Szkoła Podstawowa w Tuchowie
Aktualności

Otrzęsiny klas 4, czyli andrzejki na wesoło!

W lekko mroźny acz słoneczny dzień 30 listopada 2023 roku klasy 4 uroczyście wstąpiły w szeregi uczniów klas starszych. To wydarzenie miało na celu sprawdzić wiedzę uczniów o szkole, najbliższym otoczeniu, mieście, w którym mieszkamy i zapaść w pamięci jako miło spędzony czas. Jednakże nie zawsze tak było. Według autorów encyklopedii otrzęsiny to  „ rytualna inicjacja do grupy pełniąca niekiedy rolę obrzędu przejścia, czy osiągnięcia dojrzałości; często polega ona na nękaniu, znęcaniu oraz upokarzaniu niższych hierarchią osób, przy czym obejmuje zarówno fizyczną przemoc, jak i psychiczne poniżanie”

My zamieniamy tę definicję. Otrzęsiny to znany  od niepamiętnych czasów rytuał, związany z wkraczaniem w nowy etap życia. I choć większości mogą kojarzyć się z nieprzyjemnymi emocjami, to współcześnie są wyłącznie świetną zabawą. Tak było dziś.

Czwartoklasiści mieli do wykonania 3 zadania, z którymi sobie świetnie poradzili. Pierwsze polegało na przeczytaniu książki, wykonaniu do niej ilustracji oraz zachęceniu do jej przeczytania. Opowieści uczniów były bardzo intrygujące, wzbudzały ciekawość i chęć przeczytania prezentowanych książek. Później klasy śpiewały przygotowaną piosenkę a na końcu prezentowały skecze z życia szkoły. Skecze przygotowane przez wychowawców na podstawie książki Grzegorza Kasdepke  Bon czy  ton .  Savoir- vivre dla dzieci rozśmieszały wszystkich zebranych na widowni widzów. Wspaniała gra uczniów oraz językowa zabawa związkami frazeologicznymi doprowadzały oglądających do wybuchów śmiechu. Pan dyrektor bił się z myślami, chociaż jak mówi Bartuś bić się nie wolno, a rodzice  mówili, że nie będą świecić za syna oczami, więc nie pójdą na wywiadówkę, dlatego Bartuś też nie chciał świecić oczami przed panią, że nie było rodziców na wywiadówce itd.

Czwartoklasiści ślubowali też być dobrymi uczniami i godnie reprezentować naszą szkołę w środowisku lokalnym i wszędzie, gdzie ich tuchowska stopa stanie. Po ślubowaniu wychowawców, którzy również musieli wykazać się znajomością rzeczywistości szkolnej z przymrużeniem oka wszyscy otrzymali upominki w postaci zdjęć, zakładek do książek oraz słodyczy. Przedstawiciele samorządu uczniowskiego w przebraniach wróżek poprowadzili zabawy andrzejkowe oraz wróżby i zaczęła się zabawa. Tańce integracyjne przygotowały panie Wanda Siwek oraz Natalia Czachor.

Ta uroczystość nie odbyła by się bez wsparcia rodziców, którzy włożyli ogromny trud w przygotowanie wspaniałego poczęstunku dla czwartoklasistów. Wszystkim zaangażowanym dziękujemy.

 

B. Kielawa, J. Jaworska-Lipka, K. Krupa

Galeria zdjęć

%d