Aktualności

Narodowe Święto Konstytucji

3 maja to szczególny dzień dla wszystkich Polaków. To data jednego z najważniejszych świąt państwowych. Upamiętniamy wydarzenia, które miały miejsce 231 lat temu.  Patrioci z królem Polski Stanisławem Augustem Poniatowskim, mając w sercu dobro upadającej Ojczyzny, podjęli trud ratowania państwa.

29 kwietnia w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Konstytucji. Z tej okazji uczniowie przygotowali krótkie przedstawienie. Motywem przewodnim akademii  była scena z XIX wieku, rozmowy matki (w tej roli Eliza Mendel) z synem (Mateusz Walocha). Matka, pamiętająca czasy niepodległego państwa polskiego, starała się wytłumaczyć  synowi okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz przyczyny upadku Polski. „Przenosząc się w czasie”, można było zobaczyć kłótnię przeciwnika konstytucji Klemensa Branickiego (Jakub Madejski)  ze zwolennikami naprawy państwa (Damian Wiejacki oraz Igor Łątka). Atmosferę oczekiwania na ważne decyzje 1791 roku zaprezentowały również mieszczki (Amelia Szablowska oraz Wiktoria Gogola), które rozprawiały o wielkich czynach sejmujących. Na koniec marszałek Sejmu Wielkiego – Stanisław Małachowski (Hubert Kajmowicz),  przy dźwiękach werbli (Tymoteusz Lisak, Wiktor Kwaśny oraz Wojciech Mazurkiewicz) odczytał tekst Konstytucji. Całość przedstawienia przeplatana była wierszami zaprezentowanymi przez Alicję Mikos i Antoniego Stanisławczyka. Akademię zakończyła wszystkim znana pieśń „Mazurek 3 maja”.

Jeden z filozofów rzymskich, żyjących w I w.p.n.e – Seneka Młodszy napisał „Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna”. Te słowa oddają klimat nie tylko wydarzeń  sprzed wieków, ale również dzisiejszych czasów, których jesteśmy świadkami, widząc i wspierając naszych wschodnich sąsiadów – Ukrainę w walce o obronę niepodległości.

 

 

Opracowała

Beata Gut-Lisak

%d bloggers like this: