Szkoła Podstawowa w Tuchowie
Aktualności

Pamięci Żołnierzy Wyklętych

 

3 marca 2023r. drużyna z naszej szkoły wzięła udział w V Pieszym Rajdzie Tropem Wilczym Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Naszą szkołę reprezentowała spora grupa uczniów : Anna Styrkowiec, Emilia Michałek , Patrycja Igielska,  Lena Starzyk, Julia Wojtanowska, Magdalena Świderska, Julia Ciszek, Szymon Borczyk, Mateusz Adamczyk, Borys Różycki, Filip Rempała, Nikola Wojtanowska, Bartosz Tabiś , Bartosz Banach, Hubert Krawczyk, Hubert Surmacz , Antoni Stanisławczyk. Opiekunami byli  Bernadeta Baran i Ryszard Wrona.

Rajd rozpoczął się przy budynku Sokoła w Tuchowie. Otrzymaliśmy plastrony oraz tabliczkę z patronem naszej grupy. W tym roku był nim wielki Bohater gen. Emil Fieldorf „Nil”.

O godzinie 9:00 rozpoczął się konkurs na wykonanie Nieśmiertelnika Żołnierza Wyklętego. Do tego konkursu przystąpiły Ania Styrkowiec i Emilka Michałek. Pozostali uczniowie mogli w tym czasie zwiedzić Muzeum Tuchowskie. Następnie wyruszyliśmy w trasę do miejsca zbiorczego- na Cmentarz wojenny nr 163 w Tuchowie na wzgórzu Furmaniec, gdzie odbyły się główne uroczystości. Po rozgrzaniu się gorącą herbatą i ciepłym posiłkiem wysłuchaliśmy wykładu historyka z IPN-u z Krakowa na temat Żołnierzy Wyklętych- Niezłomnych i trudnej historii Polski po II wojnie światowej. Po okolicznych wystąpieniach podsumowano konkursy. Nasi uczniowie zajęli wysokie miejsca.                 

W konkursie plastycznym na projekt kartki pocztowej „Żołnierze Wyklęci” Zuzanna Gawron zajęła II miejsce, a Julia Ciszek i Lena Starzyk I miejsce. W konkursie na Nieśmiertelnika Żołnierza Wyklętego Emilka Michałek i Ania Styrkowiec zajęły II miejsce.                                                                          

Uczniowie otrzymali dyplomy i piękne nagrody ufundowane przez Instytut Pamięci Narodowej.

W taki sposób  oddaliśmy hołd naszym Bohaterom- Żołnierzom Niezłomnym.

Cześć i Chwała Bohaterom.

Bernadeta Baran

Fotorelacja

%d