Szkoła Podstawowa w Tuchowie
Aktualności

,,Dom, w którym jest Ania, nie może być smutny’’, czyli o wyjeździe do Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie

1 lutego 2024 roku uczniowie klasy VI b  Szkoły Podstawowej w Tuchowie obejrzeli  niezwykły spektakl muzyczny „Ania z Zielonego Wzgórza”, oparty na motywach powieści kanadyjskiej pisarki Lucy Maud Montgomery.

 

W ciągu trzyaktowego spektaklu muzycznego poznajemy perypetie Ani Shirley, rudowłosej dziewczynki z sierocińca, która mając jedenaście lat, przybywa na Zielone Wzgórze, żeby zamieszkać u rodzeństwa Cuthbertów – Mateusza i Maryli.

Tytułowa bohaterka okazuje się silną indywidualnością. Niezwykle wrażliwa i ambitna roztacza wokół siebie atmosferę pogody i optymizmu, łatwo zjednuje sobie przyjaciół.

Ten niespokojny duch, jak siebie nazywała Ania, wnosi do życia wiele miłości, radości. …

Mark Twain tak pisał o powieści: Jest to najdroższe, najukochańsze dziecko literackie od czasów nieśmiertelnej Alicji w krainie czarów.

 

W jednej z recenzji obejrzanego spektaklu czytamy: Ania z Zielonego Wzgórza” w reżyserii Matyldy Baczyńskiej jest jednym z najbardziej widowiskowych spektakli granych w ostatnich latach na deskach tarnowskiego teatru. Twórcy z niezwykłą lekkością połączyli ze sobą familijną opowieść, hollywoodzki musical i romans dla nastolatków.

***

Wczorajsza wycieczka do teatru na spektakl ,,Ania z Zielonego Wzgórza’’ była niesamowitym przeżyciem dla mnie, ponieważ nie wiedziałam, że tak dobrze i profesjonalnie można przedstawić treść książki i przenieść różne sytuacje i zdarzenia z naszej lektury  do prawdziwego świata.

Spektakl był niezwykły. Aktorzy poprzez grę oddali całą magię tej książki. Czułam, jakbym przeniosła się do świata Ani. Scenografia była piękna. Przedstawienie miało swoje śmieszne, smutne, a także pouczające momenty. Na pewno obejrzałabym jeszcze raz przedstawienie.

Amelia Broniszewska

***

 

Nasz wyjazd do teatru w Tarnowie był wspaniałą przygodą, a zarazem lekcją języka polskiego.

Spektakl, który obejrzeliśmy, przedstawiał fabułę powieści Lucy Maud Montgomery ,,Ania z Zielonego Wzgórza’’. Bardzo podobała mi się gra aktorów, którzy świetnie wcielili się w swoje role.

Spektakl trwał dwie i pół godziny, ale ani przez chwilę nie nudziliśmy się. Wręcz przeciwnie, wszyscy byliśmy zaciekawieni kolejnymi wydarzeniami pokazanymi przez artystów. Jestem pod wrażeniem naszego klasowego wyjazdu.

Kinga Januś

 

Opracowała Renata Gąsior

 

UWAGA: Autor zdjęć: Paweł Topolski, strona internetowa: Teatr im. Ludwika Solskiego Tarnów

Galeria zdjęć

%d