Szkoła Podstawowa w Tuchowie
Aktualności

Wycieczka do Sandomierza – miasta na siedmiu wzgórzach

W dniu 14 maja 2024 roku uczniowie klasy 6 b pojechali na wycieczkę do Sandomierza.

Dopisała pogoda i humory dzieci. O dziesiątej rano zameldowaliśmy się w ,,mieście ojca Mateusza’’. Bardzo miła pani przewodnik pokazała nam najważniejsze zabytki.

Miasto nazywane jest często Małym Rzymem, bo podobnie jak stolica Włoch położone jest na siedmiu wzgórzach. Dlatego do miasta wspięliśmy się do góry po schodach. Powitał nas gmach Collegium Gostomianum- jedna z  najstarszych szkół średnich. Właśnie odbywały się matury, więc po cichu przeszliśmy dalej, mijając po lewej stronie Muzeum Diecezjalne w tzw. Domu Długosza. Na rynku zatrzymaliśmy się przy ratuszu i kotwicy ze stojącym łańcuchem. W Zbrojowni dzieci uczestniczyły w niezwykłej lekcji historycznej i wychowawczej. Pan Łukasz, prawdziwy rycerz, ze swadą i barwnie opowiadał o szkole rycerskiej, o obowiązkach rycerza. Można był przymierzyć zbroję i inne dawne stroje.

Wędrując miejskimi podziemiami, poznaliśmy legendę o dzielnej Halinie Krępiance, która uratowała miasto przed Tatarami. Następnie powędrowaliśmy do Bramy Opatowskiej i Ucha Igielnego. Schody Bramy wiodą na taras widokowy, skąd można podziwiać panoramę Starego Miasta i Góry Pieprzowe.

Na koniec udaliśmy się nad Wisłę, gdzie popłynęliśmy statkiem, podziwiając miasto od strony rzeki.

Wycieczka do Sandomierza zaczęła się o godzinie 7.00 pod szkołą. Autobus już na nas czekał. Około godziny 10 dojechaliśmy na miejsce. Poznaliśmy plan wycieczki, a następnie wyruszyliśmy krętymi schodami, które doprowadziły nas do zabytkowego liceum

ogólnokształcącego. Stamtąd roztaczał się piękny widok na Wisłę oraz Góry Pieprzowe. Następnie kierowaliśmy się w stronę słynnego rynku znanego z kryminalnego serialu ,,Ojciec Mateusz”. Po wysłuchaniu pani przewodnik udaliśmy się do Zbrojowni. Można było tam oglądnąć stare zbroje rycerskie, a nawet je przymierzyć oraz zobaczyć narzędzia tortur w szkole rycerskiej. Następnie z rycerskim zapałem powędrowaliśmy do podziemnych piwnic. Przechowywano w nich żywność, dlatego że panował tam chód. Po odnowieniu i połączeniu piwnic powstała malownicza trasa, na której są rozmieszczone różne eksponaty, obrazy, malowidła, wystawa porcelany.

Po wyjściu z podziemi wybraliśmy się do Bramy Opatowskiej. Po wyjściu na nią ukazała się nam zapierająca dech w piersiach panorama Sandomierza. Pani przewodnik opowiedziała nam, co widzimy na dole.

Na sam koniec został rejs statkiem ,,Syrenką”. Dzięki rejsowi mogliśmy podziwiać dodatkowo perspektywę miasta z dołu, płynąc Wisłą.

Tak właśnie wyglądała nasza wycieczka do Sandomierza. Wszystko bardzo mi się podobało! Bardzo przyciągnęła moją uwagę niezwykła zabudowa Sandomierza, ma ona swój bardzo fajny klimat. Od dziś myślę, że na pewno nie będę kojarzyć Sandomierza tylko z serialem, lecz z tym, co pięknego tam zobaczyłam!

Amelka Lachowicz, kl. VI b

 

opracowała Renata Gąsior

zdjęcia Beata Gut-Lisak

Galeria zdjęć

%d