Szkoła Podstawowa w Tuchowie
Aktualności

GIM -> Adrianna Gogola wyróżniona!

Uczennica Publicznego Gimnazjum im. Kazimierza Wielkiego w Tuchowie została wyróżniona z III Ogólnopolskim Konkursie Prozatorskim Dla Młodzieży im. Fiodora Dostojewskiego.

Praca Adrianny została wydana w zbiorze pt. „Zbieracz czterolistnych koniczyn” (wydawnictwo św. Macieja Apostoła ) w Lubińcu.

Jak napisał przewodniczący jury konkursu Grzegorz Kopiec „Jedno nie ulega wątpliwości – w tych utworach nie sposób nie odnaleźć doskonałych przykładów „poszukiwania Boga w człowieku” .”

Może tekst Ady jest dla odbiorcy kontrowersyjny,  może wzbudza silne emocje,  sprzeczne uczucia,  ale wydaje mi się,  że taka powinna być wyróżniona praca. Powinna dawać czytelnikowi do myślenia, prowokować rozmowy, poruszać,  zachwycać,  złościć itd.  W mojej ocenie Ada bardzo odważnie – co doceniam –  wyraża swoje uczucia i poglądy. Ma do tego prawo, bo przecież nikogo nie obraża i to jest ważne, że potrafi to robić w niebanalny sposób. Pisze o poszukiwaniu Boga w drugim człowieku i nie boi się powiedzieć, że to trudne, być może nawet niemożliwe, że łatwiej znaleźć dobro w sobie. No tak, rzeczywiście kim jesteśmy, aby sprawiedliwie i obiektywnie oceniać postępowanie drugiego człowieka?

Tekst jest głęboki, przemyślany, poważny. Porusza jasne i ciemne zakamarki duszy autorki. Wart przeczytania i przemyślenia.

Biorąc pod uwagę fakt, że kompetentne osoby oceniły tę pracę tak wysoko, że znalazła się ona w zbiorze, który trafił do 16 najważniejszych bibliotek w Polsce (Narodowa, Jagiellońska, Pomorska, KUL…), nie pozostaje mi nic innego, jak pogratulować Ci Adrianno i życzyć dalszych sukcesów w tej mozolnej pracy przyszłego, sławnego i znanego pisarza oraz I miejsca w IV edycji konkursu.

 

n-l bibliotekarz ZS

 

[Not a valid template]

%d