Szkoła Podstawowa w Tuchowie
Aktualności

„Moralność pani Dulskiej” w Tuchowie

Na tuchowskim rynku przed Ratuszem młodzież z Towarzystwa Miłośników Tuchowa oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Tuchowie zmierzyły się z głośnym, publicznym czytaniem niełatwej sztuki Gabrieli Zapolskiej. Komedia ta piętnuje w ostry sposób znienawidzone przez Zapolską „kołtuństwo”. Z każdej sytuacji, każdego słowa, z każdej postaci tryska satysfakcja autorki, że wreszcie może opisać to, co obserwuje w życiu i to, co ją drażni.  Jej nielitościwy sarkazm skalpuje biednych kołtunów, ale jednocześnie wzbudza w odbiorcach żywe reakcje. W naszych najśmielszych oczekiwaniach nie spodziewaliśmy się, że młodzież i dzieci z taką pasją, zaangażowaniem i nieoczekiwanym zainteresowaniem będą czytać ten utwór. Naszym celem było dołączenie do akcji Narodowego czytania przy okazji organizowanej przez TMT i DK Wyprzedaży garażowej. Tymczasem sobotnie przedpołudnie okazało się wspaniałą imprezą kulturalną. Przysiadający na krzesełkach przechodnie słuchali i śmiali się razem z nami słuchając i oglądając wspaniałych lektorów.

Najpiękniejszym momentem była chwila, gdy chciałyśmy przerwać czytanie, aby młodzi ludzie odpoczęli a oni nie chcieli! Mówili „Czytamy dalej!” „To jest świetne!”, „Teraz wiem, o czym jest ta sztuka.”  I bez wcześniejszego przygotowania czytali na żywo do ostatniej strony. Szanowni Państwo bierzmy przykład z młodych. Akcja Narodowe czytanie pomogła młodym wejść w rolę, przeżywać literaturę, głośne czytanie przełamało nieśmiałość, pozwoliło sprawdzić swoje kompetencje językowe, umiejętność sprawnego wyraźnego i wyrazistego czytania w sytuacji stresowej. Z tymi przeciwnościami, zachęcani przez młodych ludzi, zmierzyli się również pani Burmistrz Magdalena Marszałek oraz radny Jerzy Odroniec.

Chciałybyśmy ogromnie podziękować następującym osobom, które wcieliły się w następujące postaci ze sztuki:

Izabela Zając (absolwentka)- pani Dulska

Bartłomiej Janas (absolwent)- Zbyszek

Beata Czochara (absolwentka)-Hanka

Jolanta Kwiek (uczennica kl.6a)- Hesia

Alicja Mikos (uczennica kl.6b)- Mela

Milena Nicpoń (uczennica kl. 8b)- Lokatorka

Zuzanna Bakulińska ( uczennica kl. 8b) –  Juliasiewiczowa

A także naszym pomocnikom technicznym, absolwentom naszej szkoły: Kamilowi Hołdzie ( nagłośnienie), Arkadiuszowi Augustynowi i Kacprowi Hajdukowi. Wszystkim osobom, które nam pomogły a także mieszkańcom Tuchowa i nie tylko, którzy znaleźli chwilkę na posłuchanie doskonałej sztuki Gabrieli Zapolskiej.

Na koniec Izabela zapytała, czy możemy kiedyś tak na głos przeczytać „Przedwiośnie”… jesteśmy chętne i czekamy na nowe wyzwania.

K. Krupa, J. Jaworska – Lipka, B. Kielawa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

%d