Szkoła Podstawowa w Tuchowie
Aktualności

Wyjazd do Auschwitz

We wrześniu uczniowie klas ósmych wraz z opiekunami mieli okazję zwiedzić Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau. Młodzież poznała historię założenia oraz zasady funkcjonowania obozu. Z powagą i zadumą przechodziliśmy przez kolejne bloki, miejsca straceń więźniów, komorę gazową oraz baraki. W ciszy zapaliliśmy znicze pod „Ścianą Śmierci”. Z niedowierzeniem młodzież oglądała rzeczy-pamiątki ofiar Holokaustu. Nazistowski obóz koncentracyjny jest symbolem terroru, barbarzyństwa oraz ludobójstwa milionów niewinnych ludzi. Była to trudna lekcja historii, która dostarczyła uczniom wiele emocji.

„Spodziewałam się wiele, lecz nie sądziłam, że to, co zobaczyłam w Auschwitz, aż tak mną poruszy. Moim zdaniem była to najważniejsza wycieczka, na jakiej byłam. To co tam zobaczyliśmy i usłyszeliśmy, było wstrząsające i trafiło głęboko do naszego wnętrza. Wyjazd ten odmienił nas wszystkich. Na zawsze będziemy mieć zapisane w pamięci to, co tam się wydarzyło, a w naszych sercach pozostaną ofiary tej zbrodni. Każdy, kto pojechał, zobaczył i wysłuchał historii o tym miejscu, nigdy nie powróci stamtąd taki sam. Obóz Auschwitz-Birkenau pozostawia wewnętrzny ślad, swego rodzaju rysę, która pozostanie w nas na zawsze”.

Nelly, klasa VIII c

„Uważam, że każdy Polak powinien odwiedzić to ważne miejsce i zobaczyć, do czego prowadzi nienawiść. Mam nadzieję, że taka historia się już nigdy nie powtórzy i nikt nie będzie musiał doświadczyć takiego okrucieństwa i cierpienia”.

Klaudia, klasa VIII b

 

Opracowała:

Beata Gut-Lisak

Fotorelacja z wyjazdu

%d