Szkoła Podstawowa w Tuchowie
Aktualności

III Niepodległościowa Noc w Muzeum „okiem” Szkoły Podstawowej w Tuchowie

W piękny wieczór 10 listopada 2021 r. w Muzeum Miejskim w Tuchowie odbyła się „III Niepodległościowa Noc w Muzeum”, powinna ona być czwartą lecz ze względów na obostrzenia pandemiczne w zeszłym roku się nie odbyła. Teraz się udało, z czego jesteśmy bardzo zadowoleni. Ten listopadowy wieczór był bardzo bogaty w wydarzenia a wśród nich miało miejsce spotkanie w Muzeum, którego drzwi otwarte były dla odwiedzających od godziny 17:00 do 21:00. Zwiedzających czekało dużo atrakcji. W muzealnych podziemiach Domu Kultury uczniowie przygotowali  Escape  roomy – pokoje, w których zwiedzający losując pytania samodzielnie szukali odpowiedzi, znajdując je, mogli przejść do kolejnego pomieszczenia. W każdym z nich otrzymywali część hasła, które zebrane w całość uprawniało do odebrania nagrody – Tuchowskiego Tuka. Zabawa cieszyła się dużym zainteresowanie nie tylko wśród młodszych, ale również i dorosłych zwiedzających.

 W przygotowaniu zagadek wzięli udział uczniowie klas szóstych naszej szkoły: Aleksandra Srebro, Angelika Kędzior, Maja Przęczek, Oliwia Bodzioch, Izabela Wiejacka, Julia Gut, Jolanta Kwiek, Natalia Styrkowiec, Zuzanna Kuśnierz, Justyna Chruściel, Brygida Kawa, Antoni Różycki, Hubert Sobyra, Adrian Łątka. Zagadki zostaną jeszcze dopracowane, pytania dodane i od grudnia zabawa będzie na stałe dostępna w Muzeum Miejskim w Tuchowie.

„Kawiarenka wspomnień”, to miejsce, gdzie nie tylko można było napić się kawy czy herbaty, ale przede wszystkim zobaczyć galerię zdjęć starego Tuchowa miejsc, które duża część mieszkańców pamięta. Zwiedzający wspominali oglądane na zdjęciach, nieistniejące już budynki, z wypiekami na twarzach opowiadali zapamiętane historie.                                       

O godzinie 19 :00 sprzed   budynku Sokoła Piotr Firlej, przewodnik beskidzki, mieszkaniec i fascynat historii Tuchowa, zabrał bardzo dużą grupę osób na „Nocny spacer po Tuchowie”. Dzieląc się swoją ogromną wiedzą, przy świetle pochodni, w formie zabawy przekazywał historię naszego miasta, opowiadał ciekawostki, odpowiadał na pytania. Grupy zdobywały grudki soli, które na końcu były liczone, aby dowiedzieć się, która drużyna wygrała i uważnie słuchała.                                  

         Spacerowi towarzyszyły „Duchy Tuchowa”, czyli uczniowie przebrani w stroje z okresu XX-lecia międzywojennego. W wytworne damy, dawne Tuchowianki wcieliły się uczennice klas ósmych: Kornelia Kajmowicz, Wiktoria Krupa, Milena Łątka, Patrycja Szczepańska, Zuzanna Bakulińska, Emilia Duda, Izabela Grzebień, Zuzanna Igielska, Gabriela Kieć, Wiktoria Łazarek, Adrianna Mirek,Milena Nicpoń, Alicja Rojek, Amalia Skultecka, Zuzanna górka, Emilia Gucwa, Patrycja Kostur, Julia Piątek, Amelia Poręba, Julia Rogacka, Emilia Sajdak, Zuzanna Sobyra. Duchy męskie, czyli Melaniusz, pilot, gazeciarze, mieszkańcy miasta to również uczniowie najstarszych klas : Radosław Jasikowski, Radosław Kamień, Jakub Madejski, Aleksander Szeląg, Igor Łątka, Tomasz Łukasik, Patryk Polak, Franciszek Potok, Bartosz Sikora. Duchy Tuchowa  „pracowały” przez całe spotkanie, nie tylko towarzysząc podczas spaceru. Gazeciarze rozdawali „Tuchowskie widomości”, gazetę okazjonalną. Damy częstowały cukierkami. Duchy również prowadziły zwiedzających przez escape roomy czy spacerując na zewnątrz, w ciemności nocy, zapraszały gości w podwoje Muzeum.

W części Muzeum, które znajduje się w piwnicach Sokoła jego  kustosz, Ryszard Wrona oprowadzał zwiedzających opowiadając im niezwykłe historie związane z przeszłością naszego miasta. Pobytowi gości towarzyszyła muzyka na żywo w wykonaniu absolwentów  naszej szkoły Jowity Grzebień oraz Wiktora Kamykowskiego,  niezwykle utalentowanych młodych ludzi, którzy już dawno ukończyli edukację w gimnazjum, a ciągle chętnie z nami współpracujących.

  Dziękujemy za nieocenioną pomoc  pracownikom Domu Kultury w Tuchowie, Radzie Rodziców Szkoły Podstawowej w Tuchowie za pomoc finansową. Podziękowania kierujemy również dla Beaty Czochary, Adama Lipki, Magdaleny Kamykowskiej oraz wszystkich rodziców, nauczycieli, sympatyków  „Nocy w Muzeum” za wszelką  pomoc.

Zapraszamy za rok !

Justyna Jaworska-Lipka, Katarzyna Krupa, Beata Kielawa , Magdalena Igielska-Bakulińska

%d