Szkoła Podstawowa w Tuchowie
Aktualności

Wiosna buch! Książka w ruch!

            W marcu 2021 roku biblioteka szkolna wraz z pedagogiem przeprowadziła zabawę dla wszystkich uczniów klas I-III, którzy tylko chcieli podjąć wyzwania. Od 1 do 19 marca dzieci wypożyczając książkę losowały również zadanie do wykonania. Następnie otrzymywały karteczkę LOS, który musiały przynieść do biblioteki i wrzucić do specjalnej skrzynki. Los musiał być podpisany przez osobę, która widziała, że dziecko wykonuje dane zadanie.

            Zabawa od początku cieszyła się wielkim zainteresowaniem. Wśród wielu ciekawych wyzwań dzieci musiały m. in. podejść do pana dyrektora i zapytać grzecznie jaką książkę ostatnio przeczytał. Emocje były ogromne! Dla wielu to zadanie było pokonywaniem własnych słabości. Gratulujemy wszystkim dzieciom, które przełamały swoje skrępowanie i podeszły do pań podziękować za ich pracę w szkole, powiedziały komuś, że pięknie dzisiaj wygląda, przeczytały fragment wypożyczonej właśnie książki. Dziękujemy paniom z sekretariatu naszej szkoły za cierpliwe ćwiczenie swoich języków w czytaniu tytułów książek od tyłu! Uczniowie, jak się okazało, poznały panie sekretarki oraz odkryły, kto jest v-c dyrektorem a kto nie:)

            Bardzo dziękujemy wychowawcom klas za wyrozumiałość i wsparcie, gdy kolejny raz uczeń prosił Was o wysłuchanie kto to jest : optymista, nielot lub, co znaczy savoir vivre. Mamy nadzieję, że dzięki temu Wasi uczniowie zaskoczą Was kiedyś bogatym słownictwem w szkolnym wypracowaniu lub zwykłej,  codziennej rozmowie.

            Wielki ukłon składamy rodzicom, dziadkom, którzy również brali udział w naszej zabawie, ponieważ wysłuchiwali fragmentów książek, które dzieci miały za zadanie im przeczytać w domu, pomagali wykonać pacynkę, plakat zachęcający do czytania lub wyszukać jakiś rekwizyt, który występował w czytanej książce.

            Wszystkie nasze działania miały na celu promocję książki, zachęcały do czytania, do zabawy  słowem, świadomej radości z obcowania z książką. Zadania, które wykonywały dzieci budowały też odpowiednie relacje społeczne, uczyły pokonywania własnych słabości, komunikowania się z osobami dorosłymi, szacunku i kultury słowa, obycia, umiejętności podziękowania za poświęcony czas.

            Największe emocje były w poniedziałki, ponieważ właśnie wtedy losowałyśmy10 osób, które otrzymywały nagrody za udział w zabawie. Były to książki, breloczki, słodycze, zabawki. Losowanie odbywało się następująco, kolejne osoby takie jak: dyrektor, pnie sprzątające, szkolna pielęgniarka, pan i pani ze sklepiku szkolnego, panie sekretarki lub bibliotekarka wyciągali z pudła przypadkowy los z imieniem i nazwiskiem ucznia. Po zakończeniu zabawy każdy uczestnik otrzyma uwagę pozytywną a ci, którzy wykonali najwięcej zadań, nawet oceny od swoich nauczycieli. Życzymy szybkiego powrotu do nauki stacjonarnej.

            Chcemy Was drodzy uczniowie zapewnić, że po powrocie do szkoły, przez cały tydzień będziemy kontynuować naszą zabawę, która musiała zakończyć się 19 marca z powodu przejścia na nauczanie zdalne. Czekamy na Was w szkole!

bibliotekarki,

pedagog szkolny

%d