„A moje wiersze w przestrzeń popłyną…”

28 maja 2021 roku w Szkole Podstawowej w Tarnowcu odbyło się uroczyste podsumowanie XXIV edycji Gminnego Konkursu Recytatorskiego Poezji Józefy Frysztakowej i Gminnego Konkursu Plastycznego – Poezja Józefy Frysztakowej.

W tym roku przypada 100. rocznica urodzin Józefy Frysztakowej – poetki, malarki i nauczycielki.

Organizatorami Konkursu byli: Wójt Gminy Tarnów, Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Tarnów oraz Szkoła Podstawowa w Tarnowcu.

W uroczystości uczestniczyli Wójt Gminy Tarnów – Grzegorz Kozioł, Poseł RP – Anna Pieczarka, dyrektorzy i nauczyciele szkół z terenu gminy Tarnów, Tuchowa, Turzy, Rzepiennika Biskupiego, rodzice uczniów i laureaci tegorocznego konkursu. Na początku wszyscy zostali powitani przez dyrektor szkoły Annę Filar. Wśród zaproszonych gości obecni byli członkowie rodziny poetki.

Nasi uczniowie po raz pierwszy wzięli udział w tym konkursie.

W lutym na lekcjach języka polskiego w klasach 5 a i 7 b poznawaliśmy twórczość poetki.

Następnie uczniowie pisali wypracowanie. Chętni wzięli udział w konkursie.

Miło mi znowu ogłosić, iż laureatami zostali:

Jakub Madejski – II miejsce w konkursie recytatorskim (klasy VII-VIII)

Natalia Styrkowiec – II miejsce w konkursie plastycznym (klasy IV-VI)

Emilia Duda – I miejsce w konkursie plastycznym (klasy VII-VIII)

Dziękuję wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w obu konkursach. Wasze recytacje były naprawdę piękne, a prace plastyczne starannie i pomysłowo wykonane. Włożyliście dużo serca, cierpliwości i czasu, aby przybliżyć twórczość tej niezwykłej i skromnej poetki.

Dziękuję Dyrektorowi mojej szkoły Panu Józefowi Wzorkowi oraz Burmistrz Gminy Tuchów Pani Magdalenie Marszałek za zorganizowanie przejazdu uczniów na miejsce uroczystości.

***

Czuję się bardzo usatysfakcjonowany tym, że mogłem brać udział w konkursie. Podczas nauki wierszy doświadczyłem całkiem nowych wrażeń. Były to inne wiersze niż dotychczas, mogłem wyjść ze swojej strefy komfortu, sprawdzić się w wierszach o tematyce patriotycznej, dotyczącej naszych małych ojczyzn, tych, o których traktują wiersze „Twój mały świat” Józefy Frysztakowej i „Oblicze ojczyzny” Zbigniewa Herberta. Małymi ojczyznami mogą być bliskie nam osoby, ale także uczucia, dźwięki, które dają nam poczucie bezpieczeństwa oraz – tak jak w wierszu Herberta – słowa, z których budujemy nasz obraz świata.

Jakub Madejski, kl. VII b

***

Zadanie w klasie piątej

Piszemy list do wybranego bohatera literackiego poznanego w piątej klasie, w którym  zapraszamy go do Polski, opisując porę roku (wiosna lub jesień)  na podstawie poznanych wierszy Józefy Frysztakowej. W zakończeniu listu formułujemy wypowiedź argumentacyjną: co takiego jest niezwykłego w wierszach J. Frysztakowej. Można wykorzystać inne wiersze poetki.

 

 Tuchów, dnia 2 marca  2021

                                                      Witaj Erno Nemeczku!

Na początku mojego listu chciałbym Cię serdecznie pozdrowić. Mam na imię Mateusz i chodzę do piątej klasy. Ostatnio na lekcji języka polskiego  omawialiśmy lekturę „Chłopcy z Placu Broni”. Piszę ten list, gdyż zainteresowała mnie Twoja osoba. Twoja miłość i oddanie ojczyźnie jest godne podziwu i naśladowania. Mam nadzieję, że pewnego dnia będziemy mogli spotkać się w rzeczywistym świecie.

Bardzo chciałbym Cię poznać, dlatego serdecznie zapraszam Cię do Polski. Pokażę Ci, jak piękna jest moja ojczyzna jesienią.

Jedną z poetek, która w wierszach przedstawiła piękno polskiego krajobrazu o różnych porach roku, była Józefa Frysztakowa. W utworach tej poetki możemy dostrzec realne piękno przyrody. Jednym z piękniejszych wierszy Pani Józefy jest „Jesień”. Autorka opisuje w nim, jak lasy i ogrody jesienią przybierają kolorową szatę:

 „dobiera farby na barwnej palecie                                                                               

maluje drzewa w sadach i ogrodach”.

Kolejnym argumentem przemawiającym za tym, jak piękna może być jesień, jest babie lato, które możemy zaobserwować na łąkach i polach: „srebrne chusty przędzie- babie lato”.

                Z przedstawionych argumentów jasno wynika, jak niezwykła jest to pora roku. Erno, musisz do mnie przyjechać i sam to zobaczyć. Nie będziesz zawiedziony! Do zobaczenia!

Mateusz Adamczyk, kl. V a

 

***

Tuchów, dnia 4 marca 2021roku

Droga Aniu!

Na początku mojego listu pragnę Cię serdecznie pozdrowić. Mam na imię Jola. Jestem uczennicą klasy piątej szkoły podstawowej. Mam 11 lat i tak jak Ty jestem wesołą i żywiołową dziewczynką. Uwielbiam przygody i nowe wyzwania. Mam długie, kręcone włosy i duże, ciemne oczy. Bardzo lubię spędzać czas z przyjaciółmi, bawiąc się w ogrodzie lub na placu zabaw. Mam bardzo dużą rodzinę. Mieszkam z rodzicami i trzema braćmi. Najmłodszy urodził się niedawno i jest śmiesznym bobasem. Kiedy jestem zmęczona, lubię czytać książki. W taki sposób poznałam książkę o Tobie. „Ania z Zielonego Wzgórza” była moją lekturą. Bardzo przypadła mi do gustu. Gdy Cię poznałam, widziałam samą siebie. Zachwyciły mnie Twoje przygody i ogromna wyobraźnia.

 Moim największym marzeniem jest spotkać Cię osobiście. Dlatego z całego serca zapraszam Cię do Polski. Moim zdaniem jest tu naprawdę pięknie. U nas zbliża się wiosna. Uważam, że jest to piękna pora roku. Prawdziwości tego argumentu dowodzą kolorowe dywany kwiatów, które pojawiają się wiosną na łąkach i cudowna majowa zieleń. Warto zauważyć liście i pąki, które rodzą się na drzewach i krzewach. Zakwitają bazie na gałązkach.

Kolejnym przykładem są magiczne, mgliste poranki, które budzą się w blasku słońca. Cudowne wiosenne niebo. W dzień pełne słońca i białych chmur, a w nocy wypełnione błyszczącymi gwiazdami i niezwykłym o tej porze roku blaskiem księżyca. Warto zwrócić uwagę na to, że wiosną przylatują do Polski stada ptaków, które tworzą nowe gniazda i cudownie śpiewają swoje pieśni.

Jako najważniejszy argument chcę podać fakt, że wiosna to czas nowego życia i miłości. To najweselsza pora roku w naszym kraju. Z przedstawionych argumentów wynika, że wiosna to najwspanialszy czas w moim kraju. Zgromadzone przeze mnie argumenty zdecydowanie potwierdzają,  że jest to miejsce  godne odwiedzenia  właśnie wiosną.

 Mam nadzieję,  że zachęciłam Cię do odwiedzin w moim pięknym kraju. A opis wiosny na podstawie  wierszy Józefy Frysztakowej pomógł Ci choć w najmniejszym stopniu zobrazować, jak u nas wygląda opisana pora roku. Liczę na szybkie spotkanie.

Pozdrawiam Cię gorąco

Jolanta Kwiek, kl. V a

***

 

Tuchów, dnia 26 lutego 2021 roku

Droga Aniu!

Na początku tego listu serdecznie Cię pozdrawiam. Piszę do Ciebie, ponieważ chciałbym opowiedzieć Ci o tym, co u mnie słychać. Z niecierpliwością czekam już na nadejście wiosny, bo zima, choć mroźna i pełna śniegu w tym roku, chyba już wszystkim się znudziła. Na szczęście dni stają się coraz dłuższe, dlatego też mam więcej czasu i energii, by wyjść na spacer, czy napisać do Ciebie.

Chciałbym też Droga Aniu zaprosić Cię do siebie do Polski, bo jestem przekonany, że zachwyciłabyś się naszą wiosną. Wiem, jak bardzo lubisz cieszyć oko pięknymi widokami. Czy u Ciebie w Avonlea też już czuć nadchodzącą wiosnę? Ja wręcz nie mogę się jej doczekać, zwłaszcza po tym, jak na ostatniej lekcji języka polskiego nasza Pani czytała nam piękne wiersze Józefy Frysztakowej. Dołączę Ci do listu kilka, jestem pewien, że będziesz wniebowzięta (wiem, jak bardzo lubisz poezję). Mnie szczególnie spodobały się utwory o wiośnie. Tę porę roku u nas w Polsce zwiastuje śpiew skowronka, który jest tak niesamowicie przyjemny dla ucha, czy szum bocianich skrzydeł. W powietrzu unosi się zapach zaoranej ziemi, a na wierzbach pojawiają się tak lubiane przez nas kotki, czyli bazie. Drzewa zaczynają „tonąć w zielonej powodzi liści” , o czym tak pięknie pisze wspomniana przeze mnie poetka. Przyjście wiosny zawsze budzi radość i nadzieję w sercach ludzi, więc jestem pewien, że Ty Aniu byłabyś przeszczęśliwa i z miejsca pokochałabyś tę”królewnę roześmianą” ( i zapewne nadałabyś jej swoją nazwę).

Mam nadzieję Aniu, że zachęciłem Cię do tego, żebyś mnie odwiedziła i to jeszcze tej wiosny. Z niecierpliwością będę czekał na Twoją odpowiedź. Jestem również przekonany, że będziesz podobnie jak ja zachwycona utworami Józefy Frysztakowej, bo są naprawdę niezwykłe i piękne. Po pierwsze wspaniale oddziałują na wyobraźnię, której Tobie nie brakuje. Drugim argumentem potwierdzającym moje zdanie jest bogactwo środków artystycznych, które sprawiają, że wiersze są niczym obrazy „malowane” słowem. Ciekawy jestem, który wiersz spodoba Ci się najbardziej?

Ściskam Cię, droga Aniu, serdecznie i pędzę na pocztę wysłać list. Proszę, nie zwlekaj z odpowiedzią, bo jestem ciekawy Twoich wrażeń. Jeszcze raz pozdrawiam Cię serdecznie i liczę na nasze rychłe spotkanie.

Antek Różycki, kl. V a

P S

Zapomniałem Ci napisać, że autorka tych wierszy mieszkała kiedyś w pobliżu mojej miejscowości.

Opracowała Renata Gąsior

%d bloggers like this: