem. Była ona skierowana przede wszystkim do uczniów gimnazjum, ale wszyscy inni także mogli zapoznać się z osiągnięciami i umiejętnościami uczniów tych szkół. Do zagadnień związanych z wyborem przyszłego zawodu nawiązywały specjalne „namioty zawodowe”, gdzie można było dowiedzieć się ciekawych rzeczy o zawodzie pielęgniarki i ratownika medycznego( ofertę prezentowali Krystyna Nalepka i Tomasz Burnat),a zawód architekta i architekta wnętrz przybliżali uczniom Paweł Krupa oraz Aleksandra Płachno  i Katarzyna Szary. Waldemar Dusza, Janusz Siemek i Marcin Śmierciak z Portalu Ryglice i Okolice wprowadzali zainteresowanych w tajniki zawodu reportera, a Lubosz Karwat prezentował predyspozycje i umiejętności potrzebne do tego, by zostać artystą.  Inne zawody, w których można było spróbować swoich sił lub uzyskać namacalny efekt umiejętności osoby zaproszonej to: fryzjerstwo(Anna Żydowska),florystyka(Anna Sajdak), fotografia(Grzegorz Kubit) oraz księgowość(Magdalena Marszałek). Zainteresowani mogli  uzyskać niezbędne informacje także na temat zawodu kosmetyczki i logopedy. Uczniowie i nauczyciele ZSP przybliżali takie zawody jak: informatyk, hotelarz, kucharz, mechanik samochodowy i ekonomista. Zawodem o niesłabnącej renomie jest od lat zawód strażaka, dlatego miasteczko strażackie także było oblegane przez dzieci i młodzież. Bo kto by nie chciał choć przez moment poczuć się jak bohater prawdziwej akcji ratowniczej?  Wiedzę na temat różnych zawodów można było wykorzystać także przy „mapach myśli”, gdzie z dostępnych elementów należało ułożyć i opisać zależności typu człowiek-przyroda, człowiek- technika, itp. Warto było też odwiedzić namiot biblioteki i zaopiekować się wybraną przez siebie książką.  Za zdobyte na poszczególnych stoiskach kupony uczestnicy pikniku zyskiwali możliwość skorzystania z atrakcji w wesołym miasteczku lub wymiany na specjalne fanty. Dla najmłodszych uczestników imprezy plenerowej organizatorzy przygotowali wiele ciekawych zajęć: projektowanie odzieży, układanie ozdób z makaronu, malowanie twarzy, lalkarstwo ,robienie miotełek, malowanie gipsowych odlewów oraz tor przeszkód. Wszystkie te atrakcje były możliwe dzięki przygotowaniu i zaangażowaniu nauczycieli Zespołu Szkół w Tuchowie.

Drugą niewątpliwą atrakcją były występy artystyczne, odbywające się na scenie amfiteatru. W tej części pikniku zaprezentowali się uczniowie Zespołu Szkół, Szkoły Muzycznej, ZSP oraz zaproszeni goście, a ich występy zapowiadali Justyna Jaworska-Lipka, Piotr Pierzchała i Tomasz Drogoś.

Tuchowianie mogli podziwiać popisy muzyczne szkolnego zespołu wokalnego w składzie: Anna Sikorska, Patrycja Lisiak, Dominik Patyk, Mateusz Patyk, Paweł Sikorski, Paweł Hołda oraz goscinnie Szymon Niziołek z Olszyn. Zespół, którego opiekunem muzycznym jest Wiesław Cieśla, wykonał utwory wokalne i instrumentalne. Wielbiciele muzyki mogli oklaskiwać także występy kwartetu saksofonowego z klasy muzycznej p. Grzegorza Kluzka, mini-koncert piosenki francuskiej przygotowany przez Dorotę Galę-Niemczyk i jej uczennice oraz przedstawienie „Zła godzina „ przygotowane przez klasę III c gimnazjum pod okiem Agaty Kijowskiej.  Swoje umiejętności taneczne w brawurowym kankanie zaprezentowały gimnazjalistki pod kierunkiem Renaty Szeląg, a pokaz tańca nowoczesnego to występ Julii Starzyk.  Ciekawe programy zaprezentowali również najmłodsi uczniowie. Klasa III b, przygotowana przez Jadwigę Moździerz, wykonała piosenkę „Zostawcie nam” z wyraźnym przesłaniem ekologicznym, a klasa III c -Barbary Potok- przedstawiła krótką inscenizację ”Ambaras w bajkowym lesie”. Uczniowie młodszych klas, uczęszczający na zajęcia Anny Siwek pokazali, że tańczą równie dobrze, jak ich starsi koledzy.  Na pikniku nie mogło zabraknąć także pokazów sportowych. Swoje umiejętności piłkarskie prezentowali uczniowie z klasy sportowej Łukasza Jurka, a podopieczni trenera Krzysztofa Guta mogli pochwalić się swoimi osiągnięciami w pokazie judo. Wszyscy zgromadzeni na pikniku oklaskiwali występy wokalne gości- ks. Alfonsa Górowskiego i studentki wydziału wokalnego Uniwersytetu Rzeszowskiego- Pauliny Kloch. Na zakończenie imprezy odbyła się zabawa dla dzieci, która była miłym akcentem wieńczącym tegoroczny piknik.  Należy podkreślić, że organizacja takiej imprezy nie byłaby możliwa, gdyby nie było dobrej woli i zaangażowania wielu osób i instytucji. Dlatego organizatorzy II Pikniku Szkolnego wyrażają szczególne podziękowania za udział i pomoc w przygotowaniu : burmistrzowi Adamowi Drogosiowi, posłowi Sejmu RP Michałowi Wojtkiewiczowi, Januszowi Kowalskiemu, Wacławowi Ropskiemu, Annie Żydowskiej, Luboszowi Karwatowi, Grzegorzowi Kubitowi, Magdalenie Marszałek, Aleksandrze Płachno, Katarzynie Szary, Marzenie i Pawłowi Krupom, Annie Sajdak, Januszowi Siemkowi, Marcinowi Śmierciakowi, Michalinie i Bolesławowi Pecom, Michalinie Jaworskiej, Tomaszowi Drogosiowi, Annie Siwek , Jakubowi Motyce oraz instytucjom: władzom miasta Tuchowa, władzom Starostwa Powiatowego, Radzie Rodziców ZS, dyrekcji i pracownikom Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Tuchowie, dyrekcji i pracownikom Domu Kultury w Tuchowie, Centrum Zdrowia Tuchów, Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Portalowi Ryglice i okolice oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z Tuchowa i Dąbrówki Tuchowskiej.

Wyrazy wdzięczności kierujemy także do sponsorów tegorocznego pikniku, bez których ofiarności nie byłoby możliwe zorganizowanie imprezy o takim zasięgu i charakterze.

Dyrekcja Zespołu Szkół w Tuchowie dziękuje za wsparcie finansowe firmom: ZICOM, MAWI, SWISSPOL, INTER RISK, PLAYNET, Magdalenie i Zbigniewowi Kamykowskim z firmy KAMBUS, oraz Ewie i Grzegorzowi Dudom z firmy KARMOT, Emilowi,Robertowi i Jarosławowi Osikom z firmy ROJAR, Kazimierzowi, Piotrowi i Tomaszowi Szablowskim z firmy KOREX , Waldemarowi Duszy, Mirosławowi Wojtanowiczowi, Danielowi Łazarkowi, Januszowi Grzeni, Maciejowi i Elżbiecie Kędziorom, Paulinie i Mateuszowi Ptaszkowskim, Ewie i Andrzejowi Więckom, Reginie i Robertowi Płowieckim, Wacławowi Sikorskiemu oraz Piotrowi Lipce.

Mamy nadzieję, że wszyscy goście i uczestnicy Pikniku Szkolnego dobrze się bawili, a impreza wpisze się na stałe w kulturalny kalendarz Tuchowa. Zapraszamy za rok!

Anna Stanuch-Madej

%d