Aktualności

Pociąg do… oświaty

„Najpiękniejszą rzeczą, jakiej możemy doświadczyć jest oczarowanie tajemnicą. Jest to uczucie, które stoi u kolebki prawdziwej sztuki i prawdziwej nauki. Ten, kto go nie zna i nie potrafi się dziwić, nie potrafi doznawać zachwytu, jest martwy, niczym zdmuchnięta świeczka.”

Alberta Einsteina.

 

Pragniemy, aby proces kształcenia i upowszechniania wiedzy był dla dzieci, młodzieży i dorosłych doświadczeniem czegoś tajemniczego, czegoś, co może człowieka oczarować, zachwycić, porwać, wzbudzić emocje i rozniecić płomień. Ten płomień, który symbolicznie miga w kaganku oświaty jako nauczyciele, wychowawcy i pedagodzy chcemy nieść i krzewić wiedzę oraz przyczyniać się do podniesienia poziomu wykształcenia społeczeństwa. Chcemy dążyć do tego, by młody człowiek opuszczał szkołę jako harmonijna osobowość. Do tego potrzebujemy wsparcia wielu ludzi: samych uczniów, ale i ich rodziców, opiekunów, władz państwowych, gminnych oraz szkolnych.

Przygotowaliśmy dla Państwa program artystyczny, po którym zdania, zarówno wśród dzieci jak i dorosłych, mogą być różne. Można mieć ciągotki do procesu kształcenia, albo… wręcz odwrotnie. Po Gminnej Inauguracji Roku Szkolnego 2022-2023 można tylko być zachwyconym… a no nie, można też krytykować. W każdym razie 8 października 2022 roku w hali sportowej MOSiR nauczyciele i dyrekcja Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica przygotowali gminną akademię. Z tej okazji zaproszeni goście: burmistrz Tuchowa, radni, dyrektorzy szkół z gminy Tuchów, powiatu tarnowskiego, szanowni rodzice oraz przedstawiciele uczniów naszej szkoły mogli poznać historię oświaty od prehistorii po czasy współczesne. Pociągiem Orient Ekspress przenosiliśmy się w czasie, spotykając postaci z poszczególnych okresów historycznych, dowiadując się przy okazji jak wyglądała wtedy edukacja. Całość uatrakcyjniała wspaniała dekoracja, odpowiednio dobrane utwory muzyczne wykonywane przez naszych uczniów, nauczycieli, przyjaciół, absolwentów. Pięknym przerywnikiem były tańce naszych uczniów zarówno średniowieczne jak i rap.

Wkład pracy był ogromny. Sukces to suma pracy rąk wielu osób a wszystkim zaangażowanym uczniom, rodzicom i przede wszystkim nauczycielom bardzo dziękujemy za prace, wsparcie, pomoc, dobre słowo, pochwały i konstruktywną krytykę.

Należy się wystrzegać pouczania młodych ludzi, że tradycyjnie rozumiany sukces stanowi główny cel życia. Najważniejszą motywacją w edukacji i w życiu jest przyjemność płynąca z pracy, przyjemność płynąca z jej owoców oraz świadomość znaczenia, jakie one mają dla całej społeczności.

 Albert Einstein.

Chociaż nie wszyscy w to wierzą, chociaż nauczyciele są dzisiaj niedoceniani, proszę nam wierzyć są jeszcze wśród nas tacy, którym praca sprawia ogromną przyjemność i tego życzymy wszystkim ludziom związanym z oświatą i kulturą… radości z wykonywanej pracy.

Pociąg do… podziękowań

Nie udałoby się nam tego wszystkiego przygotować i wywrzeć takiego wrażenia na gościach, gdyby nie pomoc wielu, wielu, wielu osób. Tu nastąpił czas na podziękowania. Najpierw dyrektorowi Józefowi Wzorkowi, vice dyrektorkom Alicji Płachno oraz Wandzie Siwek, następnie naszym uczniom- aktorom:

Damian Wiejacki- uczeń współczesny

Jolanta Kwiek –prehistoria

Nelly Gierałt, Wiktoria Zając, Julia Wojtanowska –starożytność

Zofia Osika, Antoni Różycki, Dominik Dymon, Kevin Antoniuk, Mateusz Adamczyk-

średniowiecze

Emilia Adamczyk, Emilia Michałek – oświecenie

Anna Styrkowiec, Lena Starzyk –zabory

Anna Gadowska, Wiktoria Baran – XX-lecie międzywojenne

Izabela Wiejacka, Szymon Borczyk – II wojna światowa

Julia Kucharczyk, Melania Samikova, Wiktor Łątka- czasy powojenne

Zuzanna Łątka, Patrycja Barnaś, Mikołaj Mikrut – współczesność

Karolina Więcek, Aleksandra Lebryk – piosenki

Kornelia Wojtanowska – recytacja

Julia Gut, Nadia Sajdak. Liliana Mikos, Nikola Wojtanowska,Oliwia Kosiba, Kaja Bałut, Monika Wieliczko, Jessica Benneyworth, Lena Lech, Lena Nowińska, Milena Trzaskowska, Emilia Wszołek – taniec

Nauczyciele : Anna Piątek – narrator

Patrycja Bajorek – piosenka „ Miejcie nadzieję”

Ryszard Wrona – Melaniusz

Józef Rąpała- instrumenty

Marta Chruściel-Zoń, Natalia Czachor – przygotowanie tańców

Za przygotowanie dźwięków oraz obrazów do jadącego pociągu dziękujemy Adamowi Lipce.

Pani Alicji Stanisławczyk-Karwat za wykonanie piosenek.

Kustoszowi Muzeum Miejskiego za udostępnienie zbiorów muzealnych i przygotowanie wystaw.

 Absolwentom naszej szkoły: Piotrowi Czocharze za przygotowanie sceny i nagłośnienia oraz Szymonowi Koncewiczowi za wykonanie piosenki.

Następnie naszym nauczycielom, którzy byli odpowiedzialni za piękny wygląd klas i korytarzy i każdy stanął na wysokości zadania. Nauczycielom edukacji wczesnoszkolnej za dekorację stołów oraz całego sektora przeznaczonego na poczęstunek. Nauczycielom, którzy przygotowali wystawę kronik, pomagali w ustawieniu dekoracji, poszczególnych stoisk, sceny, przyniesieniu krzewów, drzewek, rekwizytów.

Panom Andrzejowi Kowalskiemu, Andrzejowi Dudkowi, Grzegorzowi Ogieli, paniom z obsługi i kuchni naszej szkoły.

Państwu Przęczek „Gospodarstwo szkółkarsko – ogrodnicze” za wypożyczenie drzewek i krzewów, firmom i instytucjom oraz osobom prywatnym:

Dom Kultury w Tuchowie, Urząd Miejski w Tuchowie, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Tuchowie, Muzeum Zamek w Dębnie, Firma „Korex”, Pani Anna Sajdak-Kot oraz wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do uświetnienia Gminnej Inauguracji Roku Szkolnego 2022-2023.

Teraz bardzo dziękujemy osobie, której nigdy nie widać a zawsze nas wspiera, odkłada swoje sprawy, pracę, zobowiązania na później i jest tu i teraz- Piotrowi Lipice.

Szkoła nie polega na napełnianiu wiadra, ale na rozpalaniu ognia.

Dobra szkoła nie produkuje geniuszy, tylko zdrowe społeczeństwo.

Czego sobie i Państwu z całego serca życzymy.

 

Beata Kielawa,  Katarzyna Krupa i Justyna Jaworska-Lipka

Fotorelacja z uroczystości

 

 

 

%d bloggers like this: